Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Čekanka obecná

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 27566x )

U čekanky je významná její schopnost podporovat chuť k jídlu, trávení, činnost jater.

(Cichorium intybus L.)Příprava čaje

1 čajová lžička řezané drogy na šálek (200 ml.) vody. Vaříme asi 5 minut. Pijeme 2 krát až 3 krát denně.

Užívaná část

kořen Kořen    (Radix cichorii)
nať Nať    (Herba cichorii)
květ Květ    (Flos cichorii)

Sběr a sušení

Kořen sbíráme na podzim, v průběhu září a října. Po sběru jej omyjeme, rozřežeme na drobnější kousky a sušíme v tenké vrstvě, na vzdušném a zastíněném místě. Nedostatečné vysušení způsobí znehodnocení rostliny plísní. Květ se sbírá v odpoledních hodinách, za slunného počasí. Sušíme rychle na vzdušném místě. Sušením přichází o svou typickou modrou barvu.

Čekanka obecná

Jak vypadá

Vytrvalá rostlina, která se považuje za plevel. Jde o bylinu, dosahující výšky asi půl metru. První rok tvoří pouze přízemní růžici listů, druhým rokem vyhání do lodyh, které jsou větvené a mají pouze málo listů. Charakteristické jsou květy čekanky, které mají jasně modrou barvu. Kvetou pouze za slunečného počasí a velmi krátkou dobu. Po utržení okamžitě vadne. Kvete během léta a podzimu.

Kde se rostlina vyskytuje

Čekanku najdeme všude na světlých sušších místech, je plevelnou a velmi rozšířenou rostlinou.

Co čekankový kořen obsahuje

Pro čekanku je charakteristický vysoký obsah inulinu. Uvádí se až 49%. Dále obsahuje hořčiny, třísloviny, sliz, minerální látky a další sloučeniny. Hlavní obsahové látky jsou v mléčné šťávě.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: První vyšlechtění čekanky je známo již ze starého Egypta, ve kterém byla konzumována jako posilující lék na žaludek. Později se používala proti bolestem a křečím v břiše a dokonce při onemocněních očí. Sloužila jako prostředek proti průjmům a také se podávala preventivně proti malomocenství.

Dnes: Čekankový kořen lze použít vnitřně i zevně.

Vnitřně: U čekanky je významná její schopnost podporovat chuť k jídlu, trávení, činnost jater. Používá se při nedostatečné činnosti jater a žlučníku, jaterních onemocněních, nechutenství. Zlepšuje pohyblivost střevní stěny, resp. hladkých svalů trávicí trubice. Díky obsaženému inulinu je vhodným doplňkem při léčbě cukrovky, neboť má schopnost snižovat hladinu krevního cukru.

Zevně: Na špatně se hojící rány, kožní vyrážky, k podpoře růstu vlasů.

Na co si dát pozor

Květy nemají takovou účinnost jako kořen.

Pozn.: Čekanka je součástí mnoha originálně vyráběných čajových směsí.

Foto: http://botanika.wendys.cz/

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce