Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Má smysl se na dovolenou připojistit?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1799x )

Zdravotní pojištění do zemí EU má automaticky každý, kdo má platnou kartičku naší zdravotní pojišťovny. Proč tedy uzavírat pro cestu do těchto zemí ještě jinou pojistku?

shutterstock.com

Možnost čerpat zdravotní péči na základě předložení běžného českého průkazu pojištěnce se týká všech zemí Evropské unie plus zemí Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska. Mluvíme ovšem o modrém průkazu, který je zároveň Evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC); zelený a žlutý průkaz je platný jen na území ČR. Optimální je mít s sebou EHIC a navíc být komerčně pojištěn. Pak je jen na vaší úvaze a hlavně na situaci, zda při ošetření v zahraničí předložíte EHIC, nebo doklad o komerčním pojištění.

Čtěte také: Má pacient nárok na proplacení cestovních nákladů?

Velkou výhodou komerčního pojištění je asistenční služba, která je klientovi nápomocná ve výběru zdravotnického zařízení a také v komunikaci s lékaři atd. Asistenční služba zároveň garantuje zdravotnickému zařízení úhradu poskytnutých služeb, takže pacient na místě nic neplatí. Pozor ale na to, že kontaktování asistenční služby a využití doporučeného zdravotnického zařízení může být podmínkou pojistného plnění. Komerční pojištění také kryje poplatky, které sám pacient musí hradit (stejně jako domácí pojištěnci), a případnou repatriaci. U komerčního připojištění je ovšem podstatné znát a při rozhodování o jeho uplatnění zohlednit částku maximálního plnění a rozsah pojistného krytí. Mezi výlukami pojistky totiž bývají onemocnění, se kterými se pacient již léčí, nebo některé příčiny úrazů, např. při sportu. Problém může nastat i v důsledku nečekaného překročení pojistkou kryté doby pobytu v cizině. Péče "na EHIC" tato omezení nemá.

Čtěte také: Může lékař vystavit papírový recept místo elektronického?

Český pojištěnec, který se při turistice v zemích EU, EHP a Švýcarsku v případě potřeby čerpání zdravotní péče prokáže průkazem EHIC, má na účet své zdravotní pojišťovny nárok na poskytnutí nezbytné zdravotní péče za stejných podmínek jako místní pojištěnci. Nezbytnou péčí se přitom míní veškerá péče, jejíž poskytnutí je nezbytné z lékařského hlediska, s přihlédnutím k povaze nemoci a očekávané délce pobytu. Podmínkou pro uplatnění průkazu však je vyhledat zdravotnické zařízení napojené na veřejný systém. Poskytnutou péči uhradí zdravotnickému zařízení místní zdravotní pojišťovna a náklady přeúčtuje české zdravotní pojišťovně. Za ošetření tedy zaplatíte jenom to, co by za něj zaplatil místní pojištěnec (regulační poplatek, poplatek za recept, za hospitalizaci atp.). Je ale třeba zmínit, že v některých zemích, např. ve Francii, je pravidlem přímá úhrada některé poskytnuté péče pacientem a až následné refundování zaplacené částky pojišťovnou. Případné poplatky, doplatky a různé formy spoluúčasti nejsou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny. Pacient, který má sjednané komerční připojištění pro cesty do zahraničí, však může tyto výdaje následně uplatnit u pojišťovny, kde si pojištění sjednal.

Čtěte také: Kdy máme nárok na dopravu k lékaři sanitkou?

Ještě více se vyplatí uzavřít cestovní pojištění při cestách do zemí, s nimiž má ČR jen uzavřené mezistátní smlouvy. V těchto tzv. smluvních státech (Severní Makedonie, Srbsko, Černá Hora, Turecko, Albánie, Tunisko) máte na účet své české zdravotní pojišťovny nárok jen na nutnou a neodkladnou zdravotní péči, opět za podmínek, jaké mají tamní pojištěnci. Jako doklad akceptují v Severní Makedonii a v Srbsku EHIC, do ostatních zmíněných zemí musíte cestovat se speciálními formuláři od pojišťovny. Do zbytku světa pak je cestovní pojištění naprostou nutností.

Zdroj: www.vzp.cz

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vtáčení špiček a šmajdání. Kdy a jak ho řešit?

Co znamená, když děti při chůzi vtáčejí špičky dovnitř? Obvykle jde o špatné nastavení držení těla, které může vést až ke vzniku skoliózy nebo špatnému tvaru kyčelních kloubů. V dětském věku lze tuto „vadu“ pohybem a správným cvičením odstranit. Později už hrozí velké riziko celoživotních zdravotních problémů.

Alergie na jarní pyly

Je tu jaro. Sluníčko svítí, ptáci zpívají, stromy a keře kvetou. Pro ty, kteří trpí alergií na jarní pyly pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku.

Suchý kašel a rýma v těhotenství

Dobrý den. Přítelkyni trápí suchý kašel a rýma, s tím bychom si poradili. Ale je v 6 měsíci těhotenství a nevíme, co můžeme použít a čemu se určitě vyhnout. Zatím jsme to řešili pouze čaji a mořskou vodou do nosu.

Zalepené oči po ránu

Dobrý den. Když ráno vstávám tak si musím otevřít oči ručně jak je mám zalepené, často pořád slzím. Děkuji za odpověď

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce