Inzerce https://www.lekarna.cz/do-prirody-bez-obav/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=do-prirody-bez-obav

Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním

Již potřetí se léčím z depresí. Poprvé to bylo před pěti lety. Potom byl čtyři roky klid. Bohužel se situace tentokrát opakovala znova již po roce. Pokaždé (a vypadá to, že i tentokrát) pomůže léčka Citalecem v kombinaci s Neurolem. Neurol postupně není potřeba a Citalec jsme brával vždy přibližně asi 5 měsíců. Tentokrát to vypadá, že u Citalecu zůstanu déle, aby se nemoc nevrátila. Chtěl bys se podělit o zkušenosti s léčbou i problémy samostnými. Mějte se a kdo má chuť tak napiště. Díky.

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
alda

Ahoj všem, zítra jdu na kontrolu k doktorovi, doufám, že pro mne bude mít pozitivní "energii". Já jsem teď týden bez Neurolu, dny jsou vcelku dobré ikdyž občas mne přepadne úzkost a nervozita. Chtěl bych se zeptat zda účinky Citalecu budou mít vzestupnou tendenci tzn. bude se to postupně a třeba pomalu zlepšovat? Cítím, že ten lék na mne asi zabíral, ale pořád to není ono. Připadá mi, jako bych se vracel zpátky to minulosti a jak se to zhoršovalo tak se to zlepšuje... je to možné? Za jak dlouho jste měli dojem, že jste úplně v pohodě? Mějte se Alda

Moon

Nevím přesně kdy jsem měl pocit, že jsem zase úplně v pohodě. Řekl bych že zhruba za 4 měsíce, ale neber to jako přesné číslo. A účinky Citalecu? Sám nevím. Prostě jsem postupně zase začal dělat normální věci - normálně jíst, normálně spát, normálně se bavit s manželkou, dětma , kamarádama, normálně pracovat.... A k braní Neurolu, Lexaurinu a podobných dobrot. Neurol jsem bral dobré 4 měsíce a žádná závislost nevznikla. Občas si zobnu i teď - řekněme cca 2x za měsíc a nevidím na tom nic špatného. Tady se z toho občas dělá strašná věda a straší se závislostí. Řekl bych, že tyhle léky můžou být dobrým pomocníkem, ale samozřejmě zlým pánem. Ale už z jakési podivné zásady je odmítat je blbost. Mě třeba dost pomáhá, že ho mám doma v šuplíku a vím, že když budu cítit problém tak mám kam sáhnout. Kdyby nebyl po ruce, bylo by to mnohem horší. Takže všeho s mírou, ale v klidu. Na pivo si taky zajdeš a nemyslíš si hned, že jsi alkoholik! Levance přeju ať si užije vodu - hned bych jel taky. Pokud to zvládne, troufám si tvrdit, že na tom není zas tak špatně. A Martino - užívej si klidu a nespěchej do práce - není to zajíc, neuteče. Hlavně ať se dáš pořádně dohromady - když budeš OK fyzicky budeš na tom dobře i psychicky. A to potřebuješ. A Iciku - nepřeháníš to s těma vánocema? Mějte se. Moon.

Levanka

Ahojte, tak voda. Zážitky dobré, ale někdy to bylo dost perný přemáhání, každopádně jsem ráda, že jsem to zvládla. Včera když jsem ale přijela, tak to na mě padlo a musela jsem si vyřvat a sáhnout si na úplný dno zase. Takže jsem se na dnešek moc nevyspala a mám chvílema pocit, že jsem na to mstejně jako před 3 týdny, kdy jsem Citalec začala brát, ale nechci se tomu pocitu poddávat. Aldo, já jsem někde vyčetla, že pokud po 4 týdnech nenastane alespoň parciální zlepšení, tak je další zlepšování málo pravděpodobné, ale že jsou zase vyjímky atd. atd. je to prostě individual. Nech to na lékaři a napiš, jak jsi dopadl!!

alda

Ahojte, to žes zvládla vodu Levanko je super. Myslim, ze casem to docenis. Dnes jsem byl u doktorky na kontrole a jelikoz se u mne nejake zlepseni udalo od posledni navstevy, tak jsme se dohodli na pokracovani Citalec lecby. Ja se citim uz tyden celkem dobre, obcas me prepadne uzkost a nervozita ale to asi k zacatku lecby patri. Doufam, ze se to bude dale zlepsovat a ja se dostanu opet do normalnich koleji, zacni chodit do prace, uzivat si zivota atd. To co mi pred mesicem prislo jako sci-fi a vubec jsem nechapal co se se mnou deje, tak ted uz zacinam chapat, ze jsem na zacatku dlouhe cesty. Verim, ze mi leky pomuzou a ty musis taky. A jak zbytek vernych dopisovatelu? Diky Moone za odpoved. A co vy zenske, jak se mate? Alda

Martina

My stěhujeme,pomooooc:-)))Hned,j ak to půjde,tak se ozvu,zatím sem OK,díky bohu.Tak se všichni opatrujte darebáci,ahooooj.Martina

Icik

Jak si čtu vaše příspěvky, musím vás všechny pochválit. Žádné zázraky, ale správné, pomalé krůčky děláte a to je moooc dobře. Alda už pochopil o co jde, Levanka žije společensky, Moon maká, Martina si zlepšuje bydleníčko. Lidičky, jste bezva, hlavně rychle nabírejme poslední teplo a světlo, protože se podzim blíží. Konečně bych měla zajít někdy večer do hvězdárny. Mám jí u nosu a už 5 let si to slibuju. Nejdřív musím chytit zubaře, jakmile se vrátí z dovolený, týden mě bolí stolička jak se na ní dostane teplý, nebo studený, brrr. Pohodičku přeju. Icik

alda
1x

Tak zase vcera uzkost a dneska to taky neni moc dobre. Vzdy kdyz tu napisu ze mi je lip, tak prijde zhorseni. Zacinam byt povercivy... Martino, jak si psala, ze ty ucinky Citalecu si vyrazneji pocitila az po trech mesicich, proc si potom menila AD? Jsem stale bez Neurolu a snazim se to premoci jen Citalecem a sebou. Jakz takz to jde, ale je to drina. Zlepseni jsou opravdu pozvolna? Pripada mi to nekonecne... Mam za sebou 2 mesice a do normalu to ma bohuzel jeste daleko. Hvezdarna muze byt super relaxace, Iciku jdi do toho. Mejte se vsichni fajn.Alda

Icik

Doktoři rádi mění antidepresiva, asi mají pocit, že léčba nezabírá tak rychle, proto udělají změnu. Aldo, vydrž, stejně ti nic jiného nezbývá. Ty propady v náladě mám taky pořád. Nedá se předpovědět, kdy bude člověku dobře a kdy, nebo po čem mu bude zle a "ouzko". Někdy se bojím velké akce, jako jsou rodinné oslavy, velký nákup , jindy jsem OK. Neboj se Neurolu, závislost na něm se získává dlouho, z toho "mít bobky nemusíš". Zobni jeden a den se trošku projasní, nebude k uzoufání. Prostě občas je potřeba mozku pomoct. Zkus a uvidíš, já se taky zbytečně bála. ---Dnes jsem byla u Dr. Předepsala mi další Cipralex, Stilnox na spaní ( někdy se mi honí ošklivé myšlenky a nemůžu v noci spát ). Hlavně ho chci mít, když se vrátím z dovolené, celou noc na cestě a v hlavě se promítají zážitky a já pak nemůžu usnout. A když přijedu na místo, tak to samý. U kámošky jsem spala snad jen hodinu. Unavená, ale čučela jsem do stropu, koukala, jak se rozednívá, poslouchala, jak dovezli čerstvé pečivo , jak lidi venčí psy ...Mám dobrou náladu, dost věcí jsme si s mužem vyříkali, u jeho hravýho bratra neustoupím. Nedovolím aby se sem znovu nastěhoval. Ať si sežene peníze kde chce, je dospělej. Psycholožka mě pochválila, že dělám pokroky. Je prostě potřeba říct nahlas co chci a co si nepřeju. Nějak mi to nešlo, což je divný. Mlčením a užíráním jsem si nepomohla. Jsme my složití tvorečkové, že ano? Čus. Icik

Levanka

Aldo, rozumím Ti strašně moc, mám to to stejný, taky se mi zdá, že to je od 10 ti k 5 ti, chjo. Moone, chtěla bych se zeptat na jednu věc, psal jsi. "A účinky Citalecu? Sám nevím. Prostě jsem postupně zase začal dělat normální věci - normálně jíst, normálně spát, normálně se bavit s manželkou, dětma , kamarádama, normálně pracovat...." Vím, že je to u každého individuální, ale přece se chci zeptat, zda zpočátku to bylo přemáhání nebo ne, jestli se ti prostě najednou chtělo mluvit s manželkou a bylo ti u toho dobře a nebo to ze začátku šlo ztuha a pak se to dostávalo do normálu? Já jsem začla taky provozovat aktivity, o kterých jsem si myslela, že to nepůjde, ono to jde, ale ztuha a je to dost velké přemáhání (třeba to zmíněné povídání si s rodinou, s kamarády). Jo Aldo, taky to může být trochu počasím, že se cítíš horší, to sluníčko přece jen psychice dost pomáhá (já když bylo nejhůř, vylezla jsem před dům a lehla si na sluníčko a cítila jsem opravdovou úlevu) a dneska aspoň u nás je celej den schovaný:-( Zjistila jsem, že když se v tom babrám, je to horší, když dělám jakože nic, tak je to lepší a chvílemi i zapomenu, ale to se taky nesmí přehánět, viz stav po tý vodě (ale stejně jsem ráda, že jsem jela). Můžete se smát (vtipům atd.?) já mám třeba den, kdy to docela jde a i se večer zasměju něčemu a pak kdy by mě nerozesmálo prostě nic. Jo a taky jsem přišla na to, že s Citalecem nemůžu moc brečet a nevím, jeslti je to výhoda nebo ne. Předtím jsem si nad tím svým stavem a plácáním se v tom aspoň pobrečela a to teď nejde (vyjímečně - po vodě) a to se mi vždy ulevilo, teď tato možnost víceméně odpadla. Jsme a budeme bojovníci a budeme si vážit víc života, když si tímhle projdeme. Myslíte, že Neurol je to stejný, co lexaurin? Mně snad ten lexaurin ani nepomáhal, spíš mě tak nepříjemně oblbl, ale měla jsem ho jen párkrát, tak nevím. Píšu si s člověkem (má taky RS), který má depresi od 15 ti let!!! periodicky pravidelně a ŽIJE. Napsal mi hodně povzbudivých věcí. Třeba "Ač se to nezdá i to je život, holt si jej nebudeme brát po plných dlaní, ale malých hrstí, i tak to přeci chutná."

Moon
1x

Ahoj, Neurol a Lexaurin nejsou uplmne stejne,ale dost podobne. A vsechno slo opravdu postupne. I kdyz v jednu chvilku nastal docela zlom - to bylo po opravdu krizovem tydnu, kdy jsem zase rano cekal ze po probudzeni bude zle a ono nebylo. V krizovem tydnu jsem nemluvil s nikym pak par slov a postupne to slo uplne. I do prace jsem se musel nutit, ale citil jsem ze uz je cas. Ze zacatku to nebylo nic moc, ale behem1-2 tydnu se to srovnalo. A tak se vsim. v podstate se clovek uci delat naprosto normalni veci. Super je ze jsi zvladla vodu - ja si vubec neumim predstavit, ze bych mel v dobe nemoci nekam jet. Jinak ja jsem mel deprese za poslednich sest let 3x, a proste musim pocitat s tim, ze se zas jednou objeci - mrcha. Ale ted je dobre a tak se na to snazim nemyslet. I kdyz podvedome mam strach, ze se to vrati a pri kazdem naznaku stresu nebo nepohody premyslim, jestli to neni zase ono. Takze si uzivam, dokud to jde a proste se uvidi jak to bude dal. Moon.

Levanka

Chjo, Moone, nerada bych, bychom Ti Tvůj boj s depresí tady nějak oživovali, jak po Tobě chceme s Aldou pořád nějaký rady:-) A bereš ještě udržovací dávku Citalecu, ne? Tak se neboj, bude to dobrý a nemusí se vrátit třeba už nikdy a to ani po vysazení antidepresiv:-)!!

Icik

Čau, byla jsem u zubare, pry jsou zuby jen citlive, ze to prejde, kaz nenasel. Ted jsem zaplatila dovcu. Recko Chalkidiki. Apartmany bez jidla na 11 dni za 5 tisic. Super cena. Odlet 5.9. v 6 rano. Primo u more. Dana ( kámoška) tam byla pred lety, zna kde nakoupit a kam na jidlo. Rikala, ze klidne pojede do stejnyho mista znovu. Bydlela jen jinde. Oni totiz nic za dobre ceny nemeli a tenhle termin bude OK. Zítra mám psycholožku a můžu začít balit. Už jsem byla pořádně nervózní, stále nic neměli, nebo jen velmi drahé zájezdy a strach ze zubaře. Od rána jsem chodila ukusovat Lexaurinu. Nejdřív třetinku, nezabral, tak druhou, nic . Před obědem jsem slupla zbytek. Tentokrát ani otupení, ani zklidnění, naopak větší aktivita. Už budu v pohodě, všechno je zařízeno. Dcera jde v pondělí na malou operaci, tu taky stihnu navštívit, za dva dny jí pustí domu, bude se svým milým. Těším se moc. Zaplavu si i za vás. Icik

Icik

Rozdělení podle generací antidepresiva 1. generace Jsou tricyklická a tetracyklická antidepresiva, která blokují zpětné vychytávání serotoninu a noradrenalinu, případně dopaminu v centrálním nervovém systému. Některá jsou aktivující, jiná sedativní. Do této skupiny patří např. imipramin = Melipramin, clomipramin = Anafranil, amitriptylin = Amitriptylin, dosulepin = Prothiaden, dibenzepin = Noveril, maprotylin = Ludiomil, Maprotylin, Maprotibene Názvy s velkým písmenem jsou názvy, pod kterými se léky prodávají v lékárně; názvy s malým písmenem jsou názvy generické; jeden lék má jeden generický název a může mít mnoho názvů firemních, resp. může jej vyrábět více farmaceutických firem Nežádoucí účinky: anticholinergní (např. suchost sliznic,...), antihistaminové (např. sedace, ospalost,...), adrenolytické (např. hypotenze, závratě,...), zvýšení záchvatové pohotovosti, kardiotoxické (arytmie,...), kožní reakce (exantém), syndrom z vysazení (třes, úzkost,...), psychické komplikace (mánie,..) antidepresiva 2. generace Jsou tvořena heterocykliky, která inhibují reuptake serotoninu a noradrenalinu jako první generace, ale nemají anticholinergní nežádoucí účinky. Mají lepší snášenlivost než léky 1. generace. Do této skupiny patří např. bupropion = Wellbutrin SR (který by ale mechanizmem účinku patřil do 4. generace antidepresiv) antidepresiva 3. generace Jedná se o selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), antidepresiva se zdvojeným serotinonovým působením (SARI), inhibitory reuptake noradrenalinu (NARI) a dopaminu (DARI) a jiné léky Mohou pozitivně ovlivnit i jiné symptomy než-li depresi, např. panickou poruchu, obsedantně-kompulzivní poruchu, poruchy příjmu stravy, fobie Do skupiny SSRI (selective serotonin reuptake inhibitors) patří např. fluvoxamin = Fevarin, fluoxetin = Deprex, Deprenon, Prozac, Portal, citalopram = Seropram, escitalopram = Cipralex, sertralin = Zoloft, paroxetin = Seroxat Do skupiny SARI patří trazodon = Trittico, nefazodone = Serzone Do skupiny NARI řadíme reboxetin = Edronax Do skupiny DARI řadíme amineptin antidepresiva 4. generace Blokuje reuptake serotoninu a noradrenalinu (SNRI) nebo dopaminu a noradrenalinu (DNRI) Do skupiny SNRI (inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu) patří např. venlafaxin = Efectin, Efexor, milnacipran = Ixel, duloxetine (Cymbalta) Zcela opačně působí tianeptin = Coaxil, který stimuluje reuptake serotoninu v neuronálních synapsích Do skupiny DNRI (inhibitory zpětného vychytávání dopaminu a noradrenalinu) je řazen bupropion = Wellbutrin SR (viz také 2. generace) antidepresiva 5. generace SNDRI jsou inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, noradrenalinu a dopaminu ANTIDEPRESIVA BLOKUJÍCÍ ALFA-2 RECEPTORY sem patří mianserin = Lerivon, mirtazapin = Remeron INHIBITORY BIODEGRADACE inhibitory MAO neselektivni (ireverzibilní) inhibitory MAO (monoaminoxidázy) hydrazinové preparáty: fenelzin, nialamid nehydrazinové preparáty: tranylcypromin = Parnate (s nutností dodržovat dietu s minimálním obsahem tyraminu a s rizikem hypertenze a kardiotoxicity. Porušení diety u těchto léků je námětem řady detektivních románů.) selektivní (reverzibilní) inhibitory MAO (monoaminoxidázy) MAO typu A: moclobemid = Aurorix. Dietní opatření nejsou nutná. (Mohou rovněž pozitivně ovlivňovat obsedantně-kompulzivní poruchu, poruchy příjmu stravy, fobie, posttraumatické stressové poruchy.) MAO typu B: selegilin = Jumex (používá se také jako antiparinsonikum) inhibitory COMT (katechol-O-metyltranferáza) JINÁ FARMAKA POUŽÍVANÁ K LÉČBĚ AFEKTIVNÍCH PORUCH amisulpride = Deniban je lék pro léčbu dysthymie (vleklá depresivní nálada) Jarsin je lék petřící do skupiny léků rostlinného původu (fytofarmaka). Obsahuje extrakt z třezalky tečkované, která má antidepresivní a anxiolytický účinek. FARMAKA POUŽÍVANÁ K PROFYLAXI AFEKTIVNÍCH PORUCH Do této skupiny patří např. lithium = Lithium carbonicum, Contemnol a také některá antiepileptika II. generace (carbamazepin = Biston, Tegretol; natrii valproas = Everiden, Convulex, Depakine) a III. generace (lamotrigine = Lamictal, topiramat = Topamax). Tyto léky jsou používány především profylakticky u bipolární afektivní poruchy, ale mají rovněž účinek antimanický a antidepresivní. K těmto lékům nově řadíme i antipsychotika tzv. 2. generace (= atypická antipsychotika), jako je ziprasidone (Zeldox), quetiapin (Seroquel), olanzapin (Zyprexa), risperidone (Risperdal,... Rispen).

Icik

Konečně jsem našla přehled AD. Vidíte sami, že pro našeho doktora není snadné hned napoprvé najít pro nás ten nejsprávnější lék. Paaa I.

Icik

Antipsychotika (Neuroleptika) Z názvu plyne, že se používají při léčbě různých typů psychóz. Jejich objevení a zavedení do terapie před 50 lety znamenalo ohromný pokrok a zlepšilo naději nemocných na příznivý průběh nemoci. Antipsychotika jsou léky, které vedou ke zklidnění nemocného a zmírnění úzkosti, k navození spánku a především k vymizení bludů a halucinací. Na antipsychotikách nevzniká závislost! Antipsychotika (Neuroleptika) se dělí na dvě skupiny: a) Antipsychotika 1.generace (typická neurpleptika) b) Antipsychotika 2.generace (atypická neurpleptika) ad a) Tyto léky působí především na pozitivní příznaky schizofrenie – halucinace, bludy, změnu tělesné aktivity, porucha zpracování informací, intrapsychické halucinace. Nepůsobí však na negativní příznaky – snížení a ochuzení citového prožívání, porucha koncentrace pozornosti, oslabení až ztráta vůle, únava. Mohou vyvolávat vedle svých hlavních léčebných účinků i vedlejší nežádoucí příznaky. Ty jsou vyvolány tím, že antipsychotika vyvolávají dopaminovou blokádu i v oblastech , které regulují mimovolní pohyblivost a svalové napětí. Proto se účinek antipsychotika může také projevit pocitem ztuhlosti svalů, nechutí pohybu, snížením gestikulace a mimiky, mimovolními pohyby úst. Jejich zástupci jsou: Plegomazin, Tisercin, Perfenazin, Haloperidol, Chlorprothixen, Cisordinol, Moditen, Fluanxol, Buronil, Meclopin. ad b) Tyto léky blokují dopaminové i serotoninové receptory a působí terapeuticky jak na pozitivní příznaky, tak na negativní příznaky, ovlivňují pozitivně i náladu. Jejich výhodou je, že způsobují méně nežádoucích účinků. Díky svým vlastnostem zlepšují kvalitu života pacientů. Někdy mohou způsobovat extrapyramidové symptomy (třes, ztuhlost, motorický neklid), zvýšenou hladinu prolaktinu a zvýšenou chuť k jídlu, zvýšení tělesné hmotnosti, snížení krevního tlaku. Dělí se do 3 skupin: - D2, D3 selektivní antagonisté: Dogmatil (Prosulpin), Solian - SDA: Risperdal (Rispen), Zeldox, Serdolect - MARTA: Leponex, Zyprexa, Seroquel, Zoleptil Antiparkinsonika Tyto léky se užívá k léčbě Parkinsonovy nemoci, zejména svalové ztuhlosti a třesu, při poruchách hybnosti, např. křečích jazyka, hltanu a tiků, motorického neklidu a obtíží podobných Parkinsonově nemoci navozených určitými léky (neuroleptika a obdobně působící léky). Dále se přípravek užívá k léčbě poruch koordinace pohybů (dystonie) postihujících celé tělo, případně jeho jednotlivé části, k léčbě poruch plynulosti pohybů v oblasti hlavy (Meigeho syndrom), křečí očních víček nebo ztuhlé šíje. Akineton, Kemadrin Antidepresiva Indikace: - depresivní epizoda monopolární i bipolární - afektivní poruchy - obsedantně kompulzivní poruchy - panická porucha - poruchy příjmu potravy - psychosomatická onemocnění - posttraumatické stresové poruchy - abstinenční syndromy - algické syndromy - hyperkinetické a emoční poruchy u dětí - enuréza - narkolepsie Antidepresiva jsou léky, které zlepšují náladu a zvyšují hladinu pokleslé energie. Nasazují se v menších dávkách, která se postupně zvyšuje. Je to důvodů, že při nasazení se může vyskytnou nevolnost, únava, třes a závratě. Účinek antidepresiv se obvykle projeví až po 2 až 3 týdnech, a proto je nezbytné je užívat pravidelně v dostatečné dávce a po dostatečně dlouhou dobu. Dělí se do několika generací: a) 1. generace antidepresiv (TCA, TeCA) - tricyklická antidepresiva Mechanizmus účinku: inhibice serotoninu a noradrenalinu s následným zvýšením jejich koncentrace v synaptické štěrbině. Popis účinků: Pozitivní: - blokují muskarinové receptory - histaminové H1 receptory - alfa 1 adrenergní receptory - alfa 2 adrenergní receptory Negativní: - mnoho nežádoucích účinků - nebezpečí intoxikace - četné interakce - účinek za 3 - 6 týdnů Jejich zástupci jsou: Amitriptylin, Nortrilen, Melipramin, Anafranil, Prothiaden, Nortrilen, Ludiomil b) 2. generace antidepresiv Mechanizmus účinku: inhibice zpětného vychytávání noradrenalinu Vivalan c) 3. generace antidepresiv Typy těchto antidepresiv: SSRI - selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu Fevarin, Deprex (Prozac), Citalec (Seropram), Cipralex, Seroxat, Asentra (Zoloft, Serlift) SARI - 5-HT2 antagonisti inhibující zároveň zpětné vychytávání serotoninu Trittico, Serzone NARI - inhibice zpětného vychytávání noradrenalinu Edronax Coaxil - zvyšuje zpětné vychytávání serotoninu.

Icik

C) 4. generace antidepresiv SNRI - inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu Efectin, Ixel DNRI - Wellbutrin (Zyban) Blokující a2-receptory - zvyšují syntézu a uvolňování noradrenalinu blokují alfa 2 zakončení na serotoninových neuronech se zvyšující se tvorbou a uvolňováním serotoninu Lerivon (Miabene), Remeron d) Inhibitory MAO (monoaminoxidázy) Neselektivní a ireverzibilní: (IMAO A a IMAO B) Parante, Marplan, Nardil Selektivní a reverzibilní: MAO A RIMA Aurorix MAO B Jumex Tymoprofylaktika Tyto léky se používají pro stabilizaci nálady a zvyšují účinek antidepresiv. Jejich zástupci jsou: Biston (Tegretol, Timonil), Everiden (Convulex, Orfiril), Lamictal, Neurontin Anxiolytika Indikace: - anxiózní stavy (stavy úzkosti) - insomnie - abstinenční syndromy - depresivní stavy - epilepsie - křečové stavy (febrilní, eklampsie) - tetanus neonatorum - zvýšený svalový tonus a spasmy (kromě tofizopamu) - extrapyramidové symptomy nežádoucí účinky neuroleptik - premedikace v anestezii - panické stavy - algické syndromy (stomatodynie, neurologie trigeminu, cefalgie) - krátkodobé nepříjemné chirurgické výkony a kardioverze Jejich nevýhodou je, že při dlouhodobějším užívání dochází ke snížení účinnosti a může na ně vzniknout návyk. Propandiolové deriváty: Guajacuran, Dorsiflex (Dimexol) Piperazinový derivát: Atrax Azapironový derivát: Buspiron Benzodiazepinové deriváty: Jejich zástupci jsou: Diazepam, Defobin (Elenium), Oxazepam, Neurol (Xanax), Lexaurin, Ansilan, Grandaxin, Tavor, Frisium, Rivotril Hypnotika Tyto léky se používají k navození spánku, redukují počet probuzení a zlepšují jeho kvalitu. Dělí se do několika generací: a) 1. generace barbituráty, Bellaspon b) 2. generace Nitrazepam, Rohypnol, Dormicum, Gerodorm c) 3. generace Hypnogen (Stilnox), Sonata, Zopiclon d) jiná psychofarmaka s hypnotickým účinkem: Antihistaminika – Prothazin Antidepresiva Antipsychotika Anxiolytika – Rivotril, Diazepam Melatoniny Nootropika Tyto léky se užívají k léčbě zeslabených kognitivních (poznávacích) funkcí mozku starších osob, které se projevuje horší pamětí, snížením schopnosti soustředit se, nižší úrovní bdělosti, změnami nálady, závratěmi, zanedbáváním hygienických návyků a poruchami chování. Zlepšují přímým působením na funkci mozkových buněk schopnost učení, paměť, bdělost, vědomí a viskozitu krve. Pirabene (Piracetam AL, Geratam, Kalicor, Nootropil), Enerbol (Encephabol), DMAE Nootropika a vasodilatancia Zlepšují reologické vlastnosti krve, mozkovou perfuzi, prokrvení. Snižuje napětí hladké svaloviny tepen a zvyšuje průtok krve cévami. Tím se zlepšuje zásobení tkání (včetně mozku) kyslíkem a glukózou. Při poruchách končetinových (periferních) cév zmírňuje napětí cévní stěny a tím zvyšuje průtok krve v uvedené oblasti. Dále zlepšuje poruchy rovnováhy. Cinarizin (Stugeron), Cavinton (Vinpocetine), Enelbin Námelové alkaloidy Secatoxin Kognitiva Tyto léky se používají pro symptomatickou léčbu mírné až středně závažné Alzheimerovy demence. Dále ulehčí myšlení a zlepší paměť. Inhibitory acetylcholinesterázy: Exelon, Aricept, Reminyl Antagonista NMDA (N-methyl-D-aspartát) receptoru Ebixa Psychostimulancia Tyto léky regulují v mozku specifické látky, které ovlivňují chování. U pacientů s určitými poruchami chování. Zlepšuje příznaky, jako je nepozornost, impulzivnost, zvýšená pohybová aktivita, poruchy sociálního chování. U pacientů s narkolepsií (nadměrnou spavostí během dne) odstraňuje denní spavost. Ephedrin, Ritalin, Vigil

Icik

Překopírujte si články do svého počítače, je možné, že tady tak dlouhé odborné debaty dlouho nenechají. Je tu přehled všech léků, které nám, nebo i našim známým mohou být nabídnuty a je dobré se v nich zorientovat.

Moon

No nazdar, Icik se nám zbláznila!? No nic ve zlém, ale já to číst nebudu. Tyhle věci jsme už kdysi hledal a něco jsem i přečetl a to mě stačilo. A levanko nemám problém odpovídat na dotazy. Nevadí mi bavit se o depresích a už vůbec nemám problém komukoliv přiznat, že tuhle nemoc mám. A jsem si jistý, že tahle debata mě nedostane zase do kolen. A v současné době beru 10mg Citalecu. Takže se klidně ptejte a já vám dle možností rád odpovím. Zkušeností mám docela dost. Moon.

alda

Ahojte, Icik se rozhodla "znicit" prehlednost naseho dopisovani... ja uz jsem nejake clanky o AD taky precetl a priznam se k tomu, ze jsem zjistil natolik rozporuplne nazory o ucincich techto leku, ze bych psychiatrem nechtel byt :-) Mam rad logiku a rad a u techto nemoci to je jaksi na hlavu postavene. Jsem rad Moone, ze nam pomahas a dekuji vlastne vsem co tady pisi. Mozna byste nam mohli popsat to postupne zlepsovani, bylo to viditelne z vaseho pohledu ze dne na den, nebo jste to spise poznali z odstupem casu nebo si toho vsimali vasi blizci? Ja jsem ted jaksi znepokojeny, na jednu stranu citim zlepseni na druhou mi pripada, ze to jde poooomalu a rikam si, jestli to je normalni. Martina psala, ze vetsi zlepseni se projevilo az po trech mesicich /u PP/, kez by to mu tak bylo i u nas, zatim to jeste neni ono. Verim, ze to prijde. Levanko, jak se dari?

Levanka

Ahoj Aldo a všichni, dneska jsme s přítelem vyřizovali úvěr, plánujeme totiž na příští rok svatbu a přestavbu domečku. Přijde mi to hrozný, člověk, kterýho miluju a nemůžu s ním teď tu radost sdílet - úplně, hrozně se mě snaží pochopit a říká, že bude teď plánovat za mě, když mi to moc nejde, ...všechno si mozkem uvědomuju, ale nedokážu se úplně vynořit z té temnoty, která zahlcuje tu mou dušičku utrápenou. Jinak já už dělám a troufám si na všechno, nebojím se už ani tý školy, i to si dokážu představit. Není to ale ono, ale pak si vzpomenu, jak jsem u ničeho nemohla vydržet a běhala po baráku sem a tam, bylo mi špatně venku, doma, mezi lidma i samotný:-( a to jsem pak ráda za to, jak je mi teď. To už jsem měla fakt i ty sebevražedný myšlenky (ale jenom myšlenky! že jako takový trápení se nedá vydržet a bylo by lepší s tím...) Jinak třeba včera sem byla u zubaře a to mi bylo zase dost blbě, teplo po těle a na omdlení a další starý známý věci, odpoledne ale lepší. Zítra oslava narozenin budoucího švagra a v sobotu svatba kamaráda, na které budeme dva dny celkem. To bude zase testík, doufám, že zvládnu líp jak vodu, to by bylo dobrý znamení, no uvidíme, vím, že nemůžu být ze dne na den v pohodě, ale tak moc bych si to přála. Taky si říkám, jeslti jsem se neměla raději poohlížet po PSYCHOLOGOVI místo PSYCHIATROVI, protože psychiatři moc nejsou na to povídání a psychoterapii, pokud se nemýlím, řeší hlavně léky.... Jo a taky řeším už teď předčasně, že pokud nebudu schopná fungovat bez antidepresiv, tak jak s těhotenstvím a dítětem a jestli by nebylo lepší nic nebrat (když vlastně ani nevím jistě, jeslti mi to pomáhá). Dost by mě zajímalo, jak bych na tom teď byla, kdybych byla bez Citalecu, ale to mi nikdo neřekne. Aldo drže se a vy ostatní si užívejte! Marťo, moříčko ti závidím, plaváníčko a opalování, jééé, krásně si to užij a lexaurinek s sebou do kabelky jako jistotu a uvidíš, že ho nebudeš vůbec potřebovat.

Icik
1x

Nenutím vás přehled léků číst. Jak sem někdo nakoukne, může se mu to hodit, stejně tak když by někdo něco vyhledával. Levanka je společenská dušička. Jo, jo, jen svoje úzkosti překonávej, žádný válení doma. Člověk se pak moc pozoruje a hlídá a hledá si neduhy. V poledne jsem dostala pokyny k odletu. O víkendu si musím zbalit kufr, vyhledat si na netu kolik stojí půjčení auta a nastudovat zajímavosti v okolí Chalkidiki. Pro Martinku, jedeme do Pefkochori. Bude super, že nemusíme být v určitý čas na jídle, chci posbírat odvahu a na 3 dny vyrazit autem po pobřeží. Tu se projít, tam se porozhlédnout, poobědvat v restauraci s výhledem na přístav, zajít se vykoupat na opuštěnou pláž, zase kousek popojet a tak. Prostě žádný srabácký " hnití" v hotelovém komplexu jako na jaře v Egyptě. Klíďo si spolknu nějaký ten prášek, jen abych byla schopná jít mezi lidi. Hezký víkend, lidičky.Pa Icik

alda

Tak dneska padli jeden Neurol. Nešlo jinak. Doufám, že zůstane u jednoho a nebude třeba dalších. Nějak na mne dolohel situace. Špatné zprávy z práce (už by mě chtěli mít v akci, protože spousta kolegů se rozhodla odejít), návštěva psychologa, jež mi dnes moc nepomohl.... prostě je to boj. Po Neurolu to je lepší a věřím, že když ho vemu občas tak nic nepokazím ale patlat se v tom je fakt děs. Uvidím jak zítra, zkusím vydržet ty tři měsíce z Citalecem a pak se uvidí. Měl jsem už poslední dva dny nic moc, proto jsem ani nepsal. A jak se dačí zbytku? Doufám, že lépe než mi... Mějte se Alda

Moon
1x

Na práci se vykašli. Oni to tam bez tebe nějak zvládnou a jestli děláš svou práci dobře tak nemusíš mít strach, že tě nebudou chtít. Spíš bych se zamyslel nad tím proč kolegové podchází. Sám jsi psal, že jedním z důvodů tvého stavu je práce. Ohledně práce se musíš rozhosnout sám - ale závažná rozhodnutí dělej až budeš OK. Moon.

alda

Já vím, teď se mi zdá vše trochu jiné... ale i tak ten Neurol je trochu "mimo plán", jak jsem se už naučil prostě někdy je třeba pomoci "vypínačem". Dnes jsem si psal z jedním člověkem co si prošel PP a u něj taky léky výraně zabraly až po třech měsících, bral Remood. Ten serotoninovy chemizmus se buduje holt déle, pote co je rozhaseny...to je zpráva pro Levanku. Věřím, že když jsem byl schopen tři týdny bez Neurolu celkem přežít je to příslib do budoucna, že i ta má chemička se rozjede jak má. Zdraví Alda

Levanka

Ahoj Aldo, já z toho taky zdaleka nejsem venku, uvidím co řekne psychouš, jeslti léky měnit, nebo co dál, jdu tam ve čtvrtek, Citalec 5 týdnů. Říkám si, jeslti už nejsem na ten citalec třeba resistentní nebo něco, když jsem ho předtím brala 2 roky. Svatbu a ostatní jsem přežila, ale s alkoholem - neopíjím se, ale cucám vínko a jsem klidnější, to můžu ale jen na akci, nebudu si popíjet doma, že? Mamka si myslí, že už jsem o.k., proto řekla sousedce chalupářce - přede mnou! (když koukala, jak jsem zhubla), že to mám z toho, že jsem se sesypala a nejedla nespala a jak to se mnou bylo vážný bla bla. Tak jsem se jí snažila (již soukromě) vysvětlit, že z toho venku ještě zdaleka nejsem a ať nepokouší osud a před nikým o mně takhle nemluví (a už vůbec ne, když jsem u toho). Dostala jse kašel, což mi taky nepřidává, ale aspoň si říkám, že je mi teď blbě, protože jsem n emocná a ne proto, že se mi nelepší psychika. Jinak stále pokládám za úspěch, že jím a spím (teď zase až moc), dojdu si do obchodu a začínám se učit, tak si říkám, že takhle už se žít dá, i když je to boj. Chtěla bych v Praze až začnu chodit do školy (od 20.9.!) docházet k psycholožce, mám tam známou, myslím, že mi to taky může pomoci (jestli se dokopu a dojedu vůbec do Prahy.

alda

Ahojte, Levance vzkaz, že u mne se taky časem to jídlo spravilo a stejně tak i spánek. Začátek byl děs běs ale časem tohle už šlo. Dnesek byl celkem dobry, k veceru trochu uzkost, zatim to zvladam bez Neurolu. Rano jsem mel dokonce tak dobrou naladu, ze jsem z netu stahl nejake pisnicky, pak jsme je spolecne s rodinou poslouchaly, nejake jsem si vypalil na CD do auta. Ta nalada po vcerejsim Nerolu zrejme vydrzela, anebo ze by Citalec? Kez by. A jak se dari zbytku?

Levanka

Ahoj Aldo, ráda slyším dobré zprávy, ráno mít dobrou náladu, to je úspěch:-). Já dneska taky docela dobrý, už druhej den za sebou. Holky jsou po dovčích, tak asi budou zprávy od nich až přijedou.

alda
1x

Ahojte, zatím jakž takž dobrý, ale úzkosti mám pořád. Už mne občas i něco začne bavit ale není to ono. Vy zkušení, je to normální, že to jde takhle pomalu? Levanko, napiš jak bylo u psychouše. Určitě si to zvládla.Alda

Levanka
1x

Ahoj Aldo, psychiatr = zklamání, nevím, co jsem ale čekala, vyšetřil si na mě 20 minut. Je to obyčejný doktor, co prostě píše prášky a jede podle vzorců (nezabere --) zvýšíme dávku, nezabere --) změna léku --)nezabere --) kombinace léků. Pravil: "ve vašem případě bych antidepresiva podával permanentně, kvůli základní dg RS, že musím být jako v pohodě, aby se nezhoršovala RS, ale to dobře vím. ..."zkusíme Cipralex" a já proč? ... "no nebo zkusíme zvýšit dávku" (tím mě znejistěl, když sám neví co...) a na závěr pravil, kdyby jste se necítila nebo něco, tak přijeďte, "můžeme dát injekci. " Neřekl jakou, neřekl proč, úplně mě vyděsil, takže jsem domů přijela víc zdeptaná, než předtím. Říkal zvýšit na 30mg a přijít se ukázat za 14 dní, když to k lepšímu nepovede a za měsíc, když to bude lepší. Chjo, tak fakt nevím.... chovají se takhle psychiatři k vám? Prostě doktoři, no... Poraďte, je to renomovaný přístup? Nemám hledat jinýho doktora? Co myslíš Aldo a ostatní? Taky jsem zjistila, že tu nespavost jsem měla jako vedlejší účinek citalecu, nikoli od samotné dep. tak nevím, to jsem u sebe za největší posun považovala to, že konečně můžu spát:-( a jíst (to tedy zůstává). Kolik Citalecu bereš Aldo ty? Moonovi nakonec zvýšení dávky pomohlo, ale zase psal, že se to s ním hrozně zhoršilo nejdřív. Přemýšlím, kam sem se to dostala, jestli je to vůbec možný a není to náhodou zlej sen, že se z normální veselý holky stane tohle.

alda
2x

Ahoj Levanko, u mne po doporučení obvodního lékaře navštívit psychiatra to bylo tak, že mne objednal u jednoho jakoze renomovaneho. Tam mi dali termín za mesic. Ja jsem mezitim zacal zobat Citalec 20mg. Po prvnim tydnu totalni sko, nespal jsem, nejdel jsem proste hruza. Byl jsem 2x na pohotovosti, proste jsem byl na dne. Tak jsem si nasel na netu jine psychiatry v rozumne vzdalenosti od bydliste. Natrefil jsem na jednu prijemnu ikdyz mladou psychiatricku. Ta mi vysvetlila co se se mnou deje, dala mi Neurol, ktery bych mel podle potreby uzivat, predepsala Miabene na spani a rekla mi ze ta 14 dnu mam prijet, vyhodnotime jak leky ucinkuji. Od te doby jsem tam byl kazdych 14 dnu, zvyseni davky na 30mg bylo asi po mesici, pak jsme zvysily na 40mg a to beru uz treti tyden. Nejake rapidni zhorseni jako u Moona jsem nezaznamenal, spise bych rekl to bylo pozitivni. Bral jsem tehdy Neurol pravidelne kazdy den, ted uz tomu tak neni a je mi relativne dobre, ikdyz uzkosti mam porad. Takova ta depka uz neni, spise uz premyslim jak dale v zivote, jak si ten zivot jinak naplanovat, odbourat stresy proste delat to co mne bavi. Je to ale tezke, to priznavam, jsem stale na zacatku lecby a na to velke zlepseni stale cekam. Taky jsem uz nekolikrat uvazoval o zmene AD, ale rekl jsem si, ze pokud mi je malinko lépe než na začátku, tak si pockam ty tri mesice a pak se uvidi. Ono jestli mas PP tak tam opravdu je ten efekt AD pozdeji, cetl jsem vsemozne diskuze lidi co to maji leta a uspesne s PP bojuji, vsude ctes ... jde to pomalu, pozvolna, otazka mesicu ne tydnu, jenom je treba vydrzet.... tak se snazim vydrzet ikdyz to je pro mne skola jako hrom. Taky jsem byl normalni kluk, bavil se, uzival zivota, jezdil na jachu, treba tri tydny na male lodi uprostred Jadranu a ted tohle. Ja bych radil zvysit davku (nevim kolik vazis, ale ja mam 90kg mozna proto potrebuji "konske" davky 40mg u mne) a za 14 dnu uvidis. Ono telo potrebuje nejaky cas a ze zacatku mas spise ty negativni ucinky jako je nespavost, zvyseni uzkosti, tres a zaludecni obtize, ale pokud mas negativni mela bys mit i pozitivni, ne? Co vim, tak Cipralex je novejsi lek, tusim ze Icik jej bere, tak ti jiste napise jaky rozdil zaznamenala oproti Citalecu .. btw. mne by to taky zajímalo... Mej se a drz se, vlastne se drzte vsici. Alda

Levanka

Aldo dik, dneska mám domluvenou schůzku s kamarádkou a tak moc se mně nechce, venku prší a prší, ale zase doma budu jenom depkovat a litovat se a přemýšlet o blbostech. Proč nechci aby mi hned měnili léčbu - protože chci dát citalecu ještě šanci, už si nepamatuju, jak to bylo před těma 2 nebo 3 roky, ale trvalo to dost dlouhou dobu ale pak jsem byla ready. Našla jsem si taky: "Je nesmírně důležité léčbu antidepresivy nepřerušit před časně!!! Nejrychlejší cesta k vytvoření farmakorezistence (odolnosti vůči lékům) je brát lék týden nebo 14 dní a pak přejít pro údajnou neúčinnost na jiný. Antidepresiva je nutné užívat dostatečně dlouhou dobu. Pakliže však jedinec na daný lék neodpovídá (ani částeč ně) déle než 8 týdnů, je na místě změna preparátu." No a 8 týdnů ještě cit ani neberu, tak uvidím, částečná odpověď snad ano už teď (i když...). No jestli za těch 14 dní nebude změna tak ten Cipralex? Nevím.

alda

Levanko, tak to mas oproti mne vyhodu ze vlastne vis jak si poznala, ze AD zabrala. Ja stale cekam a v podstate nevim na co. Ja myslel nejdrive, ze za 3 tydny uz budu zase fit a pujdu do prace, ale cim vice o tom ctu tak zjistuju, ze to je na dyl.Uz jsem doma dva mesice a stale cekam. Snazim se samo neco delat, ale zatim to neni dobre tak mi jaksi chybi ten elan a nadseni. Proste tyhle pocity neznam a to co drive bylo samozrejmosti o ktere jsem nevedel tak dnes zjistuju ze to tak samozrejme neni.... to ze ti je fajn, si uvedomujes az tehdy je-li t ifajn. Rikam si, ze pokud mi bude fajn, budu si to uzivat jako nikdo jiny /mimo ty kdo znaji PP a jine podobne zalezitosti/. Drzte se Alda

alda

Ahojte, tak jakpak se mate? U mne celkem dobry, ale porad to neni ono.

Levanka

Aldo, tak nějak podobně, teď je to lepší zase pár dní, ale taky to není úplně ono, začínají mě opouštět smutné a pesimistické myšlenky a propady nálady, zůstává trochu úzkost, přijde z ničeho nic, z čistého nebe, jako včera třeba, jednali jsme s architektkou, všechno dobrý a zpátky jsem už nechtěla řídit, celá roztřesená, na zvracení, motání hlavy, tak jsem udělala pokus doma jsem hned vzala 1/2 lexaurinu a odpočla 1/2 hoďky a dobrý.

alda

Ahoj Levanko a ostatni. Presne vim co tim myslis, uzkost z niceho nic to je to co mne ted trapi taky. Jinak jsem prestal delat hrdinu a proste si zobnu obcas Neurol kdyz to na mne de. Myslim, ze nez se trapit tak je lepsi radeji v klidu a jakesi "pohose" ty veci zvladat. Myslim, ze zavislost na Neurolu nam nehrozi a sam jsem ted na sobe ty ucinky Neurolu poznal a jak psal jeden clovek na jinem foru on /Neurol/ vas pekne obemkne jako perina. Myslim, ze tim ze si beres Lexaurin jenom prospivas zdarne lecbe nasi nemoci. Ja pomalů zacinam chapat o cem ta nemoc je, ikdyz jsem to tady uz psal uz nekolikrat, s tim jak se telo dava do kupy (doufam) tak to poznavam z jinych uhlu. Ucinek AD je opravdu asi pozvolny a cekat na to ze ti bude lepe ze dne na den je sice fajn predstava, ale je to utopie. Zatim sice nechodim do prace ale uz se snazim doma neco delat a celkem to jde. Chce to jen cas. Aspon si poradne odpocinu a naberu sily :-) Mejte se

Levanka

Taky myslím, že když si při úzkosti zobneme, tak si spíš prospíváme, protože jindy, když na mě něco podobnýho padne, tak z toho upadám zpátky někam do deprese, protože to začnu řešit, jak to, že je mi zase tak blbě atd. Včera jsem to utnula v počátku a den nebyl celý zkažený (jako jindy, když mám svůj úzkostný stav). Mamka říká, že dělám pokroky, že se předtím se mnou nedalo vůbec bavit (špatná soustředěnost a vlastně jsem vůbec nevnímala, co mi kdo říká). Tak hodně trpělivosti a optimismu do dalších dnů.

Martina

Ahojky všem,já nebyla u moře,my se stěhovali,uff.Ale šlo to,už jsme i trochu zajetí,ale zvykáme si.To Icik se zase válí u mořeeee,potvůrka,ale má recht,já bych vyrazila hned.Bohužel vyrazím v pondělí do práce,poprvé od operace,vůůůbec se mi nechce.Pomooooc.Písnu později,teď mám práci,mějte se všichni fajn,pa,pa,pa

alda
1x

Je fajn Martino, ze uz bydlite a jste online. U mne stále nic zásadného nového není. Ted u nas byl pres vikend na navsteve kamarad, ktery se s PP leci pres rok, tak jsme podebatili a celkem tahle navsteva sla. Zitra mne ceka navsteva psychouse, sam nevim o cem bude. Asi obden si beru Neurol a jsem pak po nem klidnejsi a vydrzi mi to pak nejaky cas. Snazim se neco delat a trochu pracuju ale neni to ono. Uvidime co zitra na mne doktorka, jestli ona zaznemena nejake zlepseni od minula. Zatim beru Citalec a Miabene na vecer a tak to asi nechame do tech trech mesicu, myslim, ze tech 14 dnu uz vydrzim a pak se uvidi co dale. Doufam, ze Levanka je v poho a zbytek osazenstva taky. Tak se mejte a piste.Alda

marcela

Píšete, že společně s Citalecem berete neurol nebo lexaurin. Já mám také lexaurin už měsíc a půl1,5 (zatím mi z třicetitabletového balenií zbyly tři prášky). Bojím se to brát, aby těch léků nebylo moc. Ráno si musím vzít letrox na štítnou žlázu a citalec, večer orthanol na žaludek a delagil na revma. Myslím, že moje játra už jsou úplně v pytli. Občas si musím vzít i něco proti bolesti (algifen nebo panadol) a to je mi ale zase mizerně. Ten nerul berete rovnou s citalecem po ránu nebo jak vás to napadne. Jasně tam, kde už máte nejhorší za sebou asi v momentě, kdy cítíte, že se něco děje. Jenže to je u mě pořád. Lituju svého muže a děti, jsou strašně hodní, ale vím, jak je to trápí. Eliška má čtyři a půl, ¨je to takové sluníčko ke kterému se přitulím. Dnes jsem ji ale nebyla schopna odvézt ani do školky - manžel ji vzal k babičce, kde raději přespí do zítra. Klukovi je dvanáct a půl a je vidět, že je také dost zmatený a snaží se to pochopit. Zůstala jsem sama doma, s panikou, co dělat. Nacpala jsem myčku, pračku, zametla - víc nezvládnu. A to mám jjet odpoledne do Prahy na rehabilitaci se zády a na akupunkturu. Už se vidím za volantem. Všechno ve mně volá pomoc pomoc. Psychiatrička mi však doporučila ponechat tu vyšší dávku s tím, že takové výkyvy se stávají. Prý může být jedno odpoledne lepší a pak tři dny tma. Kdo to ale má vydržet....

Levanka

Ahoj Aldo, Marcel, Martii všichni ostatní! Já musím říct, že u mě zvýšení dávky (z 20 na 30)asi pomohlo k zásadnímu posunu. Chtělo by se mi napsat, jak je to za mnou apod., ale jak už psal kolikrát Alda, nechci nic zakřiknut, ale opravdu jsem o dost lepší a věřím v další trend postupu nemoci tímto směrem. Marceli, středně těžká deprese už je dost těžká, těžkou nemáš, to už člověk nemůže nic, jen leží a nic ho nedonutí vstát z postele, co jsem tak pochopila z některých těch kategorizací, když jsem o tom trochu četla. Z kombinací léků si nedělej starosti, já toho beru taky dost, protože mám Roztroušenou sklerozu (kortikoidy a dokonce si píchám každý den injekci, aby nemoc byla pod kontrolou), na štítnou žlázu taky beru půl prášku denně (eutyrox), každý lék ale účinkuje někde jinde, jiným mechanismem a vzájemně se neovlivňují - jak píšeš třeba lék na žaludek a lék na revma, na depresi, štítná žláza.. i když zdá, že je toho dost, s játrama to nemá moc společnýho. To by byl spíš problém, kdybychom dlouhodobě braly léky proti bolesti ibalginy apod. Horší je podle mě kouřit, než brát léky, které chrání naše zdraví. Akorát u lexaurinu je problém, že si na něj tělo může dost rychle, tak pozor na závislost. Marcel, drž se a věř, že bude líp, i když se tomu teď těžko věří. Na každým dni si najdi malinkou dobrou věc, třeba i jen pět minut,kdy ti bylo dobře, pochval se když dáš prádlo do pračky a nezlob se na sebe za to, co jsi nedokázala. Tak jsem to dělala já, když mi přišlo, že není pro co žít, každý večer jsem si připomněla něco pěknýho, dobrýho z toho dne, i když byl jinak třeba celej černej, děsnej.

alda

Zdravím Marci a vítám tě na palubě. Raději bych to nedělal jako známku toho, že jsi v poho, ale život je holt takový. Já jsem také na začátku na tom byl stejně a můžu říci z toho co jsem zažil a z toho co jsem vyčetl, že tyhle stavy jsou ze začátku nebo po zvýšení dávky normální. Zvýšení dávky může mít za následek zhoršení stavu. A jsou-li u tebe tyhle nežádoucí příznaky, je to známka toho, že tělo na lék reaguje a příjde zlepšení. Bereš Citalec krátce na to, abys mohla pocítit nějaké výrazné zlepšení. Důležité je, abys v počátcích braní AD brala i nějaké ty "vypínače" typu Lexaurin či Neurol. Oni tě totiž trochu srovnají a nedovolí zbytečnému vysilování organizmu atakami či stresem. Ty jsou troufám si říct horší, než drobná závislost na lécích. Já jsem zpočátku taky byl odpůrce těchle bobulí, ale teď už vím, že bez nich to nějde. Jsou sice návykové (ale to je spousta jiných věcí taky) ale návyk vzniká dlouhodobým braním vysokých dávek. Jsou lidé, kteří berou léta jenom Neurol protože na ně nic jiného nezabírá ale fungují a dementní nejsou:) Opravdu je třeba vše konzultovat z lékařem, hlavně ty interace z jinými léky co bereš, protože AD fungují na centrální nervový systém=není to sranda a lékaři předepisující AD či jiné léky musí vědět ovšem co bereš. Věř, že se to srovná stejně jako u většiny lidí tady. Začátek je hrozný pro všechny a jak jsem psal u mne to bylo taky tak u někho ještě horší. Je třeba trpělivosti a času na to aby se rozvinul plný účinnek AD, počítej měsíce (je to hrozné já vím, ale je to fakt a je dobré se s tím na začátku smířit). Začal bych po poradě s lékařem pravidlně zobat Lexaurin či Neurl v dávkách, které tě udrží jakž takž v poho /abys měla zájem o děti, trochu se s nimi poveselila, byla schopna vyjít ven a neizolovala se.../ pak tuhle dávku brala třeba 3 týdny a pak zkusit postupně ubírat abys věděla, jestli AD účinkují... jde to pomalu ale jde to! Já beru AD Citalec 2,5 měsíce a zcela nejsem v pořádku, ale to je myslím normální. U mne jde o PP a tam to trvá déle, U depresí by měl být efekt AD rychlejší. Ale to ti jistě napíše Moon, že? :-) Hlavně se drž, dělej to co můžeš a sneseš. Bude to dobrý uvidíš!Alda

marcela

Děkuju za podporu. Pročítala jsem si včera v noci celou diskuzi, tak vím, že nejsem sama, kdo prožívá to peklo. Taky víte, že to čekání, až se to zlepší se zdá být nekonečné. Také jste museli pořád pít? Já mám u postele sklenici vody a každou chvíli ji dolévám. Zítra jdu na kontrolu k psychiatričce, už teď se děsím té cesty. Tys asi dneska Aldo dopadl dobře. Chodíš už do práce? Vzala jsem si tu tabletu lexaurinu, tak uvidím, jestli mě to dá trochu do klidu.Venku svítí krásně sluníčko a já jsem většinu času pod peřinou. Když vyjdu ven, je mi horko, když zalezu, zima.Jedinou světlou chvilku ze včerejška mám, když jsme hráli na zahradě petanque a dneska z těch veselých dceřiných očí. Nevím, kolikrát vám přišlo na mysl, že to takhle nemá smysl, ty černé myšlenky od sebe pořád odkopávám. Kdybych neměla zázemí a touhu se s nimi zase radovat, nevím, jak bych dopadla.

alda

Marcelko, nechodím do práce, jsem doma na nemocenské. Já kromě svého hlavního zaměstnání mám i vedlejší, které jsem uz zacal delat, takze pracuji tak na 40%. U mne je hlavní práce dosti stresující a pomohla mi ke stavu v jakem jsem, takze se mi do ni moc nechce a hledam si jinou. Zaroven to beru jako takovou dovolenku, kterou jsem asi 12 let poradne nemel. Jsem ted s rodinou, snazim se v ramci moznosti uzivat dnu kdy je mi fajn. Ja jsem se spletl, psychouse mam az zitra :o) Ja jsem si na zacatku urcil priority, kvuli ktery tady chci byt (opravdu jsem na tom byl spatne a proste jsem si to tak v duchu rekl), prace, konicky, kamaradi to vse slo stranou a u mne to byla rodina (mame nadhernou dcerku) s pritelkyni. Z mych prispevku je jasne, ze prace me jenom deptala a myslet na ni v situaci, kdy mi neni dobre mi jenom ublizovalo. Tak jsem ji vice ci mene uspesne ignoroval a zacal byt tak trochu sobec. Stejne tak kamaradi, kdyz mi nebylo dobre tak jsem rekl ze mi neni dobre a oni to pochopili. Kdyz jsem je chtel videt tak jsem rekl fajn, prijedte. Proste jsem se ridil vlastnimi pocity a potrebami a moc na okoli nehledel. Lecba techto obtizi je komplikovana, protoze lecis dusi ktera je sama nemocna. O to je to komplikovanejsi oproti klasickym nemocem. Ale musis proste verit, ze to bude lepsi a ono to bude, to jsou taky myslenky, ktere te leci. Sice mi vsude radi jak prekonavat strach ze situaci co me stresuji, ale ja proste delam to na co me telo staci a postupne staci na stale vice a vice veci. Pred dvema mesici mne nenapdlo, ze vubec budu kdy pracovat a ted uz se mi honi hlavou myslenky jak praci zmenit a jak si ten zivot trochu jinak usporadat, abych uz do toho nepadl nikdy!!! Verim, ze casem to bude lepsi, ikdyz treba vcera mi nebylo dobre a dneska to jeste dozniva. Vzal jsem si Neurol a je to o neco lepsi. No a co? No a nic :o) Drzte se, protoze lide co nad tim zvitezi si muzou rict, ze vi co to je mit radost a snad si i zivota potom vice uziji. Alda

Moon

Ahoj všem, Marcele zvlášť. Když jsem zakládal tuhle diskusi vůbec jsem nečekal, že bude tak úspěšná a že vydrží tak dlouho. Hlavní je, aby to k něčemu bylo a to se snad povedlo. Pro Marcelu - prudké zhoršení situace, po zvýšení dávky léků, znám. A je to normální a naštěstí dočasné. Nevím co přesně ti poradit - všechno už bylo v této diskusi napsáno. Hlavně musí člověk vydržet - doslova za každou cenu. Důležité je , že máš oporu v rodině a kamarádech. Já mám doma tři malé děti (všechny do 6-ti let), bezva manželku..... Nevím, nevím jak bych dopadl bez nich. A bez psychiatra. Máme obrovské štěstí, že existují léky na naše trable. Nic se nemá přehánět, ani braní léků. Ale když jde o život - a ono opravdu jde o život - tak je úplně jedno jestli si trochu pocucháme vnitřnosti. Bez léků by jsme tu prostě třeba nebyli........ Navíc si myslím, že ono to s tím pocucháním nebude tak strašné. Jestli máš Marcelo nějaký konkrétní dotaz klidně napiš. Chce to čas a ono se to spraví. Já sám momentálně čekám jak bude. Blíží se krizové období tak jsem docela napnutý jak to letos proběhne. Musím se příznat, že mám trochu strach že se ta mrcha zase vrátí. Občas mám nepříjemné pocity, tak si zobnu Neurol a většinou je klid. Přístí týden mám snad po třech měsících rande s doktorem tak jsem zvědav. navím začínám brát nějaký extrakt z bylinek tak uvidím jestli to bude mít nějaký vliv. Zkouším různé cesty (viz.rozbor vlasů). Podle někoho to jde zvládnout i alternativní cestou, někteří dokroři zas alternativy neuznávajíc a já předpokládám, že pravda je někde uprostřed. Takže bojuj a vydrž. Do ničeho se moc nehrň a ucidíš, že postupně zase najedeš do "normálních" kolejí. A vzkaz pro všechny - i když to přejde tak opatrně a nedivočit. Rádo se to vrací. Když je člověk nemocný tak si říká jak bude odpočívat, míň pracovat, věnovat se rodině a koníčkům. A sotva je mu dobře začne zas honba na mamonem. A co z toho. Nic! Takže opatrně a s optimismem. I když to někdy moc nejde.Moon.

Marcela

Jeden konkrétní dotaz mám. Když jste si brali navečer neurol nebo něco na uklidnění, mohli jste si vzít ještě prášek na spaní? Já jen, abych se ráno vůbec probudila. I když to jsem si říkala taky, když mi doktorka předepsala silnější lék na spaní zolpin a pak jsem po něm celou noc neusnula. Tak jsem se zase vrátila ke stilnoxu. Brali jste ho někdo? Jak na vás účinkoval? Mně dá maximálně tři hodiny. Teď to dělám tak, že si jdu kolem půl jedenácté lehnout, zkouším, jestli se to povede, odpočívám, běhám na záchod. Kolem půlnoci se zvednu, jdu na počítač nebo žehlit a ve dvě si vezmu prášek. Když jsem si ho vzala dřív, byla jsem ve dvě ráno vzhůru a čekala, až se rozední. Já mám taky dost stresující práci - jsem novinářka v deníku, ale pořád mě to baví i když je to frmol od nevidim do nevidím. Přepracování je podle mne to hlavní, co mě do toho stavu dostalo - všechno stíhat, každému vyhovět, ráno do školky, v poledne pro dceru, s klukem probrat školu, uklidit alespoň trochu. Zjistila jsem, že nemám žádné koníčky. Večer jsem si sedla před televizi a bylo mi jedno co dávají. Teď se bojím o muže, protože je to také trochu workoholik, ráno vyrazí do práce v sedm se vrací, pak pomůže s dětmi a zase si sedá k počítači. Když už jsem byla v současném stavu a probudila se ve dvě v noci a on byl u počítače, dostala jsem tak panický strach, aby se mu nepřihodilo to, co mě, že jsem byla úplně hotová. Trochu to pochopil, teď je ale navíc ještě většina práce na něm. Jsem moc ráda, že jsem tuhle diskuzi našla, žes ji Moone založil. Je to od vás povzbuzující, navíc člověk může srovnávat, že to, co se dělo s ním, se děje i u jiných. Řekla bych, že zatím nejrychleji dopadla Levanka. Je to tak? Moc jí to přeju.

alda

Já jsem bral Stilnox asi 2x a normalně jsem si před tím dal večer Neurol. Ono Neurol by tě měl uklidnit a když spanek neprijde pak pomuze Stilnox. Po nem jsem usnul na cca 4 hodiny. Já jsem jinak na noc nebral v te dobe nic, tedy pres den jenom Citalec. Spanek se mi nejak srovnal cca po trech tydnech a pak uz jsem hajal jako mimino, mozna Levanka to nekdy zminila, ze dokonce lepe a dlouho. Mozna si uzijes nejake divoke sny jako ja, ale celkove spanek se upravi asi nejrychleji. Aspon podle mne. Ja jsem na zacatku na noc dostal Miabene, coz je AD s "ucinky" na spani, takze mozna se zeptej psychiatra at ti misto Stilnoxu zkusi to Miabene. Ja beru jednu tabletku na noc, coz je mene nez minimalni davka doporucovana, pokud je Miabene jako hlavni AD lecivo. Od te doby jsem tedy hajal dobre. Alda

Moon

Nikdy jsem nic na spaní nebral, takze nemůžu odpovědět. V dobe největší krize jsem bral 3x denně neurol 0,5mg. Potom stačilo jen 0,5 ráno. Největší problémy jsem míval totiž při probuzeni. Otevřel jsem oči a mel jsem pocit že se zblázním. Neurol jsem bral docela dlouho a pravidelně. Třeba i při návratu do práce. Všechno jsem se vlastně "učil" znova. A Martino. Co máte z toho, že oba makáte jak střelení. Zcela jistě super auto, nebo dvě, super bydlení, super vybavenou domácnost, super dovolenou a ....... zpomalte! Psala jsi, že nemáš žádné koníčky. Chyba. Něco si najdi. To je nejlepší terapie. Já řeba hupnu na kolo, pár hodin, nebo jen chvilku jezdím po okolí a je to bezva. Taky bych chtěl mít některé věci, na které zatím nedošlo. Ale ne za každou cenu - to jsem už pochopil. Aspoň částečně. Co jsem doteď nepochopil je mechanismus té naší nemoci. Ani to nechci chápat, hlavně aby to bylo fuč.Moon.

Martina

Moone,jak si přišel na to,že makáme,jak střelení-není pravda,20let jsme bydleli v paneláku,kde už se to dál nedá,tak jsme šli do lepšího a klidnějšího bydlení,no.Já ani makat nemůžu,prosímtě:-)Auto máme jedno na leasing a koníčků mám dost.Dcera nás zaměstnává (tenis-třikrát týdně),na tréninky jsme jezdily vždy na kole,teď to bohužel s těma zádama dlouho nešlo,dál Hip hop,koně,plavání v bazénu,ten teď máme nedaleko baráku...Jinak taky kutím hodně doma,známí říkají,že jsem,jak chlap,zvládnu téměř vše.Taky ráda maluji,teď se začínám rýpat na zahrádce a moooc mě to baví.Takže si myslím,že o zábavu mám postaráno až,až,jen to beru,jako samozřejmost,protože jsem byla aktivní už jako malá-sportovala sem,dobře se učila,reprezentovala školu:-)atd,atd....Mohla bych tu psát ještě dlouho.Te´d jdu hají,v práci byla první den pohodička,jen hodně papírování a zakládání do PC,ale vše jsem v klídku zvládla.Tak zítra písnu víc,jdu se zakuklit,ať ráno nezaspím.Pa,pa,pa

Martina
1x

Halooo,Iciku,kde se touláš,nějak mi tu chybíííš.Honem,honem se ozvy,baboo:-)))Jak bylo na dovče?Já záviděla-ach joo.

alda
1x

Myslím, že Moon ten vzkaz psal Marcele a ne Martině.

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Zalepené oči po ránu

Dobrý den. Když ráno vstávám tak si musím otevřít oči ručně jak je mám zalepené, často pořád slzím. Děkuji za odpověď

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce