Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Čeští pacienti se dočkají léčebného konopí ve formě extraktu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1175x )

V Česku získal potřebná povolení nový lék obsahující aktivní konopný extrakt, který by mohl výrazně pomoci zejména pacientům trpícím chronickou neztišitelnou bolestí. Ta provází onemocnění, jakými jsou rakovina, Parkinsonova choroba či roztroušená skleróza aj. S chronickými bolestmi se potýkají i pacienti v paliativní péči. Lék bude moci v tuzemsku předepisovat až 172 specialistů a léčba bude hrazena všemi zdravotními pojišťovnami. Oproti doposud používaným kapslím bude lék ordinován ve formě roztoku, který umožňuje přesnější dávkování dle potřeb pacientů.

pixabay.com

Nový lék z konopného extraktu přinese další alternativu v léčbě bolesti, když předchozí léčba dle doporučených postupů nepřináší pacientům dostatečnou úlevu. Na některých lécích může také vzniknout závislost. Při využívání léčebného konopí ve formě extraktu je riziko závislosti výrazně sníženo. Léčebné konopí mohou předepisovat v České republice pouze specialisté na konkrétní onemocnění, u kterých se chronické a neutišitelné bolesti vyskytují.
„Léčebné konopí se pro zmírnění bolesti využívá úspěšně již několik let. Doposud jej ale museli připravovat lékárníci ze surového produktu, což bylo časově náročné. Pacient si musel lék nejprve předem objednat a až poté bylo k dispozici. Nyní budou na trhu dostupné léky přímo z extraktu, jejichž příprava je jednodušší a vyžaduje méně času,“ říká lékař z brněnského Centra léčby bolesti a místopředseda Společnosti pro léčbu bolesti MUDr. Marek Hakl, PhD., jenž pacientům pomáhá desítky let.

Pacientská organizace lék ve formě extraktu vítá

Zájem o léčbu konopím roste, léky ve formě extraktu vítá také Pacientský spolek pro léčbu konopím.
„Využití konopí a extraktů z něj je v klinické praxi na vzestupu. Meziročně v období od ledna do srpna podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv narostl počet pacientů užívajících léčebné konopí o 40 %. Tento způsob léčby je přínosný u řady chronických onemocnění v čele s dlouhotrvající bolestí. Vyšší množství forem léčby konopím, nyní například v podobě extraktů, povede ke zlepšení péče pro pacienty, u nichž doposud terapie s využitím rostlinného konopí nebyla proveditelná. Příprava pro lokální léčbu byla u těchto přípravků příliš složitá, nebo vyžadovala vyšší součinnost pacienta, která v mnoha případech nebyla možná. Léky na bázi extraktů z léčebného konopí mají potenciál tyto překážky odstranit. Současně by mohlo dojít k uvolnění preskripčních omezení na konopnou léčbu a změně aktuálního nastavení úhrad ze zdravotního pojištění,“ upřesňuje situaci v Česku předseda Pacientského spolku pro léčbu konopím (KOPAC), MUDr. Pavel Kubů.

Léčebné konopí ve formě extraktu vzniklo ve spolupráci s experty z Izraele

Léčebné konopí ve formě extraktu přináší na český trh společnost Neuraxpharm, která se více než 35 let specializuje na vývoj preparátů pro poruchy postihující centrální nervový systém. Jako svého partnera si vybrala společnost Panaxia Labs Israel, která řídí výrobu produktů z léčebného konopí farmaceutické kvality. Obě společnosti jsou lídry na evropském trhu, kde intenzivně spolupracují. Před dvěma lety poskytly desítkám tisíců pacientů v Německu produkty z léčebného konopí.
„Po nezbytných právních úpravách se podařilo přivést na český trh extrakt z léčebného konopí, od kterého si slibujeme průlom v léčbě chronických bolestí českých pacientů. Extrakt umožňuje nejen přesnější dávkování, ale také umožní lékařům a pacientům použití v dalších lékových formách, jakými jsou masti, čípky nebo gely. Využívání produktů z léčebného konopí v tuzemsku podle dostupných dat roste, do konce roku půjde na českém trhu o třetinový nárůst. Naše společnost má s léčebným konopím ve formě extraktu zkušenosti z Německa, které nyní přinášíme také českým pacientům,“
konstatuje generální ředitel společnosti Neuraxpharm Luboš Chadim. 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Bolesti v zádech a chiropraxe

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

Bolesti žaludku a strach z gastroskopie

dobrý den, je mi 22 let mám dotaz týkající se bolestí žaludku. Těmito bolestmi trpím asi 2-3 měsíce a popravdě řečeno je to hrozné. Stává se, že mě žaludek bolí hned po ránu a bolest trvá až do večerních hodin(v noci necítím bolest). Nevím zda to s tím má souvislost, ale před měsíce (za 2 měsíce) se mi podařilo zhubnout 10kg - nemyslím si však, že je to jen tím. Příjem potravy jsem sice radikálně omezila (jedna jsem mnoho zeleniny a ovoce, tmavé pečivo, maso skoro ne), ale také jsem poctivě cvičila. Byl jsem již u lékařky, která mi dala nějaké léky (asi 4 druhy bohužel nevím názvy - vím je Malox,Spasmopan ... a další léky na nadýmání. Tyto přípravky mi ale nijak zvlášť nepomohly. Bojím se jít na Gastroskopii (všichni známí říkají: že je to hrůza - bolí to,je to nepříjemné a člověk zvrací - já zvracení nesnáším a mám z něj vždy hrůzu a depresi). Můžete mi prosím poradit co by mohlo být příčinou těchto hrozných bolestí. Jsme nekuřačka, alkohol piji pouze příležitostně v mělé míře. Děkuji za Váš čas i případnou odpověď VJ

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou jako bolesti v zádech nebo bolesti břicha velmi všeobecným příznakem a mohou být způsobeny celou řadou nejrůznějších příčin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce