Inzerce

2. Máte se pustit do hubnutí právě vy?

aktualizováno 1. září 2006, PhDr. Iva Málková   |   přečteno: 8846x

Váha není vševědoucí. Obezita je definována jako nadměrné ukládání tuku. Obvykle je vyšší % tuku spojené i s nadměrným množstvím kilogramů, ale neplatí to vždy. Např. aktivní sportovci s vysokým procentem svaloviny mohou být dle tabulek...

foto: shutterstock.com

Váha není vševědoucí

Obezita je definována jako nadměrné ukládání tuku. Obvykle je vyšší % tuku spojené i s nadměrným množstvím kilogramů, ale neplatí to vždy. Např. aktivní sportovci s vysokým procentem svaloviny mohou být dle tabulek obézní, protože svaly jsou těžší než tuk, ale procento tuku mají v normě. Bylo by tedy výhodnější, pokud by si lidé kupovali na hodnocení obezity spíše tukoměry než váhy. U obézních mužů přesahuje tuk 25 % a u žen 30 % ( u starších žen 35%) tělesné váhy. Množství zásobního tuku lze určit nejprecizněji podvodním vážením, dále použitím antropometrických metod např. měřením kožních řas kaliperem na více místech těla a ze zjištěných hodnot pak lze zjistit podíl tukové tkáně na celkové tělesné váze. Dnes jsou k mání přístroje v přijatelných cenových relacích, pomocí kterých si můžete jednoduše na základě různé elektrické vodivosti jednotlivých složek těla změřit množství tuku sami. Pokud není možnost změřit tuk, používají se různé indexy, kdy tělesná váha se většinou dělí tělesnou výškou v různých mocninách. V poslední době se hodnotí stupeň nadváhy a obezity pomocí indexu tělesné váhy BMI (body mass index), který si můžete vypočítat ze vzorce:

BMI = tělesná váha (kg) / výška (m)²

Normální hodnoty BMI jsou 20 až 24,9. Nadváha má index 25 až 29,9. Hodnoty od 30 do 39,9 charakterizují obezitu středního stupně, hodnoty nad 40 obezitu těžkého stupně. Komu se nechce počítat, může zadat své údaje na www.istob.cz a dozví se BMI. Též z grafu si můžete zjistit, jak jste na tom.

Graf je v brožuře Začínáme hubnout,

Jablko nebo hruška?

Z hlediska zdravotního je důležité nejen jakou máte nadváhu, ale ještě důležitější je, jak je Váš tuk rozložen. Podle rozložení tuku rozlišujeme dva typy obezity. Tuk může být nahromaděn převážně na hýždích a stehnech - tvar těla připomíná hrušku, a proto se tento typ obezity nazývá hruškovitý (gynoidní). Vyskytuje se převážně u žen. Tvar těla obézních mužů připomíná většinou jablko, tuk bývá rozložen na hrudníku a břiše, jde o jablku podobný (androidní) typ obezity.

I vy si můžete zjistit typ své obezity. Změřte si obvod pasu – pokud ho nemůžete najít, tak najděte polovinu vzdálenosti mezi vrcholem kosti kyčelní, kterou si nahmatáte na boku, a spodním okrajem posledního žebra. Pokud u žen je obvod vyšší než 80 cm je zdravotní riziko pramenící z obezity a rozložení tuku vyšší a nad 88cm je již vysoké a u mužů je hranice 94, resp. 102 cm. Rozlišování dvou typů obezity podle rozložení tuku není samoúčelné. Bylo zjištěno, že u obezity mužského typu se daleko častěji vyskytují poruchy srdeční a metabolické, než u obezity ženského typu.

Muži, jděte do toho

V kursech snižování nadváhy a u lékařů zabývajících se léčbou obezity však mnoho mužů nevidíte. Přestože je zdravotní hledisko pádnějším důvodem pro hubnutí mužů, snaží se hubnout především ženy. Proč tomu tak je? Důvodů je asi více, ale je zřejmé, že společenský tlak na hubnutí u žen je daleko silnější než u mužů. A tak neváhejte a máte-li manžela při těle, pokuste se ho přimět, aby se pustil do změny životního stylu s Vámi.Ve dvou se to lépe táhne.

autor: PhDr. Iva Málková , STOB - STop OBezitě

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 22 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

  • Lucasice (Ostropestřec ) 16. srpna 2019, 20:36:39

    Já ho zobu kvůli játrům a trávení a nemůžu si stěžovat. Beru teda v tabletkách od Vito… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.