Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Zápach z úst – jak se ho rychle zbavit?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 17188x )

Halitóza neboli zápach z úst, jak je odborně nazýván, může znepříjemnit život nejednomu z nás. A to ať už jsme na straně toho, koho zápach z úst trápí, nebo toho, který je nucen nelibé vůně cítit a raději ignorovat. Bohužel, často ani postižený neví, že halitózou trpí. V takovém momentě, ač je vám to sebevíc nepříjemné, je opravdu nutné ho na tuto potíž upozornit. Může jít o banalitu i o závažnější chorobu.

Dentální klinika Jan Stuchlík

Nejčastěji je ovšem zápach z úst způsoben buď žaludečními šťávami nebo defektem v dutině ústní. A jaké jsou hlavní stomatologické příčiny?

Špatná ústní hygiena


Tradiční a klasická příčina, která napadne snad každého, kdo se se zápachem z úst setká.
Zásadní je ovládat správnou techniku čistění chrupu. Ta je pro zdraví dutiny ústní to hlavní. Vhodný je kartáček s malou hlavou hustě osázenou měkkými vlákny, mezizubní kartáčky, zubní pastu s fluoridy a případně i dentální nit,“ upozorňuje MDDr. Václav Manhart z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Právě mezizubní kartáčky jsou často opomíjené a zanedbávané, ale jde o velmi důležitou pomůcku, která by neměla v každodenní péči o chrup chybět.
Klasický kartáček neodstraní plak, který se hromadí v mezizubních prostorách. Pokud tedy nedojde k vyčištění, pak dochází k rozkladu a následně i zápachu z úst,“ dodává Manhart.

Čtěte také: Nepodceňujte zápach z úst. Může značit i vážné onemocnění.

Zkažený chrup


Nejčastější potíž, se kterou lidé přicházejí do zubních ordinací jsou zubní kazy. Kromě bolesti, která ovšem vůbec nemusí přijít, ho často doprovází i právě zápach z úst.
V tomto případě je na vině rozklad bílkovin. Bakterie, které se usadí na zubu porušují sklovinu a následně rozkládají další vrstvu – zubovinu,“ vysvětluje Manhart. Zubní kaz je nutné co nejdříve zrevidovat a vybrat správný postup léčby, nejčastěji to bývá výplň. Pokud se ovšem zubní kaz dlouhodobě neléčí, pak je možné, že bakterie zasáhnou i kořenové kanálky a v nejhorším případě je pak nutné zub vytrhnout.

Čtěte také: Zubní kaz trápí více než 80 % populace. Jak vzniká a jak se mu bránit

Zánět dásní a parodontitida


MDDR.Václav ManhartParodintitida patří k velmi častým onemocněním dásní. Předchází jí zánět dásní, který způsobuje zanedbaná hygiena a hlavně nedostatečná prevence. K nepěknému zápachu dochází následkem poddásňového plaku, škodlivých bakterií bez přístupu vzduchu a zubního kamene.
Zánět dásní lze vyléčit poměrně jednoduše. Stačí spolu s dentální hygienistkou nastavit správná pravidla čistění chrupu a dásní. Parodontitida je bohužel stav nevratný, ale jde zabránit jeho dalšímu postupu, “ upozorňuje Manhart a dodává: „V exprémních případech může mít parodontitida na zub fatální důsledky. V případě neléčení může klient přijít i o všechen chrup.

Čtěte také: Parodontitida - zákeřné onemocnění chrupu se možná týká i vás

Zuby moudrosti


Třetí moláry neboli zuby moudrosti mohou způsobovat nemalé potíže.
Existují případy, kdy se zub zcela neprořeže skrz dáseň a v tomto důsledku zde vzniká kapsa mezi zubem a dásní. Tu pak nelze správně vyčistit a hromadí se zde bakterie, které způsobují zápach,“ říká Manhart. Jakmile je s osmičkou potíž, je nejlépe se jí zbavit. Vždy je lepší, když půjde ven, než aby nakazila další zuby. Bolesti se bát ale nemusíte, v moderním stomatologickém zařízení vás totiž nečeká: „Máme účinná anestetika a před samotným vpichem je možné aplikovat ještě znecitlivující gel. Snažíme se tedy vyhnout jakémukoliv traumatickému zážitku v podobě bolesti,“ uklidňuje Manhart.

Čtěte také: Obrušování zubů je defekt, kterým možná trpíte i vy

Tipy závěrem


Samozřejmě nejde o řešení daného problému, ale přece jen existuje několik triků, které pomohou se zápachem z úst. Je vhodné používat ústní vody, ústní spreje či žvýkačky bez cukru po jídle. Určitě nic nezkazíte ani žvýkáním čerstvých bylinek, které vás zápachu krátkodobě zbaví – ať už je to máta, petržel nebo třeba zázvor.

Zdroj: DENTÁLNÍ KLINIKA JAN STUCHLÍK

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym pomáhá proti otokům, bolesti a zánětům při zákrocích u zubaře.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

45%
55%
Zatím hlasovalo 126 lidí

Mohlo by vás zajímat

Problémy s ošetřením chrupu nespolupracujícího dítěte

Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.