Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Centra pro pacienty s cévní mozkovou příhodou

( Ministerstvo zdravotnictví České Republiky | přečteno: 32875x )

Cévní mozkové příhody jsou druhou příčinou úmrtí a nejčastější příčinou invalidity u lidí středního a vyššího věku. Nemocnost v ČR je navíc až trojnásobně vyšší oproti ostatním vyspělým státům Evropy. V případě úmrtnosti dosahuje naše republika ve srovnání s většinou vyspělých států téměř dvojnásobných hodnot.

shutterstock.com

Vzhledem k tomu, že počet pacientů s tímto onemocněním – lidově se mu říká i mrtvice, pepka či mozkový infarkt – roste, je zapotřebí nabídnout jim síť specializovaných pracovišť. Ta jsou rozdělena na tři stupně péče, aby se odstranila roztříštěnost péče a aby byla zdravotní péče na odpovídající úrovni.

Na nejvyšším stupni jsou komplexní cerebrovaskulární centra, na nižším iktová centra a na základním stupni ostatní cerebrovaskulární péče. "Rozřazení zdravotnických zařízení do jednotlivých úrovní je dáno personálními, materiálně technickými a organizačními kritérii. Podíleli se na něm zástupci ministerstva, zdravotních pojišťoven, odborných společností a poskytovatelů zdravotní péče," říká ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a dodává: "Předpokládám, že ještě v průběhu podzimu tohoto roku bude vyhlášeno první z plánovaných dvou kol výzev Integrovaného operačního programu (IOP). Celkový objem finančních prostředků by měl být zhruba 750 miliónů korun."

"Směrování pacienta s akutní cévní mozkovou příhodou rovnou do specializovaného centra zásadním způsobem ovlivňuje úspěšnost jeho léčby a následnou kvalitu života. Ustanovení této sítě je zároveň návodem pro záchrannou zdravotnickou službu, kam pacienta směrovat, aby nedocházelo ke zbytečným časovým prodlevámzbytečným časovým prodlevám následnými převozy," uvádí Markéta Hellerová, náměstkyně pro zdravotní péči.

Zdravotnická pracoviště usilující o zařazení do příslušného stupně péče zaslala ministerstvu zdravotnictví do konce března letošního roku přihlášku a souhlasila s tím, že budou v souvislosti s prověřováním naplnění podmínek podrobena místním šetřením realizovaným týmem auditorů.

Místní šetření se uskutečnila v průběhu dubna a května a na základě jejich výsledků byl vytvořen seznam zdravotnických zařízení, která splnila personální, materiálně technická a organizační kritéria a vyhověla podmínkám pro udělení statutu komplexního cerebrovaskulárního centra nebo iktového centra. Celkem vznikne deset komplexních cerebrovaskulárních center a 23 iktových center.

Komplexní cerebrovaskulární centra

 • Komplexní cerebrovaskulární centrum Nemocnice na Homolce
 • Komplexní cerebrovaskulární centrum Ústřední vojenské nemocnice Praha
 • Komplexní cerebrovaskulární centrum Fakultní nemocnice u sv. Anny a Fakultní nemocnice Brno
 • Komplexní cerebrovaskulární centrum Nemocnice České Budějovice, a.s.
 • Komplexní cerebrovaskulární centrum Fakultní nemocnice Plzeň
 • Komplexní cerebrovaskulární centrum Fakultní nemocnice Hradec Králové
 • Komplexní cerebrovaskulární centrum Krajské nemocnice Liberec, a.s.
 • Komplexní cerebrovaskulární centrum Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.
 • Komplexní cerebrovaskulární centrum Fakultní nemocnice Ostrava
 • Komplexní cerebrovaskulární centrum Fakultní nemocnice Olomouc
  • Iktová centra

   • Iktové centrum Fakultní nemocnice v Motole
   • Iktové centrum Všeobecné fakultní nemocnice
   • Iktové centrum Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou, a to do doby realizace dostavby nového Iktového centra ve Fakultní nemocniciKrálovské Vinohrady
   • Iktové centrum Oblastní nemocnice Kladno, a.s., nemocnice Středočeského kraje
   • Iktové centrum Oblastní nemocnice Kolín, a.s., nemocnice Středočeského kraje
   • Iktové centrum Krajské nemocnice Tomáše Bati, a.s.
   • Iktové centrum Nemocnice Jihlava, p.o.
   • Iktové centrum Nemocnice Písek, a.s.
   • Iktové centrum Krajské zdravotní a.s. - Nemocnice Chomutov, o.z.
   • Iktové centrum Krajské zdravotní a.s. - Nemocnice Teplice, o.z.
   • Iktové centrum Krajské zdravotní a.s. - Nemocnice Děčín, o.z.
   • Iktové centrum Karlovarské krajské nemocnice a.s. - Nemocnice v Sokolově
   • Iktové centrum Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a.s.
   • Iktové centrum Oblastní nemocnice Trutnov, a.s.
   • Iktové centrum Pardubické krajská nemocnice a.s.
   • Iktové centrum Litomyšlské nemocnice, a.s.
   • Iktové centrum Městské nemocnice v Ostravě, p.o.
   • Iktové centrum Vítkovické nemocnice, a.s.
   • Iktové centrum Nemocnice Břeclav, p.o.
   • Iktové centrum Nemocnice Vyškov, p.o.
   • Iktové centrum Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov, p.o.
   • Iktové centrum Karvinské hornické nemocnice a.s.
   • Iktové centrum Nemocnice Třinec, p.o.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
simona regosova
5x

Prosim chtela bych aby ma maminka mnela tu nejlepsi peci,byla 2 dny doma sama prodelala tezkou centralni mozkovou mrtvici.Je hospitalizvana v Havirovske nemocnici bohuzel nejsem spokojena s prubehem lecby.Vim ze je tda moznost polohovaciho luzka je treba co nejrychleji zacit s rehabilitaci a polohovane zacinaji se ji delat dekubiti je tady nekdo kdo by mi dokazal pomoct sama nic nezmuzu prosim

tomesova@post.cz

Syn volal záchranku k mému mnaželovi v 6 večer už s podezřením na mrtvici. Přijeli až za půl hodiny, další půlhodinu ho vyšeřovali - v bytě a poté v autě - a teprve pak ho odvezli na Bulovku, kam spádově patříme, a odmítli ho odvézt na iktovou jednotku mimo obvod. A tvrdili, že za hodinu a půl již bude mít hotové CT. Byla jsem v nemocnici, takže vím, že ho tam vezli až za hodinu a půl! Celkem 2 a1/2 hod. po nahlášení! Takže, prosím, nepleťte lidi tvrzením, že se jim dostává patřičné péče a jak je každá minuta drahá!!!

Andrea

Mám podobný problém jako pani Tomešová s přístupem lékařů k akutnímu a závažnému onemocnění. Sice nevím za jak dlouho se mamince dostalo potřebného vyšetření, ale jedno vím jistě, že Karlovarská nemocnice je nejhorší nemocnicí. Maminka u nich byla hospitalizovaná s malou CMP, za dva dny ji propustili i přesto, že si ji tam měli nechat na pozorování. K tomu všemu ji propustili v odpoledních hodinách zrovna v době, kdy Česko zasáhli abnormální tropická vedra. Maminka byla zpět v nemocnici 36 hodin po propuštění s velmi těžkou mozkovou příhodou. Je paralyzovaná na pravoou stranu, má nehybné levé víčko, levé oko nereaguje, nemluví a měla problémy i s kousáním a polykáním. Po týdnu hospitalizace v Karlových Varech ji vystřelili na Dlouhodobou intenzivní ošetřovatelské ddělení v nemocnici Ostrov, kde dostává akorát základní ošetření. Rehabilitace chybí, za celé 3 měsíce na ní nemocnice neodvedla žádnou práci!!! V lékřské zprávě má psanou rehabilitaci a muzikoterapii a nedostává ani jedno. Léky dostává nějak podivně, jeden večer má 3 a půl tablety a druhý den dostane jen jednu! Velice podivný přístup. Dnešní zdravotnická péče je katastrofální. Důležité je, na konci každého měsíce aktivně přiběhnou s vyúčtováním, ale aby něco pacientovi dali, tedy přesněji aby pacient dostal na co má, když už dle ničeho jiného tak aspoň dle zákona, má právo, tak to ne!!! Přístup lékařů, zrovna na DIOPu v Ostrově je tragický. Pacienta nemotivují, jsou bezcitní a neprofesionální. Spolupráce s nimi nexistuje. Nejspíš mají smlouvu s pohřebním ústavem, aspoň tak se ke všemu přistupují.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 559 lidí

Mohlo by vás zajímat

Centrální mozková příhoda

Prodělal jsem CMP .RES:Uzávěr A basilaris nad odstupy Aa cerebelli sup.sycení ACP oboustranně z karotického povodí přes zadní komunikanty.Uzávěr CI úseku A vertebralis 1.dx.Je možno tuto diagnosu vyřešit chirurgicky? Jaké jsou další možnosti léčby ,mimo používání léku "PLAVIX".

Lidé v Česku zbytečně umírají na mozkovou mrtvici

Třicet tisíc lidí ročně v Česku postihne mozková mrtvice. Avšak nejvýše jedno a půl procenta z nich se léčí správně.

Aktivní prevence vzniku aterosklerózy

Jedním z mechanizmů, vedoucích ke vzniku aterosklerózy, je nedostatek látek, odstraňujících volné radikály uvnitř cév.

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce