Inzerce

Co je standard a co nadstandard u zubaře?

24. června 2015, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 10357x

Standard a nadstandard se ve zdravotním odvětví řeší už mnoho let. Většina kvalitních zubařů se ale shoduje, že sumy a zákroky, které jsou tzv. na pojišťovnu je pramálo, a je velmi spekulativní, zda jde o možnosti pro klienta nejlepší. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé základní výkony, s jimiž se u zubaře setkáváme a třeba si je i hradíme, ale které se zubař od zubaře či klinika od kliniky diametrálně liší. Co je tedy standard daného zákroku? A co už můžeme označit za nadstandard?

foto: Dentální klinika Jan Stuchlík

Zanedbávaná vstupní prohlídka a prevence

Pro naše zdraví bychom měli udělat maximum. Pokud si pravidelně čistíte chrup a pečujete o svou dutinu ústní, jistě chcete mít jistotu, že i doktor provádí preventivní prohlídku s nejvyšší péčí. K tomu jsou ale potřeba některé technické vymoženosti, které nemusí být vždy dostupné. Kupříkladu takové rentgeny – na některých klinikách jsou standardem, ale v obecném měřítku jsou skusové rentgenové snímky a panoramatický snímek spíše nadstandardem.
Rentgenové snímky tvoří jednu z hlavní složek vstupní prohlídky či preventivního vyšetření. Pokud se setkám s klientem poprvé, potřebuji snímky kvůli mé celkové představě o stavu zubů klienta. Pouhým okem bych takto spousty věcí neměla šanci odhalit, “ vysvětluje MDDr. Soňa Humpolíčková z pražské Dentální kliniky Jan Stuchlík.
Velmi důležitá je i otázka prevence, i té se ale často zubaři zapomínají dostatečně věnovat.
Za zásadní považuji každodenní prevenci, tudíž svým klientům vždy vysvětluji jak o zuby nejlépe pečovat. Z toho vyplývá i úzká spolupráce s dentální hygienistkou, jelikož ta je při zdraví zubů a dásní neméně důležitá, “ doplňuje Humpolíčková.

Doba ošetření

Bohužel můžeme v některých ordinacích považovat za nadstandard i adekvátní dobu ošetření.
Jako problém vidím i čas, který zubaři nad zákrokem stráví. Prevence, která trvá minutu či amalgámová výplň, jejíž zhotovení zabere deset minut, nemůže být provedena správně, “ doplňuje Humpolíčková. Snažte se tedy i v tomto případě dát na různé reference. Zkuste se již při prvním kontaktu informovat o tom, jak dlouho bude zákrok trvat. V případě, že vám zubař ošetří kořenový kanálky za několik desítek minut, bude pravděpodobně něco v nepořádku.

Boj proti bolesti

Existuje hned několik možností, jak pobyt na zubařském křesle zpříjemnit. Za standard se již považuje kupříkladu lokální anestezie, dokonce je lokální anestezie proplácena pojišťovnami, i přesto ji řada stomatologů stále nepoužívá a klient si ji často musí vynutit.
Pro mě je nemyslitelné, že bych pracovala (pokud si to klient výslovně nepřeje) bez lokální anestezie. Nejde jen o onu bolest a nepříjemnou zkušenost, ale i o dobrou spolupráci. Pokud mi sedí na křesle někdo, kdo trpí, nejenže se nebudu cítit dobře, ale je zde velké nebezpečí, že při zákroku náhle cukne hlavou, což může mít nehezké následky,“ varuje Humpolíčková. Jakákoliv další sedace či analgosedace (používaná hlavně u nespolupracujících dětí) je nadstandardem, ne každá klinika či ordinace si na ni totiž troufne.

Pohodlí a estetika

 

Pro někoho běžná, pro jiného zcela neznámá gumová blána zvaná kofferdam, která se používá při většině výplní či při čištění kořenových kanálků bývá také nadstandardem. Jde o pomůcku, jež umožní pacientovi v klidu polykat, a také zajistí absolutní sucho pro práci. To je nezbytné například při zhotovování kompozitní výplně. Dalším velkým pomocníkem bývá operační mikroskop, a to hlavně při čištění kořenových kanálků. Tady se již jedná o vyšší nadstandard, jde totiž o přístroj, který je nákladný na pořízení.

Co se týče estetiky chrupu, pak můžeme označit za nadstandard snad každý z nich. Ať už jde o bělení chrupu, estetické fazety, celo-keramické korunky či implantáty.
Estetika může souviset i se zdravím chrupu (překrývající se zuby, zhoršená možnost čištění), ale většina případů je ta, kdy si klient přeje vylepšit svůj úsměv z osobních důvodů. Jde spíše o kosmetický zákrok, který ovšem může výrazně zvednout kvalitu života člověka,“ uzavírá Humpolíčková.

Zdroj: DENTÁLNÍ KLINIKA JAN STUCHLÍK

Přečtěte si také

Vliv ústního zdraví na celkový zdravotní stav organizmu

Zápach z úst – jak se ho rychle zbavit?

Lidé hledají výmluvy, proč nenavštívit dentální hygienistku

 

 

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym pomáhá proti otokům, bolesti a zánětům při zákrocích u zubaře.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 273 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 19. září 2019, 00:17:02

    Elo,život se stebou teda vůbec nemazlí.Vnoučátko moc přeju, dětičky jsou úžasný… Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 19. září 2019, 07:58:41

    Ahoj Eli, tá noha ma moc teší ako to zvládaš super perfektné :-) Len tak ďalej... To si… Diskutovat

  • numero005 (Rivotril) 20. září 2019, 08:13:58

    RIVOTRIL KVAPKY 2,5 mg Mám rivotril kvapky jedna fľašticka 10ml. Päť kvapiek rovná sa 0,5… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.