Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.
„Zubní kaz v počátečním stádiu nebolí ani nezpůsobuje žádné jiné obtíže, čímž je trochu zrádný. Pokud zub začne bolet, kaz je již v pokročilém stádiu a mnohdy je nutné provést i ošetření kořenových kanálků. Proto je velmi důležité chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Jedině tak se dá předejít bolesti a také náročnější léčbě,“ říká MDDr. Soňa Humpolíčková z Dentální kliniky Jan Stuchlík.
A co přesně zubní kaz je a jak vzniká?
Jedná se o infekční onemocnění, které způsobují bakterie, kariogenní streptokoky a laktobacily. Bakterie ústní mikroflóry přetrvávají v našich ústech trvale, a pokud je jich v dutině ústní přiměřené množství, nezpůsobují žádné větší potíže, protože organismus se s nimi sám vyrovná. Jakmile však dojde k jejich přemnožení nebo nadměrnému příjmu sacharidů či kyselin, může vzniknout zubní kaz. Bakterie množící se v ústech tvoří kolonie, které se ve stomatologii nazývají plakem. Tyto bakteriální kolonie následně rozkládají cukry a škroby, které ústy procházejí s potravou, na kyseliny. Jejich působení vede k demineralizaci skloviny, nejsvrchnější a zároveň nejtvrdší vrstvy zubu, která plní jakousi jeho ochrannou funkci. Při odvápňování skloviny začne měknout její krystalová mříž a sklovina se stává snadněji přístupnou bakteriím, které následně pronikají do zubu. Procesu demineralizace skloviny přirozeně brání sliny - neutralizují a odplavují vznikající kyseliny a přinášejí do úst vápník a fosfáty, jež drobná naleptání dokážou opravit. Je-li ale kariogenních mikroorganismů příliš mnoho a cukry procházejí ústy velmi často, organismus se jim sám nedokáže bránit a vzniká zubní kaz. Tento defekt tvrdých zubních tkání se zpočátku nachází jen ve sklovině, pokud se ale nediagnostikuje a neošetří včas, nadále se rozšiřuje a postupně proniká i do dentinu a zubní dřeně, případně napadá i další zuby.
Čtěte také: Víte, jak vypadá kaz v zubu? My vám ho ukážeme!
Prevence zubního kazu
Způsob, jak zubnímu kazu předejít, zní vcelku jednoduše a platí nejen pro zubní kaz, ale i další onemocnění chrupu: prevence. Velká část populace však bohužel neví, jak přesně by tato měla vypadat nebo že její součástí je spolu s pravidelnými stomatologickými prohlídkami každých šest měsíců také profesionální dentální hygiena. Důležitá je samozřejmě i správná domácí péče o ústní dutinu. Ideální by bylo vyčistit si zuby po každém jídle, což však není vždy možné. Pravidelnou ústní hygienu je ale rozhodně třeba provádět nejméně dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním (a poté už nic nejíst a pít jen vodu), a zejména večer nezapomínat ani na mezizubní prostory.
„Zuby nejprve čistěte mechanicky po celém jejich povrchu kartáčkem s měkkými vlákny a nezapomínejte ani na méně dostupná místa, jako jsou zadní zuby,“ vysvětluje správnou techniku čištění Soňa Humpolíčková a dodává: „Mezizubí poté pečlivě dočistěte ještě mezizubním kartáčkem a dentální nití.“ Zubní pasta je také důležitá, ale jen jako pomůckou. „Pokud kartáčkem neodstraníte ze zubů plak, fluoridy se ke sklovině ani nedostanou,“ upozorňuje lékařka.
Čtěte také: Zuby nesnášejí drhnutí, kyselé potraviny a tvrdé kartáčky
Když už se kaz objeví
Pokud už se kaz v chrupu objeví, u dospělých je nutno jej vyvrtat, vyčistit a vyplnit plombou. U dětí není řešení jednoznačné - stomatolog musí zvážit mnoho faktorů a rozhodnout, zda má vůbec smysl zub vrtat, nebo zda bude vhodnější jej rovnou vytrhnout.
Internetová Lékárna nabízí sortiment zubních past, zubních kartáčků a dalších pomůcek, s nimiž půjde čištění snadno.
Zdroj: Dentální klinika Jan Stuchlík