Inzerce

Cévní mozkové příhody

(MUDr. D. Krajíčková | přečteno: 28526x )

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

shutterstock.com

Jaké jsou možnosti léčby?

Primární prevence spočívá v prevenci aterosklerózy jako nejčastější příčiny mozkových ischémií včetně správné životosprávy a ve vyhledávání a správné léčbě arteriální hypertenze. V rámci sekundární prevence jsou standardně podávány léky zabraňující shlukování krevních destiček - antiagregancia (Acylpyrin, Ticlid, Clopidogrel) a u některých nemocných i léky bránící procesu srážení krve - antikoagulancia (warfarin).

Hemoragické cévní poškození (mozkové krvácení).

Rozlišujeme hypertonické krvácení do hlubokých struktur u nemocných s nestabilizovanou arteriální hypertenzía krvácení do laloků ( lobární) u lidí s normálním krevním tlakem do bílé hmoty hemisfér mozku. Zatímco úmrtnost hypertonického krvácení je významně vyšší (35 -- 52% v prvních 30 dnech), lobární hematomy mají větší sklon k opakování a vícečetnosti postižení. Klinické projevy mozkového krvácení jsou kombinací projevů zvýšeného nitrolebního tlaku (bolest hlavy, zvracení, různý stupeň poruchy vědomí) a ložiskového deficitu, který je určen lokalizací krvácení. Hlavním principem léčby mozkového krvácení je prevence, event. léčba zvýšeného nitrolebního tlaku a rozhodnutí o chirurgické intervenci (evakuace hematomu či jeho stereotaktické odsátí v kombinaci s lokálně podanými trombolytiky).

Subarachnoidální krvácení

Subarachnoidální krvácení mezi mozkové pleny je většinou důsledkem prasknutí výdutě (aneurysma) na některé mozkové tepně a znamená vždy vážné ohrožení života. Klasický klinický obraz je představován náhle vzniklou krutou difúzní bolestí hlavy, často se zvracením, provázenou poruchou vědomí různého stupně a vývojem meningeálního syndromu. Jedinou účinnou prevencí krvácení z aneurysmatu je jeho vyřazení (chirurgickou či endovaskulární cestou) z cirkulace.

Čtěte také: Při rehabilitaci po mrtvici rozhoduje rychlost

Mozková mrtvice mi zbrzdila život tři měsíce před promocí

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 389 lidí

Mohlo by vás zajímat

Co je to vysoký krevní tlak?

Podle Mezinárodní společnosti pro hypertenzi a Světové zdravotnické organizace definujeme hypertenzi jako hodnoty systolického tlaku vyšší nebo rovny 140 mmHg nebo hodnoty diastolického tlaku vyšší nebo rovny 90 mmHg. Pro stanovení diagnózy hypertenze je třeba, aby tyto hodnoty tlaku byly naměřeny opakovaně při nejméně dvou různých návštěvách lékaře.

Máte vysoký krevní tlak nebo cukrovku? Dejte si pozor na ledviny!

Lidstvo trpí řadou tzv. civilizačních nemocí, které přicházejí v důsledku nezdravého životního stylu – málo se hýbeme, jíme nezdravě a stresujeme se. Dopřáváme si kaloricky bohatou, často průmyslově vyráběnou a přesolenou stravu, nadmíru alkoholu a nešetříme ani na cigaretách. Na pohyb nemáme čas. Náš uspěchaný život je plný stresu a nervozity.

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

Mám vysoký krevní tlak. Co teď?

Vysoký krevní tlak (hypertenze) znamená, že tlak krve v tepnách trvale překračuje hodnoty 140/90 mmHg. Pro stanovení diagnózy hypertenze je třeba, aby tyto hodnoty tlaku byly naměřeny opakovaně při nejméně dvou různých návštěvách lékaře.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.