Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Chřipku není radno podceňovat, ale vyležet

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 9323x )

Chřipka vypadá jako banální onemocnění, které se nezdráháme přechodit. Pokud ale chřipku neléčíte a nedáte organismu dostatek klidu na to, aby nemoc zvládl, mohou přijít komplikace od zánětu srdečního svalu po zápal plic, které mohou v některých případech končit až tragicky.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Jaká je příčina chřipky?

Chřipku vyvolává virus, který se přenáší vzduchem. Jestliže se viru nadýcháte, dostane se do průdušek a do plic. Usídlí se hlavně na sliznici dýchacích cest. Zde se velmi rychle množí. Jeho množství se v prvních dvou dnech po infekci zdvojnásobuje po čtyřech až šesti hodinách. Postižené buňky se postupně rozpadají a virus napadá další, nebo jej s vydechovaným vzduchem šíříte po okolí.

Množení viru po 48 hodinách slábne, ale sliznice s odumřelými buňkami potřebuje čas na to aby se zahojila. To trvá až dva týdny. V tomto období může na poškozenou sliznici nasednou jakákoli jiná infekce, které by se normální zdravá sliznice hravě ubránila. Jsou to nejčastěji bakterie, které mohou vyvolat zápal plic. Jestli k tomu dojde, záleží na obranyschopnosti organismu. Povzbuzující je, že tuto komplikaci můžeme při včasném podání antibiotik úspěšně léčit.

Mimo bakterií může poškozenou sliznici napadnout i jiný virus než chřipkový. Je jejich celá řada. Běžně způsobují banální nemoci z nachlazení v zimním období. V období chřipkové epidemie se ale stávají závažnou hrozbou, mimo jiné i proto, že na ně antibiotika nezabírají.

Jak poznám chřipku?

Tuhle otázku nejčastěji pokládají ti, kteří ji ještě nikdy nedostali. Ti ostatní už dobře vědí, že chřipka člověka porazí – náhle a razantně. Ohlásí se teplotou často i přes 39 stupňů, celkovou slabostí, zimnicí, bolestí svalů, kloubů a hlavy. K těm se zanedlouho přidá suchý kašel a pálení v krku. Co většinou chybí, to je rýma, tím se chřipka zpravidla liší od běžného nachlazení, které se projevuje daleko mírněji a ze kterého se nemocný rychle uzdraví. Jsou ale chřipkové viry, které ji také vyvolávají, takže stoprocentní tenhle příznak není.

„Relativně vysoká teplota (39-40 stupňů Celsia) je známkou dobré reakce organismu na prudkou infekci. Bolest a rozlámanost těla nás nemocné má udržet v posteli, abychom se vymarodili a neroznášeli infekci po okolí. Nechutenství nám šetří energii na boj s infekcí, místo aby ji spotřebovávalo na trávení jídla, kterým se normálně přecpáváme. Ospalost a apatie nás má zase udržet v posteli a opět nám má šetřit energii pro boj s infekcí,“ vysvětluje MUDr. Jiří Šoukal.

Pokud chřipka napadne děti, pak se mohou objevit i průjem a zvracení.

Horečka trvá většinou tři dny a pak klesá, stejně jako polevují i ostatní příznaky. Nejdéle vás bude zřejmě trápit kašel a pocit únavy – s tím můžete bojovat i několik týdnů.

Čtěte také: Přechozená chřipka může vážně poškodit zdraví dítěte

Léčba chřipky


Chřipku je nutné vyležet. Dostatek spánku, odpočinek, čaj s citronem a prostředky tišící kašel, případně usnadňující vykašlávání a usnadňující dýchání, léky srážející teplotu a léky proti bolesti. Pokud jde o antibiotika, nemají u nekomplikované chřipky přímý léčebný efekt. O jejich podání by vždy měl rozhodnout lékař. Bohužel zázračný lék, který by v krátké době spolehlivě zahubil viry v lidském organizmu, zatím neexistuje. Proto je však důležité vytvořit podmínky, aby si tělo s virovou nákazou poradilo vlastními silami. Pokud ho vyčerpáváte fyzickou námahou, byť v míře, která vám jindy nečiní obtíže, prodlužujete tím dobu léčby a celkové rekonvalescence.
Jakmile se projeví výše uvedené příznaky onemocnění, je nutné ulehnout do postele a strávit v ní alespoň tři, čtyři dny, dokud trvá zvýšená teplota. Zde je dobré mít na paměti, že nepomáháte jen vlastnímu organizmu, ale zároveň projevujete základní ohleduplnost vůči svým kolegům a známým, s nimiž byste jinak přišli do kontaktu a s poměrně značnou pravděpodobností jim „své“ viry předali.
Důležité je dodržovat pitný režim se zvýšeným přísunem tekutin. Voda totiž z těla odplavuje škodlivé látky a tekutiny vám umožňují dostatečně se vypotit. Doporučuje se především teplý bylinkový čaj s citrónem, ochucený včelím nebo pampeliškovým medem.

Vyberte si některý z účinných léků proti nachlazení, který výhodně nabízí Lékárna.cz.

Nemocní, nepřenášejte chorobu dál!

 • Příznaky chřipky by vás měly zahnat do postele. Nechoďte do práce, mezi ostatní lidi, raději zůstaňte v posteli. Ostatně – ta pravá chřipka většinu lidí vyřadí alespoň pro první dny zcela ze života.
 • Kontaktujte lékaře a konzultujte s ním nejvhodnější léčbu - zvlášť, pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním, které by mohla chřipka komplikovat.
 • Odstěhujte se do kouta bytu – od ostatních byste si měli udržet odstup alespoň metr.
 • Používejte na smrkání jen jednorázové kapesníčky, které ihned vyhodíte do koše. Používejte je i v případě, že budete kýchat nebo kašlat.
 • Poctivě si myjte ruce nebo je dezinfikujte.
 • Děti, které měly chřipku, neposílejte do kolektivu ostatních příliš brzy. Děti šíří viry daleko delší dobu, než dospělí.

Proč je chřipka nebezpečná?

Virus chřipky dokáže v oslabeném těle napáchat nedozírné škody, kromě plic a průdušek, hrtanu či svalů napadá často srdce. Má na svědomí záněty srdečního svalu, osrdečníku či může poškodit chlopně, které pak nefungují, jak mají. Praktičtí lékaři se setkávají také s případy zánětu mozkových blan způsobených virem chřipky. Mezi ohrožené skupiny, u nichž hrozí, že se chřipka projeví hůře, než u zdravých jedinců, patří děti, lidé nad 65 let, pacienti po transplantacích orgánů, diabetici, astmatici či kardiaci.

Čtěte také: Nechcete brát antibiotika zbytečně?

Jak uchránit sebe i své nejbližší před nákazou?

Nepotřebujete nic zásadního, jen dodržovat několik pravidel a hygienických zvyklostí.

Snižte riziko přenosu:

 • V době chřipkové epidemie nepodávejte ruku, neobjímejte se a nelíbejte se při pozdravu.
 • Vyhýbejte se přelidněným prostorům.
 • Nedotýkejte se nosu, očí a úst špinavýma rukama – tedy ani rukama, které sahaly na kliky dveří ve veřejných místnostech, držely se madel v autobusu, držely nákupní košíček..
 • Myjte si pravidelně ruce vodou a mýdlem. Šikovné je mít po ruce i nějaký dezinfekční prostředek, kterým lze ruce ošetřit ve chvíli, kdy není umývadlo k dispozici – k dostání jsou různé gely, dezinfekční kapesníčky…
 • Nejezte špinavýma rukama – stačí se zakousnout do rohlíku, na který jste sáhli chvíli poté, co jste odložili košíček v obchodě a nakazíte se.

Očkování proti chřipce

Nejúčinnější prevencí je očkování proti chřipce. Monitorované genetické změny cirkulujících chřipkových kmenů jsou použity v doporučeních poskytovaných SZO více než stovkou laboratoří po celém světě k výrobě vakcín proti sezonní chřipce. Vakcíny jsou proto schopny vytvářet dostatečnou imunitní odpověď vůči nově zjištěným virovým variantám a mají vysoký bezpečnostní profil a nelze z nich onemocnět.

Nejvhodnější doba pro očkování je v září, říjnu a listopadu, tedy v období před začátkem chřipkové epidemie.V současnosti se doporučuje očkovat stále i v epidemii a ochránit tak očkováním zdravé jedince. Ochrana před chřipkou začíná 2 týdny po očkování a přetrvává přibližně 6 měsíců až 1 rok. Rizikové skupiny populace by proto měly být očkovány proti chřipce každý rok. Nejrizikovější skupinou jsou starší osoby ve věku 65 let a více a dále osoby jakéhokoliv věku (včetně dětí) s vážným chronickým onemocněním například s chronickým onemocněním srdce a cév nebo s chronickým onemocněním dýchacího systému.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

25%
75%
Zatím hlasovalo 189 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chřipka - léky

Ucpaný nos, urputná rýma nebo naopak bolest hlavy, kloubů a strašlivá únava provázející chřipku, to jsou nepříjemnosti, které vás mohou přepadnout kdykoli. Je dobré začít s nimi bojovat co nejrychleji a mít doma po ruce některý z přípavků, který pomůže zmírnit všechny průvodní potíže.

Prevence chřipky u dětí

Nejúčinnější prevencí proti onemocnění chřipkou je u dospělých očkování. Jak je tomu u dětí?

Chrapot

Chrapot může být příznakem celé řady různých onemocnění. Základem pro vznik hlasu je zvuk, který vzniká v důsledku vibrace hlasivek. A právě při porušení vibračních vlastností hlasivek vzniká chrapot. Jeho tíže může kolísat od lehkého zastření hlasu až po slabý dyšný chraplavý hlas.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce