Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Chřipku není radno podceňovat, ale vyležet

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 9989x )

Chřipka vypadá jako banální onemocnění, které se nezdráháme přechodit. Pokud ale chřipku neléčíte a nedáte organismu dostatek klidu na to, aby nemoc zvládl, mohou přijít komplikace od zánětu srdečního svalu po zápal plic, které mohou v některých případech končit až tragicky.

shutterstock.com

Jaká je příčina chřipky?

Chřipku vyvolává virus, který se přenáší vzduchem. Jestliže se viru nadýcháte, dostane se do průdušek a do plic. Usídlí se hlavně na sliznici dýchacích cest. Zde se velmi rychle množí. Jeho množství se v prvních dvou dnech po infekci zdvojnásobuje po čtyřech až šesti hodinách. Postižené buňky se postupně rozpadají a virus napadá další, nebo jej s vydechovaným vzduchem šíříte po okolí.

Množení viru po 48 hodinách slábne, ale sliznice s odumřelými buňkami potřebuje čas na to aby se zahojila. To trvá až dva týdny. V tomto období může na poškozenou sliznici nasednou jakákoli jiná infekce, které by se normální zdravá sliznice hravě ubránila. Jsou to nejčastěji bakterie, které mohou vyvolat zápal plic. Jestli k tomu dojde, záleží na obranyschopnosti organismu. Povzbuzující je, že tuto komplikaci můžeme při včasném podání antibiotik úspěšně léčit.

Mimo bakterií může poškozenou sliznici napadnout i jiný virus než chřipkový. Je jejich celá řada. Běžně způsobují banální nemoci z nachlazení v zimním období. V období chřipkové epidemie se ale stávají závažnou hrozbou, mimo jiné i proto, že na ně antibiotika nezabírají.

Jak poznám chřipku?

Tuhle otázku nejčastěji pokládají ti, kteří ji ještě nikdy nedostali. Ti ostatní už dobře vědí, že chřipka člověka porazí – náhle a razantně. Ohlásí se teplotou často i přes 39 stupňů, celkovou slabostí, zimnicí, bolestí svalů, kloubů a hlavy. K těm se zanedlouho přidá suchý kašel a pálení v krku. Co většinou chybí, to je rýma, tím se chřipka zpravidla liší od běžného nachlazení, které se projevuje daleko mírněji a ze kterého se nemocný rychle uzdraví. Jsou ale chřipkové viry, které ji také vyvolávají, takže stoprocentní tenhle příznak není.

„Relativně vysoká teplota (39-40 stupňů Celsia) je známkou dobré reakce organismu na prudkou infekci. Bolest a rozlámanost těla nás nemocné má udržet v posteli, abychom se vymarodili a neroznášeli infekci po okolí. Nechutenství nám šetří energii na boj s infekcí, místo aby ji spotřebovávalo na trávení jídla, kterým se normálně přecpáváme. Ospalost a apatie nás má zase udržet v posteli a opět nám má šetřit energii pro boj s infekcí,“ vysvětluje MUDr. Jiří Šoukal.

Pokud chřipka napadne děti, pak se mohou objevit i průjem a zvracení.

Horečka trvá většinou tři dny a pak klesá, stejně jako polevují i ostatní příznaky. Nejdéle vás bude zřejmě trápit kašel a pocit únavy – s tím můžete bojovat i několik týdnů.

Čtěte také: Přechozená chřipka může vážně poškodit zdraví dítěte

Léčba chřipky


Chřipku je nutné vyležet. Dostatek spánku, odpočinek, čaj s citronem a prostředky tišící kašel, případně usnadňující vykašlávání a usnadňující dýchání, léky srážející teplotu a léky proti bolesti. Pokud jde o antibiotika, nemají u nekomplikované chřipky přímý léčebný efekt. O jejich podání by vždy měl rozhodnout lékař. Bohužel zázračný lék, který by v krátké době spolehlivě zahubil viry v lidském organizmu, zatím neexistuje. Proto je však důležité vytvořit podmínky, aby si tělo s virovou nákazou poradilo vlastními silami. Pokud ho vyčerpáváte fyzickou námahou, byť v míře, která vám jindy nečiní obtíže, prodlužujete tím dobu léčby a celkové rekonvalescence.
Jakmile se projeví výše uvedené příznaky onemocnění, je nutné ulehnout do postele a strávit v ní alespoň tři, čtyři dny, dokud trvá zvýšená teplota. Zde je dobré mít na paměti, že nepomáháte jen vlastnímu organizmu, ale zároveň projevujete základní ohleduplnost vůči svým kolegům a známým, s nimiž byste jinak přišli do kontaktu a s poměrně značnou pravděpodobností jim „své“ viry předali.
Důležité je dodržovat pitný režim se zvýšeným přísunem tekutin. Voda totiž z těla odplavuje škodlivé látky a tekutiny vám umožňují dostatečně se vypotit. Doporučuje se především teplý bylinkový čaj s citrónem, ochucený včelím nebo pampeliškovým medem.

Vyberte si některý z účinných léků proti nachlazení, který výhodně nabízí Lékárna.cz.

Nemocní, nepřenášejte chorobu dál!

 • Příznaky chřipky by vás měly zahnat do postele. Nechoďte do práce, mezi ostatní lidi, raději zůstaňte v posteli. Ostatně – ta pravá chřipka většinu lidí vyřadí alespoň pro první dny zcela ze života.
 • Kontaktujte lékaře a konzultujte s ním nejvhodnější léčbu - zvlášť, pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním, které by mohla chřipka komplikovat.
 • Odstěhujte se do kouta bytu – od ostatních byste si měli udržet odstup alespoň metr.
 • Používejte na smrkání jen jednorázové kapesníčky, které ihned vyhodíte do koše. Používejte je i v případě, že budete kýchat nebo kašlat.
 • Poctivě si myjte ruce nebo je dezinfikujte.
 • Děti, které měly chřipku, neposílejte do kolektivu ostatních příliš brzy. Děti šíří viry daleko delší dobu, než dospělí.

Proč je chřipka nebezpečná?

Virus chřipky dokáže v oslabeném těle napáchat nedozírné škody, kromě plic a průdušek, hrtanu či svalů napadá často srdce. Má na svědomí záněty srdečního svalu, osrdečníku či může poškodit chlopně, které pak nefungují, jak mají. Praktičtí lékaři se setkávají také s případy zánětu mozkových blan způsobených virem chřipky. Mezi ohrožené skupiny, u nichž hrozí, že se chřipka projeví hůře, než u zdravých jedinců, patří děti, lidé nad 65 let, pacienti po transplantacích orgánů, diabetici, astmatici či kardiaci.

Čtěte také: Nechcete brát antibiotika zbytečně?

Jak uchránit sebe i své nejbližší před nákazou?

Nepotřebujete nic zásadního, jen dodržovat několik pravidel a hygienických zvyklostí.

Snižte riziko přenosu:

 • V době chřipkové epidemie nepodávejte ruku, neobjímejte se a nelíbejte se při pozdravu.
 • Vyhýbejte se přelidněným prostorům.
 • Nedotýkejte se nosu, očí a úst špinavýma rukama – tedy ani rukama, které sahaly na kliky dveří ve veřejných místnostech, držely se madel v autobusu, držely nákupní košíček..
 • Myjte si pravidelně ruce vodou a mýdlem. Šikovné je mít po ruce i nějaký dezinfekční prostředek, kterým lze ruce ošetřit ve chvíli, kdy není umývadlo k dispozici – k dostání jsou různé gely, dezinfekční kapesníčky…
 • Nejezte špinavýma rukama – stačí se zakousnout do rohlíku, na který jste sáhli chvíli poté, co jste odložili košíček v obchodě a nakazíte se.

Očkování proti chřipce

Nejúčinnější prevencí je očkování proti chřipce. Monitorované genetické změny cirkulujících chřipkových kmenů jsou použity v doporučeních poskytovaných SZO více než stovkou laboratoří po celém světě k výrobě vakcín proti sezonní chřipce. Vakcíny jsou proto schopny vytvářet dostatečnou imunitní odpověď vůči nově zjištěným virovým variantám a mají vysoký bezpečnostní profil a nelze z nich onemocnět.

Nejvhodnější doba pro očkování je v září, říjnu a listopadu, tedy v období před začátkem chřipkové epidemie.V současnosti se doporučuje očkovat stále i v epidemii a ochránit tak očkováním zdravé jedince. Ochrana před chřipkou začíná 2 týdny po očkování a přetrvává přibližně 6 měsíců až 1 rok. Rizikové skupiny populace by proto měly být očkovány proti chřipce každý rok. Nejrizikovější skupinou jsou starší osoby ve věku 65 let a více a dále osoby jakéhokoliv věku (včetně dětí) s vážným chronickým onemocněním například s chronickým onemocněním srdce a cév nebo s chronickým onemocněním dýchacího systému.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 560 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chřipka

Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem, provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích.

Horečka

Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."

Chřipka - léky

Ucpaný nos, urputná rýma nebo naopak bolest hlavy, kloubů a strašlivá únava provázející chřipku, to jsou nepříjemnosti, které vás mohou přepadnout kdykoli. Je dobré začít s nimi bojovat co nejrychleji a mít doma po ruce některý z přípavků, který pomůže zmírnit všechny průvodní potíže.

Prevence chřipky u dětí

Nejúčinnější prevencí proti onemocnění chřipkou je u dospělých očkování. Jak je tomu u dětí?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce