Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Bipolární afektivní porucha v těhotenství a v období po porodu

(MUDr. Tomáš Novák | přečteno: 20464x )

"Jsem duševně nemocná, mám bipolární poruchu. Můžu vůbec mít děti?", ozvalo se z mailů a diskusí k projektu "Početí online!". Následující text přináší dva zásadní vzkazy: 1) Bipolární porucha rozhodně není důvodem vzdát se přání mít děti. 2) Těhotenství a období po porodu je pro ženy s tímto onemocněním spojeno s určitými riziky, se kterými je třeba počítat a připravit se na ně.

shutterstock.com

Charakteristika onemocnění


Bipolární afektivní porucha (dále zkracováno jako "bipolární porucha") je vážné duševní onemocnění, které obvykle začíná v období dospívání a časné dospělosti. Lidé s bipolární poruchou zažívají v průběhu svého života opakující se období (epizody) chorobně zvýšené nálady a aktivity, které se nazývá mánie, období chorobně pokleslé nálady a výkonnosti neboli deprese a období, kdy je nálada a fungování normální. Přestože je hlavním příznakem onemocnění porucha nálady, narušeno bývá také celkové prožívání, chování a kvalita života nemocného. Průběh onemocnění je velmi různorodý a mezi nemocnými se může významně lišit.

Bipolární porucha je považována za onemocnění celoživotní a obtíže se mohou vrátit i po dlouhodobém období dobrého fungování. Nutná je proto dlouhodobá, preventivní léčba i v obdobích bez obtíží k zabránění návratu deprese či mánie v budoucnosti. Jelikož je bipolární porucha výrazně biologicky podmíněná nemoc, hlavním léčebným postupem je podávání léčiv. Psychoterapie je sice důležitou součástí léčby, ale bez léků je málo účinná.

Rizika v těhotenství a v období po porodu u nemocných s bipolární poruchou


Bipolární porucha rozhodně není důvodem vzdát se přání mít děti. Pro ženy s bipolární poruchou, které plánují rodičovství, ale i pro jejich blízké, je nicméně důležité uvědomit si některé skutečnosti:

 • Deprese nebo mánie se mohou objevit i v průběhu těhotenství. Chování těhotné ženy může být v depresi nebo mánii výrazně změněno a může nepříznivě ovlivňovat růst vývoj plodu (omezený příjem stravy, užívání návykových látek, nepřiměřené nebo riskantní aktivity, úrazy apod.). Proto je chybou v těhotenství tyto stavy neléčit. V některých případech se užívání psychofarmak nelze vyhnout. Z klinických sledování je zřejmé, že ženy, které pokračovaly v užívání léků i během těhotenství, měly výrazně méně depresí a mánii než ženy, které léky přestaly užívat.
 • Velmi rizikové pro rozvoj deprese či mánie je především období několika týdnů po porodu. Způsobují to hormonální změny po porodu, změna denního rytmu při péči o dítě i přirozený stres spojený se změnou rodinné situace. Průběh poporodní epizody může být velmi vážný a často se objevují psychotické příznaky (hlasy, které nabádají k nebezpečnému chování či nevývratná nereálná přesvědčení o sobě nebo dítěti). Riziko sebevraždy nebo zabití dítěte je extrémním důsledkem psychotických prožitků, naštěstí jde o situaci velmi vzácnou. Zhoršení stavu může nastat velmi rychle, na začátku se obvykle objevuje úzkost, napětí, nespavost či neklid. Po dalším porodu se tyto problémy často opakují. Tyto stavy je nutné neodkladně léčit, někdy se nelze vyhnout hospitalizaci na psychiatrii.
 • Některé léky užívané pro dlouhodobou, preventivní léčbu bipolární poruchy mohou být rizikové pro vývoj plodu a dítěte. Riziko je nejvyšší při užívání léků v prvních třech měsících těhotenství. Léky také v různé míře přecházejí do mateřského mléka. Užívání léků není důvodem k přerušení těhotenství, u většiny dětí se žádné vady neobjeví. Stejně tak není vždy nezbytné při užívání léků zastavit kojení, i když se to obvykle doporučuje. Novorozenec sice mateřským mlékem dostane jen část dávky léků, které užila matka, ale hůře je dokáže odbourat a vyloučit z těla. 
 • Bipolární porucha je onemocnění dědičné, často se vyskytuje v rodinách. Děti rodičů s bipolární poruchou mají vyšší riziko, že se u nich během života porucha také objeví. Ženy, které mají mezi blízkými příbuznými (rodiče, sourozenci) někoho s bipolární poruchou, by si měly uvědomit, že zvláště v období po porodu často bipolární porucha začíná (objeví se první epizoda). Bohužel v současnosti stále neexistuje vyšetření (genetické či jiné), které by dokázalo spolehlivě určit, kdo v budoucnu onemocní a kdo ne. Známo je pouze, že děti rodičů s bipolární poruchou mají přibližně 10 - 20% riziko, že se tato nemoc u nich v budoucnu objeví.

Doporučení a důležité informace pro nemocné plánující těhotenství


Aby těhotenství a období po porodu proběhlo bez komplikací pro matku i dítě, měly by se ženy s bipolární poruchou držet následujících doporučení a zvážit následující informace:

 • Důležité je, aby ženy s bipolární poruchou těhotenství plánovaly a o svém rozhodnutí se poradily se svým psychiatrem. Ten u konkrétní ženy zváží rizika užívání léků v těhotenství a během kojení proti rizikům návratu deprese či mánie při jejich vysazení.
 • Velmi žádoucí je plánovat těhotenství v období dlouhodobě stabilizovaného (bezpříznakového) stavu. V této situaci je jednodušší zvolit vhodný léčebný postup pro nekomplikované zvládnutí tohoto období.
 • U žen s příznivým průběhem onemocnění přichází v úvahu před plánovaným otěhotněním vysazení léků. Doporučuje se léky vysazovat v průběhu několika týdnů, rychlé vysazení léků je spojeno s vyšším rizikem návratu obtíží. Přesto i v těchto případech je nutné pečlivé sledování psychického stavu, zvláště v době po porodu, a v případě zhoršení stavu neváhat s léčbou (nasazením léků).
 • U žen s častými epizodami depresí a mánií je nezbytné pokračovat v užívání léků i v těhotenství. I zde je možné zvážit, zda lze přerušit užívání léčiv alespoň v prvních třech měsících těhotenství. Pokud i dočasné vysazení léčiv není možné (existuje vysoké riziko návratu obtíží), pak je vhodné se poradit se s psychiatrem o úpravě dávky nebo o změně léčiva, pokud je původní léčivo rizikové pro vývoj plodu. S léčbou je nutné pokračovat i po porodu.
 • Nezbytná je úzká spolupráce mezi psychiatrem a gynekologem/porodníkem. Při užívání léků během těhotenství by mělo být těhotenství a vývoj dítěte pečlivě sledovány a také po porodu by měla být matce a novorozenci věnována zvýšená pozornost. U některých léků určených k prevenci bipolární poruchy (lithium, antiepileptika) je doporučeno ultrazvukové vyšetření v 16. - 18. týdnu těhotenství k zachycení případných odchylek ve vývoji plodu. Při užívání těchto léčiv se také jako prevence vzniku vývojových vad doporučuje užívat před těhotenstvím a v jeho průběhu kyselina listová (Acidum folicum).
 • Většina žen si přeje kojit. Užívání léčiv není nutně důvodem k ukončení kojení. Léky se do mateřského mléka vylučují různou měrou. O kojení při užívání konkrétního léku je třeba se poradit s psychiatrem a dětským lékařem. Pokud se žena rozhodne kojit, měla by dítě krmit s co největším časovým odstupem od užití léku, střídat kojení s umělou výživou a sledovat bdělost dítěte. Při vážných stavech (hluboká deprese či těžká mánie) však nelze z důvodů podávání vysokých dávek léků a vážného stavu matky v kojení pokračovat. Stejně tak se kojení přerušuje, pokud je nezbytná hospitalizace matky na psychiatrii. Je nutné si uvědomit, že ačkoliv je kojení pro vývoj dítěte velmi důležité, nelze jej důležitostí stavět nad zdraví matky, a tím pádem i dítěte.
 • Poměrně šetrným a rychle účinným postupem v těhotenství a poporodním období je elektrokonvulzivní léčba ("elektrošoky"). Tato léčba je vyhrazena pro vážné, život ohrožující stavy (hluboká deprese či těžká mánie) a probíhá za hospitalizace na specializovaných psychiatrických zařízeních.

Těhotenství a období po porodu představuje pro ženy s bipolární poruchou životní etapu, která je spojená s určitými riziky, většině z nich však lze při důkladné přípravě a spolupráci ženy a její rodiny s lékaři předcházet či je minimalizovat.Ovulační test LH MAX věnovala společnost Pears Health Cyber, výhradní distributor těhotenských a ovulačních testů Seratec®.
Stanovte si své PLODNÉ DNY!
Co je v projektu

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
maruška
3x

velice jsem se na tento článek těšila a moc za něj ordinaci.cz děkuji, hlavně děkuji za konkrétní rady.

quck
1x

souhlasím

jana
1x

dobrý den, mám prosím spodní hodnotu tlaku (diastolický) 95 někdy i 101. Horní hranice 120. Při těchto hodnotách je mi nevolno, špatně vidím, točení hlavy, závratě. Prosím ta spodní hranice tlaku mně znepokojuje. Je to normální nebo co to znamená a jak se léčit. díky jana


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1316. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Sekundární prevence v prenatální péči

Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.

Dědičné poruchy a vrozené vývojové vady

Downův syndrom, Turnerův syndrom, poškození plodu zarděnkami, nebo některými léky užívanými v těhotenství - to všechno jsou choroby, které řadíme mezi dědičné poruchy a vrozené vývojové vady.

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce