Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Cévní mozkové příhody

(MUDr. D. Krajíčková | přečteno: 30463x )

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

shutterstock.com

Jaké jsou možnosti léčby?

Primární prevence spočívá v prevenci aterosklerózy jako nejčastější příčiny mozkových ischémií včetně správné životosprávy a ve vyhledávání a správné léčbě arteriální hypertenze. V rámci sekundární prevence jsou standardně podávány léky zabraňující shlukování krevních destiček - antiagregancia (Acylpyrin, Ticlid, Clopidogrel) a u některých nemocných i léky bránící procesu srážení krve - antikoagulancia (warfarin).

Hemoragické cévní poškození (mozkové krvácení).

Rozlišujeme hypertonické krvácení do hlubokých struktur u nemocných s nestabilizovanou arteriální hypertenzía krvácení do laloků ( lobární) u lidí s normálním krevním tlakem do bílé hmoty hemisfér mozku. Zatímco úmrtnost hypertonického krvácení je významně vyšší (35 -- 52% v prvních 30 dnech), lobární hematomy mají větší sklon k opakování a vícečetnosti postižení. Klinické projevy mozkového krvácení jsou kombinací projevů zvýšeného nitrolebního tlaku (bolest hlavy, zvracení, různý stupeň poruchy vědomí) a ložiskového deficitu, který je určen lokalizací krvácení. Hlavním principem léčby mozkového krvácení je prevence, event. léčba zvýšeného nitrolebního tlaku a rozhodnutí o chirurgické intervenci (evakuace hematomu či jeho stereotaktické odsátí v kombinaci s lokálně podanými trombolytiky).

Subarachnoidální krvácení

Subarachnoidální krvácení mezi mozkové pleny je většinou důsledkem prasknutí výdutě (aneurysma) na některé mozkové tepně a znamená vždy vážné ohrožení života. Klasický klinický obraz je představován náhle vzniklou krutou difúzní bolestí hlavy, často se zvracením, provázenou poruchou vědomí různého stupně a vývojem meningeálního syndromu. Jedinou účinnou prevencí krvácení z aneurysmatu je jeho vyřazení (chirurgickou či endovaskulární cestou) z cirkulace.

Čtěte také: Při rehabilitaci po mrtvici rozhoduje rychlost

Mozková mrtvice mi zbrzdila život tři měsíce před promocí

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jarka

Hučení v usich


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 41 lidí

Mohlo by vás zajímat

Menstruační cyklus

Menstruačním cyklem nazýváme pravidelné opakované krvácení z rodidel ženy, pojem menstruace pak označuje období jednotlivých krvácení.

Osteoporóza

Osteoporóza je syndrom, provázející řadu onemocnění nebo se vyskytuje samostatně. Je definovaná úbytkem kostní hmoty, strukturálními změnami kostní tkáně a zvýšenou náklonností ke zlomeninám, které jsou její hlavní komplikací.

Co je osteoporoza

Osteoporóza je onemocnění, které se projevuje úbytkem kostní hmoty a poruchami její struktury. Tato choroba vede ke zvýšené lomivosti kostí, a tedy i ke zvýšenému riziku zlomenin a zdravotních komplikací z nich vyplývajících.

Akutní infarkt myokardu

Svíravá a pálivá bolest na hrudi, která z hrudníku vystřeluje do ruky, ale i do zubů nebo čelisti. To je nejčastější příznak infarktu myokardu.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.