Zápach z úst – jak se ho rychle zbavit?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 16100x )

Halitóza neboli zápach z úst, jak je odborně nazýván, může znepříjemnit život nejednomu z nás. A to ať už jsme na straně toho, koho zápach z úst trápí, nebo toho, který je nucen nelibé vůně cítit a raději ignorovat. Bohužel, často ani postižený neví, že halitózou trpí. V takovém momentě, ač je vám to sebevíc nepříjemné, je opravdu nutné ho na tuto potíž upozornit. Může jít o banalitu i o závažnější chorobu.

Dentální klinika Jan Stuchlík

Nejčastěji je ovšem zápach z úst způsoben buď žaludečními šťávami nebo defektem v dutině ústní. A jaké jsou hlavní stomatologické příčiny?

Špatná ústní hygiena


Tradiční a klasická příčina, která napadne snad každého, kdo se se zápachem z úst setká.
Zásadní je ovládat správnou techniku čistění chrupu. Ta je pro zdraví dutiny ústní to hlavní. Vhodný je kartáček s malou hlavou hustě osázenou měkkými vlákny, mezizubní kartáčky, zubní pastu s fluoridy a případně i dentální nit,“ upozorňuje MDDr. Václav Manhart z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Právě mezizubní kartáčky jsou často opomíjené a zanedbávané, ale jde o velmi důležitou pomůcku, která by neměla v každodenní péči o chrup chybět.
Klasický kartáček neodstraní plak, který se hromadí v mezizubních prostorách. Pokud tedy nedojde k vyčištění, pak dochází k rozkladu a následně i zápachu z úst,“ dodává Manhart.

Čtěte také: Nepodceňujte zápach z úst. Může značit i vážné onemocnění.

Zkažený chrup


Nejčastější potíž, se kterou lidé přicházejí do zubních ordinací jsou zubní kazy. Kromě bolesti, která ovšem vůbec nemusí přijít, ho často doprovází i právě zápach z úst.
V tomto případě je na vině rozklad bílkovin. Bakterie, které se usadí na zubu porušují sklovinu a následně rozkládají další vrstvu – zubovinu,“ vysvětluje Manhart. Zubní kaz je nutné co nejdříve zrevidovat a vybrat správný postup léčby, nejčastěji to bývá výplň. Pokud se ovšem zubní kaz dlouhodobě neléčí, pak je možné, že bakterie zasáhnou i kořenové kanálky a v nejhorším případě je pak nutné zub vytrhnout.

Čtěte také: Zubní kaz trápí více než 80 % populace. Jak vzniká a jak se mu bránit

Zánět dásní a parodontitida


MDDR.Václav ManhartParodintitida patří k velmi častým onemocněním dásní. Předchází jí zánět dásní, který způsobuje zanedbaná hygiena a hlavně nedostatečná prevence. K nepěknému zápachu dochází následkem poddásňového plaku, škodlivých bakterií bez přístupu vzduchu a zubního kamene.
Zánět dásní lze vyléčit poměrně jednoduše. Stačí spolu s dentální hygienistkou nastavit správná pravidla čistění chrupu a dásní. Parodontitida je bohužel stav nevratný, ale jde zabránit jeho dalšímu postupu, “ upozorňuje Manhart a dodává: „V exprémních případech může mít parodontitida na zub fatální důsledky. V případě neléčení může klient přijít i o všechen chrup.

Čtěte také: Parodontitida - zákeřné onemocnění chrupu se možná týká i vás

Zuby moudrosti


Třetí moláry neboli zuby moudrosti mohou způsobovat nemalé potíže.
Existují případy, kdy se zub zcela neprořeže skrz dáseň a v tomto důsledku zde vzniká kapsa mezi zubem a dásní. Tu pak nelze správně vyčistit a hromadí se zde bakterie, které způsobují zápach,“ říká Manhart. Jakmile je s osmičkou potíž, je nejlépe se jí zbavit. Vždy je lepší, když půjde ven, než aby nakazila další zuby. Bolesti se bát ale nemusíte, v moderním stomatologickém zařízení vás totiž nečeká: „Máme účinná anestetika a před samotným vpichem je možné aplikovat ještě znecitlivující gel. Snažíme se tedy vyhnout jakémukoliv traumatickému zážitku v podobě bolesti,“ uklidňuje Manhart.

Čtěte také: Obrušování zubů je defekt, kterým možná trpíte i vy

Tipy závěrem


Samozřejmě nejde o řešení daného problému, ale přece jen existuje několik triků, které pomohou se zápachem z úst. Je vhodné používat ústní vody, ústní spreje či žvýkačky bez cukru po jídle. Určitě nic nezkazíte ani žvýkáním čerstvých bylinek, které vás zápachu krátkodobě zbaví – ať už je to máta, petržel nebo třeba zázvor.

Zdroj: DENTÁLNÍ KLINIKA JAN STUCHLÍK

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym pomáhá proti otokům, bolesti a zánětům při zákrocích u zubaře.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Inzerce
loading...
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
48%
Zatím hlasovalo 554 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Manuální versus elektrický kartáček

Věnujete vašemu chrupu všemožnou péči a očekávaný výsledek se stále nedostavil? Možná jste pochybili již při výběru zubního kartáčku. Pokud právě stojíte před rozhodnutím, jestli si pořídit elektrický zubní kartáček nebo zůstat u klasického manuálního, přinášíme vám srovnání obou typů.

Je vhodné podávat dětem fluoridované tablety?

Doporučovat všem dětem bez rozdílu podávání fluoridových tablet je velmi nevhodné.

Dětem a těhotným zubaři nebudou dávat amalgamové plomby

Od 1. července budou děti do patnácti let, těhotné a kojící ženy dostávat v zubních ordinacích místo klasických amalgánových plomb bílé. Jsou vyrobeny z tzv. skloionomerního cementu.

Ortodoncie - léčba nepravidelností chrupu pomocí rovnátek

Před 10 lety bylo průměrně ze všech ortodonticky léčených pacientů jen 8 % dospělých, v současné době jich je 38 %. Jaký je rozdíl mezi ortodoncií dříve a nyní? Jak dlouho trvá ortodontická léčba? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v následujícím článku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.