Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Návštěva zubaře se může prodražit. Co je a co není u stomatologa hrazeno pojišťovnou?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1808x )

Při výběru stomatologa máte na výběr: najít si toho, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou, a tudíž za většinu výkonů nebudete platit přímo, ale zaplatí je za vás pojišťovna, anebo si najdete zubaře, který pracuje bez smlouvy s pojišťovnou, a budete mu platit na ruku. Pokud chodíte k lékaři, který má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, pak je povinností lékaře nabídnout pacientovi ošetření, které je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Jaké lékařské úkony byste měli mít tzv. zdarma?

shutterstock.com

Obecně platí, že stomatologické výkony jsou buď plně hrazené, anebo nehrazené ze zdravotního pojištění. V současné době neexistuje žádný výkon s částečnou úhradou, tj. na který by pacient nějakou částku doplácel. I v tom se výkony liší od stomatologických výrobků, které zákon rozděluje na plně hrazené, částečně hrazené a nehrazené ze zdravotního pojištění.

Čtěte také: Zubní kaz trápí více než 80 % populace. Jak vzniká a jak se mu bránit?

Co je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění

Má-li váš zubní lékař smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, máte v rámci pojištění nárok na bezplatné prohlídky, vyšetření, ošetření atd. Seznam všech plně hrazených výkonů naleznete v úhradové vyhlášce platné pro příslušné období. Jedná se o seznam diagnostických a léčebných postupů za použití standardních materiálů (viz tabulku Výše úhrad ambulantních stomatologických služeb – stomatologických výkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění).

Plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění je komplexní vyšetření při registraci pojištěnce stomatologem a každoroční preventivní prohlídky, včetně profylaktického odstranění zubního kamene a kontroly ústní hygieny. Hrazena je také běžná péče a ošetření, např. extrakce zubů, injekční lokální anestezie, léčba onemocnění dásní či zánětu nervu, rentgenová vyšetření, zubní výplně (plomby) pak v rozsahu standardu.

Obecně platí, že lékař je povinný seznámit pacienta s plně hrazeným ošetřením a následně mu může nabídnout ošetření nadstandardní, které si však pacient hradí sám. Není tedy možné, aby lékař libovolně využil nadstandardní ošetření a poté po pacientovi vyžadoval peníze. Pacient s tímto postupem musí vždy souhlasit. Ceny vycházejí z individuální kalkulace ordinace, mohou se tedy v jednotlivých ordinacích mírně lišit. Pacient má právo být seznámen před ošetřením s cenou výkonu a nahlédnout do ceníku dané ordinace. Povinností lékaře je vystavit pacientovi potvrzení o úhradě.

Čtěte také: Obrušování zubů je defekt, kterým možná trpíte i vy

Stomatologické výkony, které nejsou hrazené pojišťovnou

Stomatologické výkony, které nejsou hrazené pojišťovnou, jsou vyjmenovány přímo v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Dále nejsou hrazené ty výkony, které nesledují léčebný účel – například lepení různých ozdob na zubní korunku nebo bělení chrupu. Opačný princip platí u stomatologických výrobků, které jsou hrazeny jen tehdy, pokud jsou v zákoně vyjmenovány jako hrazené.

Ze zdravotního pojištění se nehradí:

 • pečetění fisury,
 • nasazení kofferdamu,
 • trepanace alveolu,
 • augmentace,
 • řízená tkáňová regenerace a implantace v zubním lékařství,
 • provizorní můstek zhotovený v ordinaci,
 • oprava fixní náhrady v ordinaci,
 • odborná ortodontická konzultace na žádost pacienta a intraligamentární anestézie (speciální druh místního znecitlivění jen jednotlivých zubů).

Tyto výkony vždy hradí pacient.

Čtěte také: Zápach z úst může zapříčinit špatná hygiena i zdravotní problémy

Některé výkony jsou hrazené jen za určitých podmínek

Tyto podmínky stanoví zákon o veřejném zdravotním pojištění. Například výplň zubu (plomba) se ze zdravotního pojištění se hradí v souladu s podmínkami uvedenými v příloze č. 1 zákona, platnými pro období, kdy byl výkon proveden.

Profylaktická kontrola ústní hygieny je hrazena nejvýše dvakrát ročně a pokud by pacient požadoval další kontrolu v roce, musí ji zaplatit sám. Podobně profylaktické odstranění zubního kamene je hrazeno nejvýše jednou ročně, nikoli tedy při každém ze dvou preventivních vyšetření, na která má pojištěnec bezplatně nárok. Lokální fluoridace se hradí, jen pokud je použit přípravek s aminfluoridem bez nosiče. Při použití jiného přípravku platí lokální fluoridaci pacient.

Endodontické ošetření je hrazeno jen tehdy, jde-li o primární ošetření, které bylo provedeno metodou centrálního čepu; endodontické ošetření jinou metodou platí pacient. Stejně tak si platí přechodnou dlahu, pokud byl použit jiný materiál, než samopolymerizující kompozitní pryskyřice.

Jaké zubní výplně jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění?

Podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/852 je od 1. 1. 2019 možno používat zubní amalgám jen v kapslové formě v předem určených dávkách (dózovaný). Použití volně balené rtuti zubními lékaři se zakazuje.

U dětí do 15 let a u těhotných a kojících žen jsou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny

 • výplně dočasných zubů a výplně stálých zubů v rozsahu celého chrupu při použití skloionomerního cementu a
 • v rozsahu řezáků a špičáků i při použití samopolymerujícího kompozitu, u dětí do 15 let v rozsahu stálých řezáků a stálých špičáků i fotokompozitní výplně.

Není-li použití skloionomerního cementu možné z hlediska zdravotního stavu pojištěnce, lze použít a je hrazena výplň z dózovaného amalgámu.

Ostatní pojištěnci mají z veřejného zdravotního pojištění hrazeny

 • v rozsahu celého chrupu výplně z dózovaného amalgámu
 • v rozsahu řezáků a špičáků jsou hrazeny i výplně ze samopolymerujícího kompozitu
 • do dne dosažení 18 let jsou v rozsahu řezáků a špičáků hrazeny i fotokompozitní výplně.

Chcete za zubní vyšetření ušetřit? Choďte na pravidelné prohlídky

Při pravidelných prohlídkách 2x ročně budete mít jistotu, že je vše v pořádku a pokud se vyskytne nějaký problém, lékař jej zachytí hned v prvopočátku. Nebude vám hrozit, že se kaz nebo jiné onemocnění rozroste a vy strávíte hodiny na zubní klinice, kde necháte celý obsah své peněženky, ne-li více, a nadto si ještě užijete několik bezesných nocí s bolavými zuby.

Nemůžete sehnat zubního lékaře?

Pokud ve vašem okolí neseženete zubního lékaře, obraťte se na svou pojišťovnu. Ta je povinna vám tuto péči zprostředkovat. S hledáním zubaře v místě vašeho bydliště může pomoci Česká stomatologická komora (ČSK), která sdružuje všechny zubní lékaře v Česku. Pravidelně také aktualizuje na webu uvedený seznam zubařů, kteří ještě přijímají pacienty. Na stránkách ČSK najdete také přehled zubařských pohotovostí.

Více informací najdete na www.vzp.cz/stomatologie.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 540 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce