Inzerce

Zápach z úst – jak se ho rychle zbavit?

8. května 2015, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 15203x

Halitóza neboli zápach z úst, jak je odborně nazýván, může znepříjemnit život nejednomu z nás. A to ať už jsme na straně toho, koho zápach z úst trápí, nebo toho, který je nucen nelibé vůně cítit a raději ignorovat. Bohužel, často ani postižený neví, že halitózou trpí. V takovém momentě, ač je vám to sebevíc nepříjemné, je opravdu nutné ho na tuto potíž upozornit. Může jít o banalitu i o závažnější chorobu.

foto: Dentální klinika Jan Stuchlík

Nejčastěji je ovšem zápach z úst způsoben buď žaludečními šťávami nebo defektem v dutině ústní. A jaké jsou hlavní stomatologické příčiny?

Špatná ústní hygiena


Tradiční a klasická příčina, která napadne snad každého, kdo se se zápachem z úst setká.
Zásadní je ovládat správnou techniku čistění chrupu. Ta je pro zdraví dutiny ústní to hlavní. Vhodný je kartáček s malou hlavou hustě osázenou měkkými vlákny, mezizubní kartáčky, zubní pastu s fluoridy a případně i dentální nit,“ upozorňuje MDDr. Václav Manhart z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Právě mezizubní kartáčky jsou často opomíjené a zanedbávané, ale jde o velmi důležitou pomůcku, která by neměla v každodenní péči o chrup chybět.
Klasický kartáček neodstraní plak, který se hromadí v mezizubních prostorách. Pokud tedy nedojde k vyčištění, pak dochází k rozkladu a následně i zápachu z úst,“ dodává Manhart.

Čtěte také: Nepodceňujte zápach z úst. Může značit i vážné onemocnění.

Zkažený chrup


Nejčastější potíž, se kterou lidé přicházejí do zubních ordinací jsou zubní kazy. Kromě bolesti, která ovšem vůbec nemusí přijít, ho často doprovází i právě zápach z úst.
V tomto případě je na vině rozklad bílkovin. Bakterie, které se usadí na zubu porušují sklovinu a následně rozkládají další vrstvu – zubovinu,“ vysvětluje Manhart. Zubní kaz je nutné co nejdříve zrevidovat a vybrat správný postup léčby, nejčastěji to bývá výplň. Pokud se ovšem zubní kaz dlouhodobě neléčí, pak je možné, že bakterie zasáhnou i kořenové kanálky a v nejhorším případě je pak nutné zub vytrhnout.

Čtěte také: Zubní kaz trápí více než 80 % populace. Jak vzniká a jak se mu bránit

Zánět dásní a parodontitida


MDDR.Václav ManhartParodintitida patří k velmi častým onemocněním dásní. Předchází jí zánět dásní, který způsobuje zanedbaná hygiena a hlavně nedostatečná prevence. K nepěknému zápachu dochází následkem poddásňového plaku, škodlivých bakterií bez přístupu vzduchu a zubního kamene.
Zánět dásní lze vyléčit poměrně jednoduše. Stačí spolu s dentální hygienistkou nastavit správná pravidla čistění chrupu a dásní. Parodontitida je bohužel stav nevratný, ale jde zabránit jeho dalšímu postupu, “ upozorňuje Manhart a dodává: „V exprémních případech může mít parodontitida na zub fatální důsledky. V případě neléčení může klient přijít i o všechen chrup.

Čtěte také: Parodontitida - zákeřné onemocnění chrupu se možná týká i vás

Zuby moudrosti


Třetí moláry neboli zuby moudrosti mohou způsobovat nemalé potíže.
Existují případy, kdy se zub zcela neprořeže skrz dáseň a v tomto důsledku zde vzniká kapsa mezi zubem a dásní. Tu pak nelze správně vyčistit a hromadí se zde bakterie, které způsobují zápach,“ říká Manhart. Jakmile je s osmičkou potíž, je nejlépe se jí zbavit. Vždy je lepší, když půjde ven, než aby nakazila další zuby. Bolesti se bát ale nemusíte, v moderním stomatologickém zařízení vás totiž nečeká: „Máme účinná anestetika a před samotným vpichem je možné aplikovat ještě znecitlivující gel. Snažíme se tedy vyhnout jakémukoliv traumatickému zážitku v podobě bolesti,“ uklidňuje Manhart.

Čtěte také: Obrušování zubů je defekt, kterým možná trpíte i vy

Tipy závěrem


Samozřejmě nejde o řešení daného problému, ale přece jen existuje několik triků, které pomohou se zápachem z úst. Je vhodné používat ústní vody, ústní spreje či žvýkačky bez cukru po jídle. Určitě nic nezkazíte ani žvýkáním čerstvých bylinek, které vás zápachu krátkodobě zbaví – ať už je to máta, petržel nebo třeba zázvor.

Zdroj: DENTÁLNÍ KLINIKA JAN STUCHLÍK

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym pomáhá proti otokům, bolesti a zánětům při zákrocích u zubaře.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 19 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 12. listopadu 2019, 00:29:47

    Eli jsem ráda, že jsi se ozvala. Snad se ti to vše posune k lepšímu. Dětičky jsou energie… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 12. listopadu 2019, 08:43:40

    Vladce.Tak operace zatím nebude.msm jet do lázní a na rehabky zase. Diskutovat

  • Dana (Jizvy po akné) 12. listopadu 2019, 13:30:13

    Dobrý den, jaké používáte prostředky na jizvičky po akné?  Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.