Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Zhubnutí - snazší cesta k těhotenství?

( Věra Boháčová | přečteno: 19614x )

Pokud trpíte nadváhou, je zdravé a přiměřené! zhubnutí skutečně jednou z cest, jak zvýšit svou šanci na úspěšné otěhotnění. Stejně jako přiměřená tělesná hmotnost, i zdravý životní styl může mít zásadní vliv na otěhotnění i průběh těhotenství. A opravdu nestačí změnit životosprávu až ve chvíli, kdy zjistíte, že jste těhotná.

shutterstock.com

Příprava na těhotenství


Příprava na těhotenství nezačíná rozhodnutím "teď budeme mít děťátko". Klidné, zdravé
a kvalitní těhotenství by mělo být připravováno několik let předem
stravovacím a životním stylem. Mnohé lze samozřejmě pozitivně i negativně ovlivnit až v průběhu těhotenství, ale jen přiměřeně živená žena může úspěšně otěhotnět a pak zabezpečit optimální výživu a vývoj svého dítěte.

Žena by se měla udržovat v kondici, zdravě jíst, vyvarovat se konzumace alkoholu, kouření a jiných drog již při plánování těhotenství, a to už proto, že vývoj dítěte bývá nejvíce negativně ovlivňován během prvních týdnů po početí, zejména v době, kdy žena ještě mnohdy ani netuší, že je těhotná. Důležitou zásadou je neuchylovat se k alternativním způsobům stravování (např. veganství), které mnohdy vedou ke špatnému nutričnímu stavu.

V případě, že se žena léčí např. s diabetem (cukrovkou) nebo hormonálními poruchami, měla by své rozhodnutí otěhotnět konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, protože v těchto případech je třeba upravit léčbu, aby byla na těhotenství dobře připravená.

Plánování těhotenství – ideální doba k posouzení životosprávy i ke změnám!


Plánování těhotenství je tedy ideální dobou k posouzení vlastního životního stylu, k odstranění či omezení nezdravých návyků. Zároveň je vhodnou dobou k případným změnám, protože měnit každodenní návyky až v těhotenství je velice obtížné.

Negativní vliv na plodnost mohou mít například nesprávná životospráva (v čele s nevhodnou stravou), drastické diety, užívání léků, alkoholu a drog, kouření, stres, škodlivé vlivy z okolního prostředí. Svou roli sehrává i tělesná hmotnost.

Přiměřená váha – jedna z cest k úspěšnému otěhotnění a bezproblémovému těhotenství


Žena, která se snaží otěhotnět, by měla mít přiměřenou tělesnou hmotnost, protože jak podváha, tak nadváha s sebou přináší nejen problémy s početím, ale souvisí s nimi i další komplikace v průběhu těhotenství a porodu. Optimální tělesnou hmotnost je možné jednoduše zhodnotit např. výpočtem indexu tělesné hmotnosti (BMI – Body Mass Index). Ten se vypočítá jako podíl tělesné váhy a druhé mocniny výšky v metrech. Pokud vyjde hodnota BMI v rozmezí 20 - 25, je to naprosto v pořádku.

Při nadváze (BMI 25 a více) mohou mít ženy jednak problém se samotným otěhotněním, během těhotenství jim dále hrozí riziko těhotenské cukrovky a vysokého krevního tlaku. Může dojít k nedonošení plodu nebo k jeho nízké porodní hmotnosti. Někdy je u obézních žen nutné provést císařský řez a též se zvyšuje riziko pooperačních komplikací a horšího hojení.


Pro zvýšení pravděpodobnosti otěhotnět je prospěšné již snížení tělesné hmotnosti ženy s nadváhou/obezitou o 5 - 10 %.

Při podváze (BMI nižší než 20) mohou též nastat problémy s početím. Aby si žena udržela svou reprodukční schopnost, je totiž třeba mít v těle alespoň minimální zásoby tuku. Ženy s podváhou také riskují nedonošení plodu, případně narození miminka s nízkou porodní váhou.

 

Autorka je členkou Fóra zdravé výživy.
Ovulační test LH MAX věnovala společnost Pears Health Cyber, výhradní distributor těhotenských a ovulačních testů Seratec®.
Stanovte si své PLODNÉ DNY!
Co je v projektu

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Polik81

Pokud jste se rozhodli váš interiér oživit tapetou, čeká na vás nelehká, ale velmi příjemná povinnost – vybrat z nesčetného množství provedení, barev a povrchů tu správnou tapetu. S tím vám pomůže web Tapetydobytu.cz – www.tapetydobytu.cz. Díky němu máte možnost snadněji se rozhodnout pro tu pravou a ještě vás naučíme, jak vytapetovat bez problémů.

jméno a příjmení

Vážená paní Králová, nevím co je vaší profesí, ale větší blábol o ničem jsem dlouho nečetla. Snůška informací, které všichni víme, a nic konkrétního, je opravdu ubohé a na odborný web to nepatří. S pozdravem Klukovická

xansmxv

9FQxY3 wjjiqeaznwce, [url=http://rnbusetxnlhl.com/]rnbusetxnlhl[/url], [link=http://uwrrnkaxqwwd.com/]uwrrnkaxqwwd[/link], http://cjojbxrolqzv.com/


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1905. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 14 lidí

Mohlo by vás zajímat

Dědičné poruchy a vrozené vývojové vady

Downův syndrom, Turnerův syndrom, poškození plodu zarděnkami, nebo některými léky užívanými v těhotenství - to všechno jsou choroby, které řadíme mezi dědičné poruchy a vrozené vývojové vady.

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce