Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Virová hepatitida C jako skrytý zabiják

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 988x )

Virová hepatitida C (žloutenka typu C) je často označována za skrytého zabijáka a to poroto, že může po řadu let probíhat zcela skrytě a pacient nemusí mít žádné příznaky – nebo se mnohdy projevuje zcela nespecifickými příznaky: nevýkonnost, nechutenství, únava, bolest v pravém podžebří, zvýšené jaterní testy. Riziko přenosu představují aktivity jako je nitrožilní užívání drog, tetování, piercing nebo nechráněný pohlavní styk. Hepatitida C se většinou projevuje až v pokročilé fázi např. jaterní cirhózou, zhoubným nádorem jater nebo jaterním selháním.

shutterstock.com

Virové hepatitidy – mnohdy laicky označované jako žloutenky – patří mezi běžně se vyskytující onemocnění jater. Samotný termín žloutenka ovšem neoznačuje nemoc samotnou, nýbrž jeden z jejích projevů: zežloutnutí kůže a bělma (tento příznak se ovšem nemusí projevit).

Rozeznáváme několik typů virových hepatitid. Mezi nejčastěji se vyskytující patří hepatitida A, B a C. Proti hepatitidám A a B existuje v současné době očkování, avšak proti hepatitidě C dosud žádná preventivní vakcína neexistuje.

Žloutenka typu C může dlouhodobě probíhat bez povšimnutí

Žloutenka (hepatitida) typu C je nejzávažnějším typem žloutenky. Jedná se o zánět jater způsobený virem hepatitidy C. Tento virus napadá jaterní buňky, ve kterých dochází k jeho množení a následně opětovnému uvolnění do krve. Jaterní buňky pak přestávají plnit svou funkci a postupně může dojít k cirhóze jater vedoucí až k jaternímu selhání.

Virus hepatitidy C se přenáší parenterálně krví, případně krevními produkty nebo deriváty. K nákaze dochází nejčastěji u uživatelů injekčních drog, po aplikaci piercingu nebo tetování za nesterilních podmínek, sexuálním stykem s osobou pozitivní na toto onemocnění nebo přenosem z pozitivní matky na dítě při porodu. Dříve byli ohroženi také pacienti v pravidelném dialyzačním léčení a po krevní transfuzi. Od zahájení testování krevních derivátů a orgánových štěpů v roce 1992 je v současné době hlavní cestou přenosu tohoto viru sdílení injekčních stříkaček při injekční aplikaci drog.

Příznaky onemocnění žloutenkou typu C

Onemocnění žloutenkou typu C může dlouhou dobu probíhat bez příznaků. Nemocní často netuší, že jsou nakaženi, příznaky infekce se totiž dají snadno zaměnit s jinými nemocemi. Může se projevovat například extrémní únavou, nevolností nebo zvracením či ztrátou chuti k jídlu. Často se na infekci přijde náhodně v rámci jiného onemocnění nebo testování. Jediným příznakem infekce může po dlouho dobu být zvýšení hodnot jaterních enzymů. Pokud nemoc není léčena, může vést k rozvoji cirhózy, případně až k rakovině jater. Diagnózu proto musí stanovit jedině lékař za použití speciálních krevních testů. U někoho se symptomy onemocnění projeví už 2 týdny po infekci, u někoho třeba až po 6 měsících. U některých pacientů se příznaky infekce projevily až po 30 letech.

Mezi nejčastější příznaky onemocnění žloutenkou typu C patří:

  • extrémní únava;
  • nevolnost nebo zvracení;
  • ztráta chuti k jídlu;
  • horečka;
  • tmavá moč;
  • bolest kloubů nebo svalů;
  • bolest nebo citlivost v břišní či jaterní krajině;
  • šedé zbarvení stolice;
  • žloutenka – zežloutnutí pokožky a očního bělma.

Včasné odhalení je nezbytné pro úspěšnou léčbu

„Každý rok v České republice se hepatitida C diagnostikuje u 700–1100 osob, ale skutečný počet infikovaných osob je mnohem vyšší.  Proto týmy odborníků připravují screeningové programy, které mají za cíl tyto pacienty aktivně vyhledávat,“ říká MUDr. David Jilich, lékař–specialista z Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocní Nemocnice Na Bulovce.

Mezi základní vyšetření, které určuje, zda se pacient někde s hepatitidou typu C setkal, je vyšetření takzvaných anti-HCV protilátek. Pozitivita těchto protilátek, ale ještě nemusí znamenat chronické onemocnění. Je nutné doplnit takzvané PCR vyšetření neboli přítomnost viru v krvi. Teprve pozitivita vyšetření PCR znamená, že se je jedná o chronické onemocnění a pacienta je potřeba odeslat na specializované pracoviště. 

Hepatitida C je úspěšně léčitelné onemocnění, které lze prokázat (či vyloučit) pouze cíleným laboratorním vyšetřením krve. Vyšetření i léčba VHC je hrazena z prostředků zdravotního pojištění.

Současné možnosti léčby

Onemocnění bylo řadu let velmi těžce léčitelné a úspěšnost léčby byla malá. V posledních letech však došlo k vývoji nových specifických léků (antivirotika), které výrazně zlepšily úspěšnost léčby.

V dnešní době jsme svědky revoluční změny v léčbě hepatitidy C. Nově máme k dispozici moderní, účinnou léčbu, která dokáže nemoc zcela vyléčit. Jedná se rovněž o léčbu přímo působícími antivirotiky, ovšem bez použití interferonu. Tato tzv. bezinterferonová léčba je ve formě tablet, je kratší a pacienty dobře snášena. S ohledem na dobrou bezpečnost a účinnost bezinterferonové léčby se ukazuje, že by mohla být využívána i u pacientů, u kterých dosavadní léčebné možnosti selhaly nebo z různých důvodů nemohly být použity.

MUDr. David Jilich: „Péče o pacienta s problematikou virových hepatitid patří do rukou odborníků. Hepatologické centrum nemocnice Na Bulovce nabízí komplexní služby. Našim pacientům poskytujeme předtestové poradenství, kde zhodnotíme současná nebo minulá rizika, navážeme na to diagnostikou, to jest laboratorními vyšetřeními, které prokážou či vyloučí, zda se může jednat o virovou hepatitidu. V případě potvrzení diagnózy virové hepatitidy C zahájíme adekvátní léčbu, jejíž úspěšnost v současné době přesahuje 95 %. Je třeba říct, že pacient, který absolvuje tuto léčbu, je zcela vyléčen. K dispozici je také on-line poradna pro veřejnost, své dotazy prosím piště na e-mail: hepatologie@bulovka.cz“

Jak se nenakazit

Na rozdíl od hepatitidy A a B neexistuje proti C typu hepatitidy očkování. Jedinou prevencí je obezřetnost a vyhýbání se rizikovým faktorům: nesdílet navzájem holicí potřeby, zubní kartáčky, injekční stříkačky, dodržovat zásady bezpečného sexu používáním kondomu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Tablety na dezinfekci vody

Chtel bych se zeptat na moznost koupe tablet pro dezinfekci vody, jejich cenu a ucinnost. Dekuji Hadrava

Co je to virus

Virus je nebuněčný živý organismus, drobná částice tvořená pouze bílkovinným obalem, pouzdrem, uvnitř kterého se skrývá dědičná informace ve formě nukleové kyseliny ...

Cirhóza jater

Nejčastější příčinou cirhózy u nás je alkoholismus a dále chronický zánět jater v důsledku infekce virem hepatitidy B nebo C.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce