Dobry den, pred nekolika lety jsem prodelal tezkou hnisavou anginu. Uvazovalo se o odebrani krcnich mandli, ale upustilo se od toho. Od te doby obcas mivam potize s jejich zanetem (cepy...) v prubehu celeho roku i bez ostatnich symptomu anginoveho onemocneni. Techto neprijemnosti bych se samozrejme rad zbavil. Predem diky za odpoved, Michal Sedivy
Angína je zánět ústní části hltanu či patrových mandlí a je bakteriálního, virového či výjimečně mykotického původu. Nejčastěji postihuje děti, a to zejména na podzim či v zimě. Nevyhýbá se však ani dospělým, kteří ji nejčastěji trpí v létě následkem prudkých přechodů z klimatizovaných místností do horkých ulic. Zatímco běžná letní nachlazení většinou člověk takzvaně přechodí, neléčená angína může být problém. Když se pořádně nepřeléčí, může dojít ke komplikacím. Jednou z nich je třeba hnisavý absces mandle.
Klimatizace s mírou
Jak již bylo zmíněno, nejčastější příčinou letní angíny je právě klimatizace. Ta sice pomáhá přečkat horké dny, o jejích negativních vlivech na zdraví ovšem není pochyb. Zařízení totiž silně vysušuje nejen místnost, ale i sliznici dýchacích cest, která je chrání proti vpádu virů. Určitým zdravotním rizikem mohou být i znečištěné filtry, kvůli kterým se do místností spolu s chladným vzduchem dostávají i infekce a plísně. V neposlední řadě je však rizikem i teplotní šok, který nastává, když člověk vyjde z klimatizované místnosti do venkovního vedra. V podstatě jde o to, že organismus oslabíme, a tím umožníme vzplanutí infekce.
Příznaky angíny
Angína většinou začíná bolestí v krku, potížemi při polykání, zduřením podčelistních a krčních uzlin, celkovou únavou, bolestí hlavy a různě vysokou teplotou. Při pohledu do krku v zrcadle vidíme zarudlé hrdlo a na krčních mandlích se často objeví bíložluté čepy nebo povlaky.
Kdy k lékaři
Pokud jsou příznaky a obtíže bouřlivé, na mandlích jsou povlaky, neměli bychom i na dovolené s návštěvou lékaře váhat, jsou-li mírnější, lze vyčkat a použít kloktadla či dezinfekční pastilky. Vyhledat lékaře je také vždy nutné v případě vysokých teplot nad 38 stupňů u dětí, seniorů a chronicky nemocných. Při podcenění angíny a nepřeléčení antibiotiky se mohou zhoršit chronická onemocnění probíhajícím zánětem a později také mohou vyskytnout komplikace na srdci, ledvinách, kloubech a podobně.
Léčba angíny
Pokud se objeví bolest v krku a teplota kolem 38 stupňů a vyšší a na mandlích vidíme bělavé tečky nebo povlaky, je nutné vyhledat lékaře a stav léčit antibiotiky.
Součástí léčby je tlumení bolesti a horečky (nad 38,5°C) léky s obsahem ibuprofenu případně paracetamolu.
K dezinfekci krku v průběhu angíny se používá kloktadlo Tantum verde, Stopangin nebo Stopangin ve spreji, Jox, nebo Orofar. Ulevit mohou i cucavé pastilky se šalvějí, islandským lišejníkem Isla. Všechny tyto produkty je možné zakoupit z pohodlí domova na Lékárna.cz. Důležité je po použití pastilek, spreje nebo kloktadla půl hodiny nejíst a nepít, aby byl účinek dostatečný.
Náš tip: Velmi důležitý je klid na lůžku a dostatečný pitný režim. Přikládat můžete i Priessnitzův obklad. Jak na to? Studený mokrý ručník překryjeme igelitem a navrch suchým ručníkem nebo šátkem. Při začínající bolesti v krku zvyšte příjem vitamínů, jezte med a pijte čaj se zázvorem.
Pozitivně zároveň působí i podpůrná léčba enzymovými preparáty. Ty pomáhají proti zánětlivému otoku sliznice, zlepšují odtok a transport hlenu, a tím dochází k lepšímu odkašlávání. Zároveň umožňují antibiotikům lepší průnik do zánětem zasažených tkání, a zvyšují tak účinnost léčby. Léčba je vhodná i při virových onemocněních, kde léčba antibiotiky nemá své opodstatnění.
Mohu s angínou a antibiotiky na sluníčko?
Pobyt na přímém slunci a ve velkém horku je pro organismus stresovým faktorem a jako na stres na něj organismus též reaguje. Proto na slunce nesmí např. pacienti s utlumenou funkcí kůry (nebo i dřeně) nadledvin, třeba po dlouhodobém braní léků typu kortikoidy. Zvláště na začátku onemocnění je proto pobyt na přímém slunci a v horku nevhodný, protože zhoršuje vyhlídky našeho organismu v boji s infekcí. V rekonvalescenci, např. odjedeme-li na dovolenou po angíně či při konci její léčby, je možné tuto zátěž s rozumem dávkovat. Zákaz pobytu na slunci z podávání antibiotik přímo nevyplývá, ale řada antibiotik i jiných léků může vyvolat fotosenzibilizaci a spolu se slunečním zářením, pak mohou vzniknout nepříjemné fotodermatitidy i s celkovými příznaky. Je zapotřebí číst pečlivě příbalové letáky u léků.
Komplikace angíny
Neléčená nebo nesprávně léčená angína může mít za následek komplikace v podobě zánětu srdečního svalu, zánětů kloubů, problémů s ledvinami, a, jak už jsem řekla, zhoršením stávajících chronických onemocnění. Proto opravdu doporučuji toto onemocnění nepodceňovat.
Prevence angíny
Určitě je vhodné v horkých letních dnech nepít ledové nápoje. Je třeba být také opatrný, co se klimatizace týče. Ideální teplota, kterou bychom měli v místnostech a autech s klimatizací udržovat je 25 až 26 stupňů, zejména pokud venkovní teploty atakují třicítku. Jestliže člověk nepatří vysloveně mezi otužilce, pak není vhodné koupat se ve velmi studené vodě a po koupání je vhodné – jestliže je to samozřejmě možné – se převléknout do suchých plavek. A také opatrně s konzumací zmrzliny.
Vzhledem k tomu, že neexistuje žádné účinné očkování proti angíně, jedinou účinnou prevencí je zvyšování vlastní imunity. Toho docílíme vyváženou stravou bohatou na minerály a vitamíny, dostatečným pohybem a otužováním. Stejně tak lze doporučit enzymy a bakteriální lyzáty. Podávají se preventivně. Tělo si tvoří protilátky a celkově posiluje obranyschopnost.
V případě, že vás trápí bolest v krku a potřebujete poradit, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz. Ochotně vám poradí a doporučí vhodné produkty.