Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Anémie (chudokrevnost)

(MUDr. Sylva Šebková | přečteno: 362779x )

Anémie neboli chudokrevnost je soubor příznaků, při kterém je v krvi snížený počet červených krvinek (erytrocytů) a množství krevního barviva.

shutterstock.com

Časté otázky

Moje maminka mi poradila, že na chudokrevnost je nejlepší pít železité víno. Nevíte, kde bych jej mohla sehnat?
Železité víno se dnes již nevyrábí. Proto bych Vám doporučila raději některý z přípravků s obsahem železa. S jejich výběrem Vám nejlépe poradí Váš praktický lékař.

Mám velmi silnou menstruaci. Může být příčinou mé chudokrevnosti?
Ano, silná menstruace bývá u žen velmi častou příčinou vzniklé anémie. O úpravě menstruace bude nejlepší se poradit s Vaším gynekologem.

Trpím na záněty horních cest dýchacích, bývám často nemocný. Můžu z toho být chudokrevný?
Ano, v případě infekcí se jedná o začarovaný kruh. Časté infekce způsobují chudokrevnost a ta zase oslabuje Vaše tělo, které jim snadno podlehne. Při infekci nemá cenu užívat železo, neboť se nevstřebává. Doporučuji Vám však neotálet s jeho užíváním ihned po skončení dané choroby.

Slyšel jsem, že existují dva druhy přípravků s železem. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Přípravky s obsahem železa jsou opravdu dva druhy. Podle rychlosti uvolňování železa se dělí na léky s pomalým nebo rychlým uvolňováním železa.

Jsem vegetariánka. Měla bych užívat nějaké to železo, i když jím špenát?
Ano, to by bylo vhodné. Neboť nejpřirozenějším zdrojem železa je právě maso, patříte mezi skupinu lidí ohrožených anémií. Přestože špenát opravdu železo obsahuje, náš trávicí trakt jej neumí ze špenátu vstřebat.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Blanka
7x

včera jsem obdržela anamnézu, těžká anémie. Je mi 34, obden sportuju, 2x týdně lezení, plavání, in-line, kolo, turistika.... Kromě dušnosti a bledosti jsem si nevšimla žádných příznaků! Po sportu nejsem unavená, naopak mě dobije. Vlastně jsem na nedostatek železa v krvi přišla náhodou, chtěla jsem darovat krev a dozvěděla jsem se, že jí mám špatnou. Pravda je, že mám silnou menzes. Tak zase ty rady neberte tak vážně, ono to bude hodně individuální. Přítel, když slyšel, že po železe budu míň unavená jen protočil oči, je zdráv a už teď mi někdy nestíhá:-)

Arabelka
1x

Dobrý večer, neslyšela některé z vás dámy o Senzycolu? Prý je to nějaký nový přípravek, který by mohl řešit i náš problém. Díky za případné informace. Docela mě zajímá, jestli by mohl pomoct.

Alexie

Kdybyste byla dušná tak nebudete zvládat běžné denní činnosti,natož sport. A o tom že zase tak nízkou hladinu hemoglobinu mít nebudete svědčí i to že vám na anemii přišli úplnou náhodou. Při těžké anemii jsou příznaky pociťovány už velmi zřetelně, jako motání a bolesti hlavy, zadychavani při chůzi, celková slabost těla jako třeba při chřipce, větší unavevenost a spavost.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 46. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce