Inzerce

Brýle pro děti. Jak na ně pojišťovna přispívá?

8. února 2019, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 801x

Nákup brýlí může být pro rodinu finančně zatěžující. Slušivé a dobře padnoucí brýle zpravidla nebývají ty nejlevnější a mnoho rodičů musí zvažovat, jestli dítěti vyhovět, nebo jít po ceně. Příspěvek na brýle Vám poskytne i Vaše zdravotní pojišťovna.

foto: shutterstock.com

Jak postupovat při nákupu dioptrických brýlí pro děti

Vybírat byste měli rozhodně společně s vaší ratolestí. Dítě, které si smí samo vybrat aspoň barvu obrub, obvykle brýle lépe přijímá. Určitě není správné, když rodiče při výběru prosazují pouze své představy. Dbejte především na pohodlnost, bezpečnost a lehkost, nezapomínejte ani na slušivost, rozhodující je samozřejmě i finanční dostupnost. Brýle musí dobře sedět, aby je dítě nemělo na špičce nosu nebo ho někde netlačily. Od toho je tady pak optik a optometrista, aby rodičům poradil.

Jaké obruby jsou vhodné?

Obruby se vyrábějí z několika různých materiálů, pro dítě jsou vhodné zejména obruby z plastu nebo titanflexu. Brýle musejí být v každém popřípadě pohodlné, nesmějí tlačit na nose, musejí dobře a pevně sedět. Ideální je, když pokrývají větší plochu a sahají od obočí až po prostor pod očima. Obzvláště to platí u mladších dětí, které mají tendenci nadkukovat. Jinak řečeno – je jim jedno, jestli se dívají přes brýle nebo nad brýlemi. V předškolním věku má navíc většina dětí plochý kořen nosu, na němž obroučky špatně drží. Proto by měly být buď pogumované nebo alespoň za uchem jištěné brzdičkami. Plastové brýlové obruby jsou přitom určitě vhodnější než kovové, které sedí na pacičkách, jež mohou děti tlačit a také v některých případech způsobovat různé ekzémy.

A co je nejdůležitější u brýlových čoček?

Především by měly být lehké, nerozbitné a u vyšších dioptrií pokud možno ztenčené. Poměrně běžná je i antireflexní úprava proti odrazu světla, většina čoček má i základní ultrafialový filtr. Napoprvé nedoporučujeme rodičům, aby hned kupovali drahá plastová, ztenčená sklíčka. Dětem totiž v některých případech nejprve předepisujeme takzvané adaptační brýle, které ještě nemají plnou korekci. Po třech až šesti měsících totiž může, i když nemusí, dojít k úpravě dioptrií a je pak třeba zabrousit nová sklíčka. Rodiče by v takovém případě zbytečně museli platit vysokou cenu dvakrát.

Každopádně by ale rodiče měli děti naučit, jak s brýlemi správně zacházet. Především by si je měly nasazovat oběma rukama a neroztahovat při tom za uši straničky. A na noc je ukládat do pouzdra. Čištění obvykle u menších dětí mívají na starost rodiče. Rozhodně by při tom měli používat čisticí hadřík z mikrovlákna a ne papírový ubrousek. V opačném případě mohou totiž poškodit antireflexní vrstvu.

Přispěvky zdravotních pojišťoven na brýle dětem

Na příspěvek na brýle mají děti do 6 let nárok třikrát do roka, do 15 let jednou ročně. Požádat o něj rodiče mohou také vždy, když se jejich potomkovi změní dioptrie. Zdravotní pojišťovny přispívají na brýlové obruby částkou 300 korun, na skla v širokém cenovém rozmezí od 51 korun až do několika set podle výše dioptrií.

Dětem hradí zdravotní pojišťovna částku 300 Kč na brýlovou obrubu, a to do 6 let až 3x ročně. Není stanoven žádný povinný časový "odstup", takže oční lékař může vaší dceři vystavit poukazy na brýle v průběhu roku dle potřeby. U pacienta od 6 do 15 let pojišťovna dává na obrubu 300 Kč 1x ročně, od 15 let pak 150 Kč 1x za 3 roky. Jestliže brýlová obruba stojí víc, musíte si zaplatit cenový rozdíl. Oční optik, který má smlouvu s VZP, je ale povinen mít vždy v nabídce základní sortiment brýlových obrub zcela bez doplatku.

Brýlové čočky hradí pojišťovna v základním provedení, do výše uvedené v Úhradovém katalogu. I zde platí, že vám smluvní oční optik musí nabídnout čočky zcela bez doplatku.

Z veřejného zdravotního pojištění se dětem hradí brýlové čočky do 6 let 3x za rok (od 6 do 15 let 1x za rok, od 15 let 1x za 3 roky). Tvrzená úprava u skleněných brýlových čoček je však hrazena z veřejného zdravotního pojištění jen epileptikům a jednookým pacientům.

Další možností jsou brýlové čočky plastové. Jsou lehčí a bezpečné, jen je třeba na ně dávat trochu větší pozor, aby se nepoškrábaly. Ty pojišťovna hradí u dětí do 15 let s oční vadou nad 3 dioptrie, a to do 6 let max. 2x za rok a od 6 do 15let 1x za rok (u pacientů nad 15 let jen při oční vadě nad 10 dioptrií, 1x za 3 roky).

U závažnějších očních vad jsou hrazeny ještě jiné varianty brýlových čoček. Například u očních vad nad 10 dioptrií jsou to (se souhlasem revizního lékaře) čočky vysokoindexové, vytenčené, u pacientů se strabismem (šilháním) čočky bifokální, Franklinovy aj. U očních vad doprovázených světloplachostí pojišťovna hradí úpravu brýlových čoček absorpčními vrstvami. Záleží tedy na závažnosti oční vady, podle níž oční lékař vystaví Poukaz na brýle a optické pomůcky.

Výše uvedená limitace, tzv. směrná doba užití brýlových čoček platí u pacienta bez změny korekce oční vady, tedy aniž by se mu měnil počet dioptrií atd. Pokud je nutná změna korekce, hradí pojišťovna oční čočky vždy, samozřejmě do výše uvedené v Úhradovém katalogu.

Můžeme ještě dodat, že pojištěnci s refrakční vadou nad 3 dioptrie do dálky mají nárok na dvoje kompletní brýle (obruba + čočky).

Zdroj: www.vzp.cz

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • pič (vyhřezlá plotýnka) 18. srpna 2019, 18:33:28

    běžte makat a nic vas nebude bolet Diskutovat

  • Martin (Rivotril) 18. srpna 2019, 21:23:15

    skus gerodorm na spanie Diskutovat

  • Petr st. (Rivotril) 18. srpna 2019, 01:01:34

    Ahoj Michale, diky. Dostal jsem anginu, takze atb. byla nutna. Mne nespavost zpusobuji i vitaminy,… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.