Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...
Jaké jsou druhy močových kamenů?
Existují čtyři základní druhy. Protože léčba a prevence je závislá na složení kamene, je důležité provést jeho rozbor. Rentgenové vyšetření a vyšetření krve a moči mohou zpravidla stanovit typ kamene. Definitivní složení pak zjistíme až vlastním rozborem získaného kamene.
Kalciovékameny tvoří 80 % všech ledvinových kamenů. Kalcium (vápník) je obvykle kombinováno se šťavelanem (oxalátem), tedy s jinou substancí nalézající se v moči. Malý přívod tekutin nebo jejich nadměrná ztráta, nadbytek kalcia v krvi či moči, deformity ledviny, užívání některých medikamentů, včetně minerálů, vitamínů a antacid - to vše může napomáhat tvorbě kamenů.
Asi 10 % kamenů je složeno z kyseliny močové. Jsou častější u mužů než u žen. Vytvářejí se obvykle v důsledku malého množství moči, která je nadměrně kyselá. Zvláště náchylní k tvorbě těchto kamenů jsou lidé trpící dnou.
Kolem 10 % močových kamenů jsou kameny infekční (struvitové). Nejsou tedy zapříčiněny dietními chybami či metabolickou poruchou, ale jsou výsledkem působení určitého typu bakterií. Bakterie žijí uvnitř kamene a nemohou být proto zničeny antibiotikem. Pro léčbu je nutné odstranění kamene.
Jen nepatrný zlomek (1 %) tvoří kameny cystinové. Vytváří se z nadbytku cystinu, který je vylučován do moči v důsledku metabolické poruchy.