Inzerce

Nová vakcína proti pásovému oparu

13. června 2014, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 6764x

Každý třetí Čech během života onemocní pásovým oparem. Ačkoliv samotný pásový opar zmizí po několika týdnech, bolestivá neuralgie může přetrvávat i několik měsíců.V Česku se teď mohou lidé starší padesáti let nově nechat proti pásovému oparu očkovat.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
239 Kč

Hlavním projevem pásového oparu je bolest způsobená napadením nervu. Bývá různě silná, vnímání bolesti je u každého jiné. Může být i velmi silná, pálivá až řezavá. Po několika dnech trvající bolesti se na určitém úseku kůže objeví vyrážka. Vypadá jako rozsev puchýřků a postihuje oblast kůže zásobenou postiženým nervem – tvar této oblasti bývá pásovitý a odtud také pochází název „pásový“ opar. Vyrážka se obvykle objevuje na trupu, na krku či na hlavě a to vzhledem k šíření do oblasti konkrétního nervu typicky pouze na jedné straně těla. Určitým problémem je, že i po vymizení vyrážky, což je asi tak do měsíce od jejího výsevu, mohou bolesti po dlouhou dobu přetrvávat. Tyto bolestivé poinfekční obtíže mohou přetrvávat v řádu měsíců i let, častěji je tomu u pacientů vyššího věku.

Pásový opar je způsoben varicella zoster virem (VZV). Tento virus u dětí (méně často i u dospělých) způsobuje plané neštovice. Po prodělání planých neštovic virus zůstává v těle. Všichni, kdo prodělali plané neštovice (což je převážná většina lidí), mají v sobě tento virus, který se může z ne zcela jasných důvodů reaktivovat o mnoho let později a způsobit pásový opar. Během svého života pásový opar prodělá asi 1/3 lidí. Jen v České republice prodělá každoročně pásový opar více než 30 000 lidí. Pásový opar je možné získat v kterémkoli věku, tedy včetně dětí, ale nejčastěji k němu dochází u starších lidí, kde mívá zpravidla horší průběh.

Nemocní pásovým oparem by měli být izolováni. Cílem léčby je hlavně odstranit bolest v místě výsevu pásového oparu a zabránit jeho rozšíření. Včasná léčba může předejít krutým bolestem v místě výsevu oparu po odeznění onemocnění. Užívají se antivirotika a lokálně se aplikují antibakteriální masti. 

V současnosti je možnost očkování proti onemocnění pásovým oparem. Očkování se doporučuje osobám nad 50 let věku, očkovaným, nebo které prodělaly onemocnění planými neštovicemi, nebo s oslabeným imunitním systémem. Očkování se doporučuje k prevenci opakovaných infekcí virem pásového oparu. Lidé mohou pro očkování využít příspěvek z paušálu na prevenci od své zdravotní pojišťovny. Bližší informace vám podá napříkald váš praktický lékař či dermatolog.

Přečtěte si také

Očkování pro a proti

Bludy o očkování proti chřipce ztrácejí na síle

Vakcína proti meningokoku B přichází do Česka

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Měli jste někdy potíže s nespavostí?
Zatím hlasovalo 258 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Ja (Kvasinkové infekce pochvy) 20. března 2017, 14:27:49

    Hemoroidy Diskutovat

  • Tomas (Co znamená, když se objeví krev ve stolici) 22. března 2017, 09:21:41

    Dobrý den,trapi me krev po stolici už delší dobu,je jasné červená.Nekdy to trvá nekolik… Diskutovat

  • Irena (Problémy s erekcí má polovina mužů!) 17. března 2017, 21:44:47

    Manžel i já bereme Clerex 475mg a sexuální život se nám opravdu zlepšil.Mám orgasmus… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.