Plánujete miminko a váháte, jestli váš jídelníček obsahuje vše, co má? Pokud vás, stejně jako Pavlínu z našeho projektu "Početí online!", zajímá, jaké potraviny už před početím z jídelníčku vyřadit a které jsou naopak v období před početím a v těhotenství důležité, tento příspěvek vám přinese konkrétní odpovědi.
Co je dobré pro matku i miminko
Strava by měla být co nejpestřejší, aby obsahovala
všechny potřebné látky pro budoucí matku i miminko. Vyhněte se jednostranným dietám (např. veganství) a začněte se
soustředit i na nakupování, protože správně zaplněným nákupním košíkem zdravé stravování začíná.
Nezapomínejte na
•
ovoce, zeleninu, pro pestrost můžete zkusit i méně tradiční druhy (čerstvý špenát, chřest),
•
maso - zejména ryby a netučnou drůbež, výborné je i maso králičí,
•
přílohy lépe celozrnné (celozrnné těstoviny, rýže natural, celozrnné pečivo),
•
mléčné výrobky - výhodné jsou zejména zakysané
•
a kvalitní tuky rostlinného původu - kvalitní rostlinné oleje a výrobky z nich vyrobené, např. margaríny.
Zkoušet můžete i
nové lákavé kombinace potravin, které vám mohou pomoci překonat nechutenství v počátcích těhotenství tak časté. Teď je tedy ten správný čas se rozhlédnout po regálech a ochutnat mnohdy opomíjené potraviny, které obsahují cenné živiny.
Jezte to, co vám chutná, ale je nutné příliš nevybočovat ze zásad správného stravování. Buďte připraveny na to, že
začátek těhotenství chutěmi pořádně zamíchá. Může se stát, že budete odmítat doposud oblíbené potraviny, ale často je to tak, že nebudete mít chuť zrovna na ty, které vám příliš neprospívají . A pokud zjistíte, že se třeba nemůže ani podívat na maso, nebojte, během pár měsíců to obvykle přejde. Nezapomeňte na to, že
pokud si složením svého jídelníčku nejste jisté, stačí se poradit s nutriční terapeutkou.
Důležité jsou
tekutiny v množství min. 2,5 litru, nejvhodnější je voda střídaná s čaji nebo kvalitními 100% džusy, ale ředěnými!!!
V těhotenství přirozeně stoupá potřeba některých vitaminů a minerálních látek. Jedná se zejména o
vápník, železo, zinek, jód a vitaminy skupiny B.
Zásadní je
pravidelnost v jídle. Stravu je vhodné rozdělit na dávky zhruba po 2,5–3 hodinách. To znamená:
nezapomínejte na svačiny mezi hlavními jídly a na to, že každý den má začínat snídaní!
V prvním trimestru těhotenství by žena neměla příliš přibývat na váze (v prvních dvou měsících zhruba 2 kg). Neměla by však ani hubnout.
Při silných nevolnostech v těhotenství je důležité konzultovat výživu s odborníky, lékařem a nutričním terapeutem - využít je možné bezplatné poradenství na
Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324.
Jaké jsou důležité složky stravy před otěhotněním a v těhotenství?
Bílkoviny
Živočišné (obsažené v mase, vejcích, mléčných výrobcích) mají vyšší obsah esenciálních aminokyselin - ty jsou k životu nezbytně nutné a neumíme si je sami vytvořit, a proto je vhodné na ně v těhotenství klást větší důraz než na rostlinné (ve větším množství obsažené např. v luštěninách).
Tuky
Jsou důležité, je ale třeba vybírat ty „dobré“. 2/3 by měly, díky obsahu prospěšných nenasycených mastných kyselin, tvořit rostlinné oleje a produkty z nich vyrobené, např. margaríny, a tuky z ryb. Některé z těchto kyselin jsou navíc esenciální, náš organismus si je neumí vytvářet sám a musíme je tak dodávat stravou. Pouze 1/3 by měly tvořit tuky živočišné (obsahují vysoké procento nevhodných nasycených mastných kyselin), které najdeme v másle, sádle, slanině, uzeninách, tučných mléčných výrobcích, tučném mase.
Sacharidy
Je vhodné je zařazovat hlavně ve formě škrobu – brambory, rýže, těstoviny, pečivo. Díky časté zácpě v těhotenství jsou vhodné hlavně varianty celozrnné. Sladkosti a cukr by si měly budoucí maminky dopřát jen výjimečně.
Zastoupení jednotlivých živin (bílkoviny, tuky, sacharidy) v jídelníčku je možné spočítat pomocí on-line nástroje na www.ekalkulacka.cz.
Železo
Zdrojem železa, které je důležité především pro krvetvorbu, jsou maso, vnitřnosti, vejce
a zelenina. Využitelnost železa je vázána na současný příjem vitaminu C a je vyšší z živočišných zdrojů. V průběhu fyziologického těhotenství se využitelnost železa v organismu výrazně zvyšuje. Zdrojem vitaminu C, jak je všeobecně známo, je hlavně zelenina a ovoce, nejlépe v syrovém stavu.
Kyselina listová
Již před početím a v prvním trimestru je vhodné zvýšit příjem kyseliny listové. Zabraňuje vzniku defektů nervové trubice, např. rozštěpu páteře nebo patra, plodu. Velmi dobrým zdrojem kyseliny listové je listová zelenina (trhaná, ne krájená!) či obohacené margaríny.
Čemu se rozhodně v těhotenství vyhnout?
Rozhodně se neřídit radou, že
„těhotná by měla jíst za dva“.
Nejsou vhodná
těžce stravitelná jídla, převaha slaných výrobků jako jsou uzeniny a všechny ty „dobrůtky“, co mlsáme u televize a na večírcích, a častá konzumace pokrmů rychlého občerstvení.
Nevhodné jsou
sladké nápoje (limonády, neředěné džusy, přeslazené čaje a kávy), v těhotenství pak i ty obsahující chinin (např. tonik).
Alkohol je velice rizikový, protože poškozuje mozkové buňky a zatěžuje zejména játra, v těhotenství je pak jeho konzumace zcela nežádoucí.
Autorka je členkou Fóra zdravé výživy.
Ovulační test LH MAX věnovala společnost Pears Health Cyber, výhradní distributor těhotenských a ovulačních testů Seratec®.
Stanovte si své PLODNÉ DNY!
Přidat nový komentář