Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Afty - nejčastější nemoc dutiny ústní

( aktualizováno 9. října 2023, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 35290x )

Afty jsou drobné vřídky v ústní dutině, které člověka dovedou hodně potrápit. Objevují se znenadání a způsobují nám bolest při jídle, pití, mluvení i líbání.

shutterstock.com

Někdy se afty vyskytnou jednou za život a již se nevytvoří, v jiných případech se objeví několikrát za rok. Jsou případy, kdy se jedna afta hojí, ale další se již tvoří. Intervaly bez aft mohou být pro tyto nemocné velice vzácné. Frekvence výskytu je tedy velmi rozdílná, je také kritériem přístupu k léčbě a vyšetřování pacientů s aftami. Pacienta nejvíce obtěžují často se opakující aftózní léze, které se odborně nazývají recidivující afty.

Afty se vyznačují výraznou, nepříjemnou bolestí – hlavně při jídle, ale i mluvení. Vzácné jsou spontánní bolesti v klidu. Pacienti, kteří dlouhodobě trpí tvorbou aft, jsou schopni přesně říci, kde se afta vytvoří. Pociťují v tomto místě pálení, pnutí, sliznice se jim zdá v daném místě oteklá a při pohybu citlivá. Jejich předpověď se velice často vyplní do 1–3 dnů. Bolest aft se vystupňuje při slaném či kyselém nebo kořeněném jídle.

Afty v ústech

Afty se netvoří po celé dutině ústní. Jsou lokalizovány pouze na ty sliznice, které nejsou na povrchu keratinizovány. V praxi to znamená, že je nikdy nenajdeme na tvrdém patře, dásni, protože zde jsou povrchové vrstvy slizničního epitelu změněny keratinem. Tato část sliznice je vzhledově bělavější. Afty nacházíme také spíše v přední části dutiny ústní, ve vestibulu úst, na hranách jazyka a jeho spodině. Řidčeji jsou afty na patrových obloucích, měkkém patře a tonzilách.

Podkladem aftózní léze je puchýřek (aphta = puchýřek). Puchýřek rychle praská a mění se ve vřídek. Dno vřídku je lehce pod úrovní sliznice, má ostré okraje lemované začervenalou sliznicí, které říkáme zánětlivé „haló“.

Aft se může vytvořit několik, někdy jen jedna. Nemají tendenci splývat do rozsáhlejších ploch. Většina aft má velikost 1–4 mm v průměru. Vzácněji se vyskytují afty rozměru 3 cm i více. Menší afty se hojí do 7–14 dnů, velké se mohou hojit i několik měsíců.

Afty se dělí dle velikosti na 2 skupiny:

1. malé recidivující afty, které se hojí bez jizvy a spodina afty je měkká

2. velké afty- hojí se jizvou a spodina je tvrdá

Afta není infekční, tzn., že se nepřenáší z člověka na člověka.

Příčina vzniku aft

Doposud nebyla zjištěna přesná příčina vzniku afty. Mezi pravděpodobné příčiny patří:

 • nedostatek železa, vit. B12 a kyseliny listové
 • stresové situace
 • hormonální vlivy spojené  s menstruačním obdobím u žen
 • dráždivé složky v jídle
 • snížená imunita
 • kouření
 • traumata ústní sliznice – rovnátka, zubní protéza, zlozvyk okusování vnitřní strany tváří a rtů, trauma při čištění chrupu kartáčkem
 • špatná hygiena
 • vzácně i druhotné poškození některými léky

Kdy vyhledat lékaře?

Afty v ústech by měly samy od sebe během několika dnů vymizet. Pokud jich má ale pacient v puse mnoho a nemůže jíst ani pít, nebo se objeví také další zdravotní komplikace, kam patří například horečka nebo trávicí obtíže, je nutné navštívit ošetřujícího lékaře. To samé pak platí i v případě, kdy se bolestivé vřídky objevují častěji než třikrát ročně a pacienta vždy trápí déle než dva týdny.

Jak léčit afty

Léčba aftů obvykle trvá 7 až 14 dní, větší afty však mohou přetrvávat i několik týdnů. Jelikož neznáme příčinu jejich vzniku, léčíme jen projevy a soustředíme se na úlevu od bolesti, urychlení hojení a prevenci druhotné infekce.

K léčbě aftů se používají především lokální přípravky s dezinfekčními a anestetickými (znecitlivujícími) účinky. Mohou to být ústní spreje, roztoky a vody s hojivými složkami. Velmi osvědčená je tinktura Herbadent. Dále lze doporučit speciální gely na afty, které postižené místo překryjí, omezí bolestivost při jídle a mluvení a urychlí hojení, např. Solcoseryl, Mundisal gel, Calgel, Aloclair gelHerbadent gel.

Příznivci přírodní léčby mohou ústa vyplachovat bylinnými odvary. Z bylinek se hodí k výplachům úst odvar z heřmánku, šalvěje nebo řepíku. Propolisová tinktura lze tako ve zředěné formě použít k výplachům úst nebo ji použijeme ve spreji přímo tam, kde potřebujeme.

Z doplňků stravy lze doporučit přípravky určené k udržení normálního stavu pokožky (vitamín B, železo, kyselina listová, zinek, vitamín C).

Široký výběr produktů na afty a dásně naleznete na Lékárna.cz

Laser

K podpoře hojení aftů lze využít také laser. Ten vyzařuje vysoce organizovanou světelnou energii se specifickými vlastnosti (jedna vlnová délka, stejný směr a fáze záření), díky které laser dosahuje výborných výsledků při regeneraci, tišení bolesti a hojení.

Bylinkové čaje

Pití bylinných (vlažných i chladnějších) čajů je v případě bolestivých aftů jistě příjemné. Čaje mohou mít podle složení různé účinky. Pít je vhodné heřmánkový čaj s medem, který hojí bolavé vřídky v ústech. Je ovšem známo, že čaje jsou sice výborné, jejich účinky jsou však pozvolné. Bylinné čaje jsou tedy vhodné spíše jako podpůrný prostředek. Moc nepomohou proti akutní bolesti.

Čaje mohou mít účinky:

 • dezinfekční (mateřídouška),
 • uklidňující (heřmánek),
 • na povzbuzení imunity (echinacea) atd.

Bylinné čaje najdete v e-shopu Lékárna.cz.

Opomenout bychom neměli ani důkladnou ústní hygienu, a to jak preventivně, tak při hojení aftů. Používat bychom měli měkčí zubní kartáček a pastu bez pěnivé složky SLS. Alespoň jednou denně bychom si měli ústa vypláchnout jemnou ústní vodou, která neobsahuje alkohol.

Prevence tvorby aft

Doposud velice problematická, možnosti by měl posoudit specialista.

Jako prevence vzniku aft je důležitá důkladná péče o hygienu ústní dutiny, pravidelné čištění zubů a výplachy antiseptickými roztoky či ústními vodami. Ty slouží jako prevence přemnožení bakterií podporujících zánět. Při dráždění sliznice ulomeným zubem, rovnátky nebo zubní protézou je nutné navštívit zubaře, který tyto poruchy napraví.

Prevencí je také dostatečná výživa, přísun vitamínů B včetně kyseliny listové. K správnému fungování imunitního systému myslíme také na vitamin D a probiotika. Prevencí opakovaného výsevu aftů jsou také orální probiotika Bactoral nebo Bac-entos. Důležité je nedráždit zbytečně sliznici kořeněnými, ostrými či kyselými potravinami. 

Pakliže hojení aftů trvá déle, než je běžné, je na čase zvážit návštěvu zubního lékaře. Trvá-li výsev aftů u dítěte déle než dva týdny, nechte ho raději vyšetřit u dětského ORL odborníka nebo stomatologa.

Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce