Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Bolesti hlavy

(Doc. MUDr. Gerhard Waberžinek CSc. | přečteno: 18131x )

Bolesti hlavy jsou jako bolesti v zádech nebo bolesti břicha velmi všeobecným příznakem a mohou být způsobeny celou řadou nejrůznějších příčin.

shutterstock.com

Na některý typ z druhotných bolestí hlavy máme podezření hlavně v následujících situacích:

Bolesti hlavy jsou jako bolesti v zádech nebo bolesti břicha velmi všeobecným příznakem a mohou být způsobeny celou řadou nejrůznějších příčin. Rozlišujeme bolesti hlavy prvotní = primární (např. migrény, intenzivní bolesti hlavy, nakupené bolesti hlavy, jiné bolesti hlavy bez zjistitelné příčiny aj.), které nemocného mohou značně obtěžovat, neohrožují však jeho život a bolesti hlavy druhotné = sekundární, které jsou zapříčiněny více nebo méně vážným onemocněním mozku, mozkových obalů, lebky, krční páteře či celkovým onemocněním a v některých případech jsou prvním projevem vážnějšího onemocnění.

  • bolesti hlavy jsou trvalé, postupně se zhoršují a nejsou ovlivnitelné běžnou léčbou
  • objevují se poprvé v životě po 50. roce věku
  • bolesti hlavy jsou doprovázené projevy ložiskového poškození mozku jako ochrnutí končetin, poruchy zraku, poruchy řeči apod.

Ve všech uvedených případech je nutné, aby postižený navštívil lékaře a podrobně vylíčil své obtíže. Někdy zjistíme zcela nezávažné příčiny (např. bolesti hlavy po nadměrném požití alkoholu, po nedostatku spánku, po nezvyklém stresu, po některých jídlech, po požití velmi studených nápojů apod.) a odstraněním vyvolávajících faktorů vymizí.

U jiných nemocných je však třeba dalšího podrobnějšího vyšetření k odhalení skrytých příčin. Není např. žádnou vzácností, že bolesti hlavy jsou následkem dosud nezjištěného vysokého krevního tlaku, chronického zánitu nosních dutin, poruch krční páteře, onemocnění chrupu, uší nebo zrakové vady.

Ze závažnějších příčin bolesti hlavy uvádíme bez nároku na úplnost následné stavy po úrazech hlavy (poúrazové krvácení pod mozkové obaly), nádory mozku, mozkové infarkty, krvácení do mozku, závažnější celkové infekce, poruchy látkové výměny (cukrovka), nadměrné užívání některých léku a toxických látek atd.

Komerční sdělení
2022_Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Bolesti hlavy.jpg
kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bolesti hlavy
Partner rubriky Bolesti hlavy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

Migréna

Nevolnost, zvracení, světloplaschost, větší citlivost na zvuky, zápachy - to může proovázet migrénu.

Dotaz na migrénu

Mám žaludeční neurózu spojenou s migrénou a potící se nohy. Poraďte! Vendula

Nadměrné pocení v oblasti hlavy

Syn se poslední dobou nadměrně potí.Nejvíce ale v oblasti hlavy. I když je chladné počasí, potí se tak,že má úplně mokré vlasy.Trápí ho to a společensky velmi znemožňuje.Je mu 19let,180/90,nepije,nekouří.Doporučeno mu bylo magnesium,ale žádný efekt nenastal.Děkuji předem za odpověď a radu,kam se obrátit a co může být příčinou.

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou jako bolesti v zádech nebo bolesti břicha velmi všeobecným příznakem a mohou být způsobeny celou řadou nejrůznějších příčin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce