Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Výživa před početím a na začátku těhotenství

( Věra Boháčová | přečteno: 46192x )

Plánujete miminko a váháte, jestli váš jídelníček obsahuje vše, co má? Pokud vás, stejně jako Pavlínu z našeho projektu "Početí online!", zajímá, jaké potraviny už před početím z jídelníčku vyřadit a které jsou naopak v období před početím a v těhotenství důležité, tento příspěvek vám přinese konkrétní odpovědi.

shutterstock.com

Co je dobré pro matku i miminko


Strava by měla být co nejpestřejší, aby obsahovala všechny potřebné látky pro budoucí matku i miminko. Vyhněte se jednostranným dietám (např. veganství) a začněte se soustředit i na nakupování, protože správně zaplněným nákupním košíkem zdravé stravování začíná.

Nezapomínejte na
•    ovoce, zeleninu, pro pestrost můžete zkusit i méně tradiční druhy (čerstvý špenát, chřest),
•    maso - zejména ryby a netučnou drůbež, výborné je i maso králičí,
•    přílohy lépe celozrnné (celozrnné těstoviny, rýže natural, celozrnné pečivo),
•    mléčné výrobky - výhodné jsou zejména zakysané
•    a kvalitní tuky rostlinného původu - kvalitní rostlinné oleje a výrobky z nich vyrobené, např. margaríny.

Zkoušet můžete i nové lákavé kombinace potravin, které vám mohou pomoci překonat nechutenství v počátcích těhotenství tak časté. Teď je tedy ten správný čas se rozhlédnout po regálech a ochutnat mnohdy opomíjené potraviny, které obsahují cenné živiny.

Jezte to, co vám chutná, ale je nutné příliš nevybočovat ze zásad správného stravování.  Buďte připraveny na to, že začátek těhotenství chutěmi pořádně zamíchá. Může se stát, že budete odmítat doposud oblíbené potraviny, ale často je to tak, že nebudete mít chuť zrovna na ty, které vám příliš neprospívají . A pokud zjistíte, že se třeba nemůže ani podívat na maso, nebojte, během pár měsíců to obvykle přejde. Nezapomeňte na to, že pokud si složením svého jídelníčku nejste jisté, stačí se poradit s nutriční terapeutkou.

Důležité jsou tekutiny v množství min. 2,5 litru, nejvhodnější je voda střídaná s čaji nebo kvalitními 100% džusy, ale ředěnými!!!

V těhotenství přirozeně stoupá potřeba některých vitaminů a minerálních látek. Jedná se zejména o vápník, železo, zinek, jód a vitaminy skupiny B.

Zásadní je pravidelnost v jídle. Stravu je vhodné rozdělit na dávky zhruba po 2,5–3 hodinách. To znamená: nezapomínejte na svačiny mezi hlavními jídly a na to, že každý den má začínat snídaní!

V prvním trimestru těhotenství by žena neměla příliš přibývat na váze (v prvních dvou měsících zhruba 2 kg). Neměla by však ani hubnout.

Při silných nevolnostech v těhotenství je důležité konzultovat výživu s odborníky, lékařem a nutričním terapeutem - využít je možné bezplatné poradenství na Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324.


Jaké jsou důležité složky stravy před otěhotněním a v těhotenství?


Bílkoviny

Živočišné (obsažené v mase, vejcích, mléčných výrobcích) mají vyšší obsah esenciálních aminokyselin - ty jsou k životu nezbytně nutné a neumíme si je sami vytvořit, a proto je vhodné na ně v těhotenství klást větší důraz než na rostlinné (ve větším množství obsažené např. v luštěninách).

Tuky

Jsou důležité, je ale třeba vybírat ty „dobré“. 2/3 by měly, díky obsahu prospěšných nenasycených mastných kyselin, tvořit rostlinné oleje a produkty z nich vyrobené, např. margaríny, a tuky z ryb. Některé z těchto kyselin jsou navíc esenciální, náš organismus si je neumí vytvářet sám a musíme je tak dodávat stravou. Pouze 1/3 by měly tvořit tuky živočišné (obsahují vysoké procento nevhodných nasycených mastných kyselin), které najdeme v másle, sádle, slanině, uzeninách, tučných mléčných výrobcích, tučném mase.

Sacharidy

Je vhodné je zařazovat hlavně ve formě škrobu – brambory, rýže, těstoviny, pečivo. Díky časté zácpě v těhotenství jsou vhodné hlavně varianty celozrnné. Sladkosti a cukr by si měly budoucí maminky dopřát jen výjimečně.
Zastoupení jednotlivých živin (bílkoviny, tuky, sacharidy) v jídelníčku je možné spočítat pomocí on-line nástroje na www.ekalkulacka.cz.

Železo

Zdrojem železa, které je důležité především pro krvetvorbu, jsou maso, vnitřnosti, vejce
a zelenina. Využitelnost železa je vázána na současný příjem vitaminu C a je vyšší z živočišných zdrojů. V průběhu fyziologického těhotenství se využitelnost železa v organismu výrazně zvyšuje. Zdrojem vitaminu C, jak je všeobecně známo, je hlavně zelenina a ovoce, nejlépe v syrovém stavu.

Kyselina listová

Již před početím a v prvním trimestru je vhodné zvýšit příjem kyseliny listové. Zabraňuje vzniku defektů nervové trubice, např. rozštěpu páteře nebo patra, plodu. Velmi dobrým zdrojem kyseliny listové je listová zelenina (trhaná, ne krájená!) či obohacené margaríny.

Čemu se rozhodně v těhotenství vyhnout?


Rozhodně se neřídit radou, že „těhotná by měla jíst za dva“.

Nejsou vhodná těžce stravitelná jídla, převaha slaných výrobků jako jsou uzeniny a všechny ty „dobrůtky“, co mlsáme u televize a na večírcích, a častá konzumace pokrmů rychlého občerstvení.

Nevhodné jsou sladké nápoje (limonády, neředěné džusy, přeslazené čaje a kávy), v těhotenství pak i ty obsahující chinin (např. tonik).

Alkohol je velice rizikový, protože poškozuje mozkové buňky a zatěžuje zejména játra, v těhotenství je pak jeho konzumace zcela nežádoucí.Autorka je členkou Fóra zdravé výživy.
Ovulační test LH MAX věnovala společnost Pears Health Cyber, výhradní distributor těhotenských a ovulačních testů Seratec®.
Stanovte si své PLODNÉ DNY!
Co je v projektu

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
nehngrukahv

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Táňa

Ahoj já se teď chystám na IVF, taky uvažuju že bych k tomu brala nějakou porporu a co tu čtu tak nejzajimávější je asi ten femibion, teda.

Jiskra

Ahoj tak se poraď s lékařem u kterého budeš mít konzultace na IVF. A kam vlastně jdeš?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1532. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Osteoporóza a výživa

Jedním z faktorů, který hraje roli v prevenci osteoporózy, je výživa. Chceme-li omezit riziko vzniku této choroby, nebo zpomalit její průběh, musí naše strava obsahovat nejenom dostatek vápníku, ale i dalších látek, důležitých pro zdravé kosti.

Zdravá výživa

Odborníci v oblasti výživy často pracují s termíny „zdravá výživa“, „správná výživa“, příp. „vyvážená a pestrá strava“. Laik však často neví, co si pod těmito pojmy má vlastně představit. Pokusme se tedy tyto termíny blíže vyjasnit a podívat se na naší výživu z úhlu současných znalostí o výživě a složení potravin.

Výživa při vysokém krevním tlaku

Zdravým způsobem života mohou osoby s vysokým krevním tlakem samy velkou měrou přispět ke zlepšení své nemoci. K nejdůležitějším opatřením přitom patří snížení tělesné hmotnosti a správná výživa. Mezi vysokým tlakem a nadváhou existuje přímá souvislost - s přibývající tělesnou hmotností stoupá krevní tlak.

Výživa předškolních a školních dětí

V období růstu a dospívání je optimální přívod nutričních faktorů velmi významný, protože ovlivňuje nejen vlastní vývoj dítěte, ale také jeho vztah k výživě. V tomto období dětský organismus prochází důležitými fázemi psychomotorického vývoje, postupuje vývoj kostry a dotváří se imunitní systém. Odpovídající skladba výživy je důležitá i pro psychický vývoj a schopnost dítěte učit se.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce