Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Bludy o očkování proti chřipce ztrácejí na síle

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7432x )

Průzkum VZP ukázal, že mezi klienty je více těch, kteří nevěří mýtům o údajných rizicích očkování proti chřipce, než těch, kteří těmto povídačkám přikládají váhu. Většina jich nevěří např. tomu, že se vakcínou mohou nakazit nebo že by očkování bylo kvůli nežádoucím účinkům riskantnější než chřipka samotná.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Klienti, kteří od poloviny listopadu do prvního prosincového týdne přišli na vybrané pobočky pojišťovny, odpovídali na dotazník obsahující pět tradičních mýtů o chřipce a vakcinaci proti ní. Tomu, že by se očkováním mohli nakazit, věří méně než pětina dotázaných.

Srovnatelná část respondentů věří i tomu, že chřipka je banální nemoc a pro zdravého člověka nemá očkování smysl, že očkování snižuje přirozenou imunitu a že očkování je kvůli nežádoucím účinkům riskantnější než chřipka samotná. O něco více lidí věří, že vakcína proti chřipce nefunguje, protože nikdo předem neví, jaký kmen viru přijde.

Více než pětina všech účastníků průzkumu dále potvrdila, že jejich postoj k očkování proti chřipce příznivě ovlivnilo to, že jim ho pojišťovna nabídla zdarma.

Tento údaj nicméně může být do jisté míry zkreslen tím, že na otázky odpovídali jen lidé, kteří přicházeli řešit nejrůznější záležitosti na pobočky pojišťovny – alespoň v minimální míře se tedy zajímali o věci spojené se zdravím a zdravotním pojištěním. Do dotazování tudíž nebyli zařazeni ti, jejichž zájem o vlastní zdravotní stav je nulový.

Z celkem 3 268 dotázaných navíc bylo 2 268 žen, které se o zdraví a prevenci zajímají dlouhodobě více než muži.

Mýty týkající se škodlivosti očkování přitom odborníci považují za jeden z hlavních důvodů, proč se dlouhodobě nedařilo zvýšit proočkovanost populace v České republice nad 5 %. Oproti tomu například v Německu, Francii, Velké Británii a dalších státech západní Evropy se proočkovanost pohybuje nad 20 %. Ročně přitom na chřipku a komplikace s ní spojené zemřou v ČR zhruba dva tisíce lidí.

Mýtus č. 1: Chřipka je banální nemoc a pro zdravého člověka nemá očkování smysl.

Fakt: Hodně lidí si plete chřipku s nachlazením. Chřipka má o dost těžší průběh a může mít řadu komplikací. Ročně si v Česku vyžádá 2 tisíce mrtvých. Ten, kdo je očkován, nechrání jen sebe, ale i své okolí, protože nemůže nikoho nakazit. Očkování je proto vhodné pro všechny.

Mýtus č. 2: Očkování jsem odstonal, určitě mne nakazila vakcína.

Fakt: Očkovací látky používané v Česku jsou neživé a nikoho nakazit nemohou. Pokud člověk po očkování onemocní, měl už nejspíš chřipkový virus v sobě a ten se projevil až po pár dnech.

Mýtus č. 3: Vakcíny nefungují - nikdo neví, jaký virus letos přijde.

Fakt: Přesný typ viru opravdu předem nikdo nezná. Vakcína je ale vyrobena tak, aby chránila před třemi kmeny virů, jejichž výskyt odborníci považují za nejpravděpodobnější. Díky tomu je účinnost přes 90 %.

Mýtus č. 4: Očkování snižuje přirozenou imunitu organismu.

Fakt: Vakcína imunitní systém posiluje, nastartuje v něm výrobu protilátek.

Mýtus č. 5: Očkování může vyvolat vážné nežádoucí účinky.

Fakt: Někdo může po očkování pociťovat bolest hlavy, svalů nebo únavu, nicméně nesrovnatelně menší než při chřipce. Kritici občas varují před tzv. Guillain-Barrého syndromem, který může způsobit ochrnutí. Riziko je ovšem 1:1 000 000. U chřipky jsou rizika mnohem větší.

Přečtěte si také

Sponzorský dar u gynekologa

Převratná novinka pro ženy s rakovinou prsu

Nárok na glukometr a diagnostické proužky pro diabetiky

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

36%
64%
Zatím hlasovalo 25 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chřipka

Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem, provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích.

Prevence chřipky u dětí

Nejúčinnější prevencí proti onemocnění chřipkou je u dospělých očkování. Jak je tomu u dětí?

Chrapot

Chrapot může být příznakem celé řady různých onemocnění. Základem pro vznik hlasu je zvuk, který vzniká v důsledku vibrace hlasivek. A právě při porušení vibračních vlastností hlasivek vzniká chrapot. Jeho tíže může kolísat od lehkého zastření hlasu až po slabý dyšný chraplavý hlas.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce