Inzerce

Otravy neboli intoxikace

27. února 2008, MUDr. Stanislav Machart   |   přečteno: 21862x

Otravou rozumíme škodlivé působení chemických, živočišných (zvířecích), rostlinných nebo bakteriálních nebo jiných jedů na organizmus (na člověka). To je otrava, která je vyvolána zevními vlivy...

Otrava

Otravou rozumíme škodlivé působení chemických, živočišných (zvířecích), rostlinných nebo bakteriálních nebo jiných jedů na organizmus (na člověka). To je otrava, která je vyvolána zevními (exogenními) vlivy. K otravám vyvolaným vnitřními příčinami (endogenní intoxikace) počítáme stavy změněné látkové přeměny při různých onemocněních, které vyvolávají podobné příznaky.

V dějinách lidstva hrály otravy vždy úlohu velmi důležitou, v mnoha případech přímo politickou. Otravovalo se v Egyptě, Řecku i Římě. Velkého rozmachu zaznamenalo travičství ve XIV., XV., a XVI. století zvláště v Itálii a Francii.

Historickými travičkami byly hlavně ženy

Mytologie obvinila např. Hekaté, Medeu a Kirké. Mezi historické travičky patřila např. Kleopatra a Theodora Byzantská. Jednou z největších traviček byla Kateřina Medičejská, která z jedu učinila běžný politický prostředek. Jedů se používalo k popravám zejména v Řecku a Egyptě. Jedním z mnoho případů je poprava jednoho z největších filosofů starověku Sokrata, který byl popraven číší bolehlavu.

Jedů se vždy používalo ve válečnictví

od starověku až dosud. Patřilo sem zejména otravování studní, které se však vždy zároveň velmi odsuzovalo. Používání otrávených šípů má velkou tradici u některých domorodých kmenů dodnes. Zde se užívalo jedů živočišných i rostlinných. V některých případech v historii se používalo vrhání jedovatých živočichů na dálku. Septimius Severus musel tak ustoupit od obléhání Atry, neboť obránci vrhali na jeho vojáky nádoby s hmyzem, který bolestivě štípal. Hanibal užíval hliněných hrnců naplněných jedovatými plazy. Nebezpečí použití chemických bojových látek hrozí dodnes.

Mezi otravy popsané historií však nepatří pouze vražedné pokusy jednotlivců, nebo skupin lidí. Velkou úlohu u otrav vždy hrála záměna, kdy lidé uchovávají jedy v láhvích od nápojů. Otravy při práci s různými jedovatými látkami jsou předmětem sledování v průmyslové toxikologii. Kosmetické otravy mají dnes už spíše historický význam, avšak individuální přecitlivělost na různé látky obsažené v kosmetických přípravcích může být příčinou celé škály někdy závažných zdravotních problémů.

Toxikomanie

Samostatnou kapitolu, která nabývá v současnosti stále většího významu hraje toxikomanie, jenž je jedním z druhů chronických otrav. Mnoho otrav v historii má příčinu v pověrách a různých rituálech. V delfské věštírně inhalovala kněžka toxické páry vystupující ze země a věštila. Ve středověku se užívalo plodů brambor a příbuzných rostlin, aby se dosáhlo opojení, halucinace létání a jiné pohybové halucinace při obcování s ďáblem na sabatu.

Dalším historickým toxikologicky významným prostředkem bylo používání abortivních prostředků k přerušení těhotenství. Tyto prostředky se v některých zemích používají dodnes. K tomuto účelu se používalo různých odvarů z mnoha rostlin. Dnes je ve velké módě používání různých speciálních čajových směsí, kdy konzumenti ani často neznají složení těchto čajů. Je nutno poznamenat, že mnoho rostlin používaných v těchto čajích má abortivní účinky.

Další nevýznamnou příčinou otrav v historii, ale i dnes jsou afrodiziaka, kterých se dodnes užívá ke zvýšení pohlavní výkonnosti nejen vlastní, ale i druhé osoby. Nejznámějším afrodiziakem jsou tzv. španělské mouchy (Lytta vesicatoria), která obsahuje katharidin. Tato látka může způsobit poškození ledvin a dokonce smrtelnou otravu. Takto musel uprchnou z Francie např. markýz de Sade, který tímto způsobem zabil několik lidí bonbony s tímto afrodiziakem.

Příkladů z historie jsou celé knihovny.

Tímto úvodem jsem se snažil přiblížit význam a problematiku toxikologie v její šíři. V dalších článcích bych se chtěl věnovat některým otravám, se kterými se můžeme setkat. Příště začneme některými obecnými informacemi o příznacích a první pomoci při otravách obecně.

A jaká je má rada na úvod? Prostá! Nenechte se otrávit!

Foto: http://botanika.wendys.cz

autor: MUDr. Stanislav Machart

Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Geri

AFAIC that's the best anewsr so far!

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. července 2011, 22:14:48

vutmzuyc

Q8HKci tarhmwzpliyu

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. července 2011, 11:50:03

lenka

Jeto vrah vzal si jet do egypta de to doufam že tam zustané a trest SMRT

Reagovatpoděkovatnahlásit

13. srpna 2013, 18:58:29


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Měli jste někdy potíže s nespavostí?
Zatím hlasovalo 321 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • lenka (Nadměrné pocení) 21. března 2017, 14:26:30

    Já doporučuji vyzkoušet antiperspirant sweatstop aloe vera forte, už jej používám několik… Diskutovat

  • Biba (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 22. března 2017, 19:15:31

    Děkuji Lindo za odpověď. Četla jsem tu příspěvky vás všech a říkám si, jak se vám… Diskutovat

  • Týnka (Zrudnutí po sportu) 24. března 2017, 19:19:13

    Ahoj, mám ten samý problém jako většina. Je mi 14 let, od 4 let dělám moderní gymnastiku.… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.