Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Horečkou vám tělo říká, že něco není v pořádku

( Renata Vyšínová | přečteno: 54419x )

Horečka není nemoc. Je to ukazatel toho, že obranné reakce organismu startují. Když se na teploměru dostanete do "červených čísel", je to stejné, jako kdyby tam vyskočil vzkaz od vašeho organismu: Něco je špatně, začínám bojovat.

shutterstock.com

Zvýšenou teplotu, tedy vše mezi 37 a 38 °C tělo používá ve chvíli, kdy chce popohnat své obranné reakce. Je znamením, že tělo začíná bojovat, takže nějaký problém už nastal, i když jeho ostatní příznaky zatím nejsou znát. Může se tedy objevit při infekci, po úrazech nebo operacích, při zánětech, ale i při zhoubných nádorech. Někdy si člověk ani neuvědomí, že má vyšší teplotu, jindy ho zcela vyčerpá – to záleží na celkovém stavu.

Horečku, tedy teploty nad 38 °C, je už velmi těžké přehlédnout. Je provázena pocením, zimnicí, střídáním pocitu horka a zimy. Při teplotách kolem 40 °C můžete i blouznit, malé děti mohou při takové horečce dostat i křeče.

Co dělat při horečce?

Sama horečka není nemoc, takže ji nelze léčit. Spíš dohlédněte na to, aby nemocný s horečkou dostával dostatečně napít, aby nevykonával žádnou fyzicky náročnou aktivitu, prostě mu je nejlépe v posteli s pořádným hrnkem čaje.

Pokud máte teplotu vyšší než 38,5° C, může to být pro tělo nejen velmi vyčerpávající, ale dokonce ho to může i poškodit. V takovou chvíli by měla nastoupit léčba snižující teplotu těla.

Klasickou metodou snížení teploty jsou zábaly. Nemusí jít o zábal od ramen po kolena, stačí přiložit vlažný obklad na ruce, nohy, čelo. Lze je nahradit i vlažnou sprchou či koupelí, částečně i popíjením studených (nikoli ledových) tekutin.

Horečku lze i "vypotit" za pomoci Priessnitzova zábalu. Jeho postup zná snad každý - vlhký vlažný kus savé látky (neměl by být příliš chladný, doporučená teplota je 20 – 25 stupňů) omotáme kolem těla, pokryjeme vrstvou suché látky a necháme působit v teple asi půl hodiny, u dětí stačí 10 minut. Postup lze opakovat. Ideální je k tomu pít hodně lipového čaje s medem a citrónem. V případě, kdy už teploměr šplhá k 40 °C a výš, je čas zábaly kombinovat s léky snižujícími horečku.

Volně prodejné léky na snížení horečky

Naprostou klasikou je kyselina acetylsalicylová. Nedávejte je ale dětem, protože u nich může způsobit Reyeův syndrom – poruchy vědomí a selhání jater. Neměli by je užívat ani lidé se sníženou srážlivostí krve a potížemi se žaludkem. Pro děti bezpečný a na snížení teploty je účinný paracetamol. Působí navíc i protizánětlivě. Vždy si vyberte jednu z látek a nekombinujte je dle svého uvážení – vždy se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. U dospělých lze podávat léky ve formě tablet, u dětí jsou výhodnější sirupy nebo čípky.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
kapitola

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Bohumila H.
2x

Já mám opačný problém, na teploty netrpím. V dětství jsem se dokonce setkala s lékaři, kteří na základě toho, že nemám teplotu konstatovali, že nejsem nemocná... A také mi jednou v nemocnici teplotu vyvolali (bohužel to jsem byla moc malinká a nikdo v ruce nemá zápis, o co se to vlastně pokoušeli). Výsledkem byly teploty kolem 40 st. C. A pak zase nevěděli co se mnou... Zabývá se takovými problémy nějaký obor medicíny? Určitě nejsem sama, nebo ano?

Josef Novotný
2x

Bohumilo nebudte z toho nestastna. Je to problem lekaru. Oni na tyto anomalie nemaji jednoznacne informace a tak vysetreni podle toho vypada. Take nemivam teplotu ani pri nachlazeni, zapalu plic a snad ani pri chripce, kterou take neumi lekar objevit s jistotou. Podle mne je nejdulezitejsi poznat jeste dalsi obtize, kterymi telo signalizuje. U mne to jsou: svalova unava, drazdeni ke kasli (i kdyz kasel neni intenzivni), paleni v ocich, pocinajici bolest hlavy a jakoby pod ocnimi bulvami. Pri techto priznacich nasadim 1000 mg C - 5 dni/1 denně. A klid od telesne namahy tak aby pohyb nevadil pri slabosti svalu.Cili, nemusim zrovna lezet jako lazar. Takhle to mam uz asi 25 let . Ted je mi 72 a doufam, ze jsem relativne zdravy. Takze rad vam tohle take radim. Vidim to u teplotz tak, ze telo nepotrebuje tuto obranu nasadit a imunit.system presto poznava infekci a organisuje obranu. Tak se opatrujte. JoN.

Jitka Skalická
1x

Také nemívám od malička horečku. Měřila jsem rtutákem, než se nám rozbil, pak digitálem a prostě nic a nebo pokaždé jinak (u mě je to fuk, ale u dětí jednou 36,5 a podruhé (za několik málo minut), 38,5). A u dětí potřebuju vědět přesně, jakou teplotu mají, abych věděla, jestli jim teplotu snížit léky nebo ne (když nezaberou jiné metody - zábaly apod.). Tedˇ mám infračervenej Thermoval a měří dobře. Ale já tu teplotu fakt nemám, i když mám teplé čelo, tak víc než 37 nemám také. Rovněž by mě zajímalo, zda se tímhle někdo zabývá, je to divné.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 11. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 140 lidí
reklama https://www.facebook.com/receptnavirozu

Mohlo by vás zajímat

Chřipka

Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem, provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích.

Horečka

Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."

Chrapot

Chrapot může být příznakem celé řady různých onemocnění. Základem pro vznik hlasu je zvuk, který vzniká v důsledku vibrace hlasivek. A právě při porušení vibračních vlastností hlasivek vzniká chrapot. Jeho tíže může kolísat od lehkého zastření hlasu až po slabý dyšný chraplavý hlas.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce