Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Obouvání pacientů s cukrovkou

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 16294x )

Pacienti s cukrovkou (diabetes mellitus) vyžadují nejen zvýšenou péči o hygienu nohou, ale zvláštní pozornost by měli věnovat také výběru vhodného typu obuvi a dokonalému padnutí obuvi na nohu.

Video
shutterstock.com

Při výběru obuvi pro ně v podstatě platí všechny zásady zdravotně nezávadného obouvání, navíc však mají jistá omezení a specifika, která musí velmi striktně dodržovat. Těchto omezení je hned několik, jako např. že obuv musí mít usňový svršek, podšívka by měla mít vyšší kapacitu pro sorpci vlhkosti a protiplísňovou úpravu, svršek obuvi nesmí mít žádné pruženky, na nártu nesmí být funkční švy, obuv musí mít max. výšku podpatku 20 mm pro muže a 25 mm pro ženy, tužinka svršku musí být měkká, podešev nesmí být příliš tenká a musí mít protiskluzné vlastnosti, obuv musí být vybavena vyměnitelnými stélkami, které musí být schopny rozkládat vzniklé vysoké lokální tlaky apod. Dále pro ně platí pravidlo, že nesmí nosit obuv naboso a mají zákaz nošení otevřených střihů obuvi po venku a také nesmí používat vkládací stélky s masážními (reflexními) výstupky. Před každým obutím musí diabetik důkladně prohlédnout vnitřek obuvi, zda v ní není nějaký cizí předmět (kamínek, písek, větvička apod.), nebo poškození vnitřního vybavení obuvi (shrnutá podšívka, vyčnívající skobička či hřebíček, apod.), které by mohly zranit kůži jeho nohou.

Každý pacient s cukrovkou by měl být v ordinaci svého ošetřujícího lékaře podrobně seznámen se zdravotním stavem svých nohou a měl by být poučen, jak pečovat o své nohy a jak vybírat správnou obuv.

Podle zdravotního stavu nohou diabetika se nabízí obuv tří kategorií:


Obuv profylaktická – je určena pro pacienty postižené diabetem zpravidla v počátečním stadiu. Je běžně dostupná v prodejnách obuvi a lékárnách a může být částečně hrazena zdravotními pojiš?ovnami. Dá se koupit buď  volně v prodejnách – bez úhrady pojiš?ovnou, nebo na lékařský předpis od ošetřujícího lékaře (diabetologa) – s úhradou pojiš?ovny.

Obuv  terapeutická (obvazová) – je určená pro dlouhodobé odlehčení při různém onemocnění nohou, popř. po chirurgickém zákroku na noze diabetiků.

Obuv ortopedická – je zpravidla vyráběna individuálně pro operovanou nohu nebo nohu s těžšími deformitami.

Více informací vám poskytne toto video.




Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Fantomové bolesti: mozek se nesmíří s tím, že část těla chybí

Víc než polovina lidí po amputaci končetiny aspoň dočasně pociťuje bolest či vnímá dotek, horko, chlad apod. v končetině, která jim byla odstraněna. Tyto fantomové pocity a bolesti se mohou vyskytnout i u daleko méně razantních zákroků, například po vytržení zubu.

Čeští pacienti říkají: Doživotní dieta? Nic pro nás

Češi staví dobré jídlo a pohodlí nad strach ze závažných zdravotních komplikací. Právě to ukázal nejnovější průzkum Ordinace.cz s tématem cukrovka. Ukázalo se, že Češi jsou, co se diabetu týče, znalci. Vysypou z rukávu jeho příznaky, druhy, léčbu, ale i možné komplikace. Ovšem že by právě s těmi příznaky šli k lékaři a nechali se léčit, to ne. Nechtějí totiž slyšet, že by měli držet dietu.

Cvičení pro nemocné se syndromem diabetické nohy

Čtyřicet tisíc diabetiků musí ročně léčit komplikace spojené s diabetickou nohou. Bohužel skoro osm tisíc z nich skončí amputací. Vyhnout se jí dá pečlivým dodržováním léčebného režimu, do kterého patří i vhodný pohyb.

Vzkaz pro diabetiky: Jednou denně se pořádně zadýchejte

Pohyb by měl být základním prvkem léčby diabetiků. Čím víc tuku se totiž v těle usadí, tím horší je hospodaření organismu s inzulínem – a to rozhodně diabetici nemohou potřebovat. „Diabetikům radím, aby každý den vyšli rychle schody, udělali si svižnou procházku. Srdce musí rozpohybovat, zadýchat se, rozproudit krev – to stačí pět minut. Dalších třicet minut pak už stačí klidný a pozvolný pohybu,“ říká Naďa Slavíková, edukační sestra diabetické ordinace při Nemocnici Kadaň.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce