Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Dentální pomůcky jako ústní vodu, mezizubní kartáčky či zubní nit používá 73 % dotazovaných. Nejčastěji kromě kartáčku a pasty volí ústní vodu (55 %), mezizubní kartáčky zařadilo mezi své hygienické návyky 34 % respondentů a více než polovina z nich sáhne po žvýkačce bez cukru. Žvýkačky bez cukru jsou vhodným pomocníkem v situacích, kdy není možné vyčistit si zuby. Pomáhají neutralizovat kyselý povlak zubů, přispívají k jejich mineralizaci a redukují sucho v ústech.
Prohlédněte si nabídku pomocníků při péči o zuby a dutinu ústní na Lékárna.cz zde.
Dentální hygienistku navštěvuje alespoň jednou ročně 34 % Čechů, o 3 % více než vloni. Stále se však jedná pouze o třetinu Čechů. Stomatologa oproti tomu vyhledá alespoň jednou ročně 90 % dotazovaných.
I přes narůstající povědomí však existují mýty, kvůli kterým Češi dentální hygienu nenavštěvují.
5 nejčastějších výmluv před návštěvou dentální hygienistky
Dentální hygienistka Petra Křížová vyvrací nejčastější mýty a výmluvy, které lidem brání v návštěvě odborného ošetření dentální hygienistkou.
Výmluva č. 1: „Já mám zuby zdravé“
„Počátky onemocnění v dutině ústní nebolí. Demineralizace a následný zubní kaz ve sklovině se ale rozšiřuje dál do dřeně a tento proces trvá i několik let, nemusí být dlouho vidět, nemusí dělat problémy. Dalším rizikem je zánět dásní a parodontu, v tomto případě jsou opravdu zuby zdravé, ale je nemocné jejich okolí a po letech vytrvalého nesprávného čištění se začnou tyto zdravé zuby viklat. Základem obou onemocnění je plak, který se v ústech tvoří, usazuje a škodí, a který je potřeba pravidelně odstraňovat. S tím pomůže právě dentální hygienistka.“
Výmluva č. 2: „Nemám čas“
„Jedná se o častou výmluvu – nemáme čas cvičit, běhat, zdravě se stravovat a už vůbec nemáme čas chodit na dentální hygienu. Čištění zubů nám může zabrat cca 10-15 minut denně, důležité je pravidelně (nejlépe 2x denně) čistit zuby a důkladně odstranit zubní plak ze všech ploch zubů (hlavně kolem dásní a v mezizubním prostoru). Dentální hygiena nám zabere zhruba 2x ročně 1 hodinu. Tu by si měl dokázat najít každý. Řešení problému v ústní dutině by nám ve výsledku zabralo mnohem více času.“
Výmluva č. 3: „Chodím přeci ke stomatologovi“
“Dentální hygienistka spolupracuje se stomatologem, pomáhá při péči o zuby, dásně, jazyk. Upravuje návyky lidí, odstraňuje zlozvyky, upozorňuje na nedostatky při každodenní péči a odstraňuje zubní plak a zubní kámen. Zubní lékař se hlavně zabývá opravami – výplně, protetické práce (korunky, můstky), extrakce, zavádění implantátů, ortodontická léčba. A pak zase přichází úloha dentální hygienistky, která nás naučí, jak se o nově upravená místa starat, jaké pomůcky a techniky používat, abychom dalším problémům předešli.“
Výmluva č. 4: „Je to drahé“
„Dentální hygiena je služba, která vyžaduje energii, materiál a práci. Návštěva je cca na 1 hodinu a cena se pohybuje mezi 800-1500,- Kč. Tato pravidelná kontrola ale může ušetřit násobně vyšší finance za nákladné opravy u stomatologa.“
Výmluva č. 5: „Já si přeci umím čistit zuby“
Petra Křížová: „Hygienistka vždy postupuje individuálně a doporučí takovou frekvenci návštěv, která odpovídá stavu pacienta. Některým stačí docházet pouze 1x ročně. Já ale bohužel ze své praxe vím, že většina Čechů si zuby čistit neumí. Znalostí v oblasti dentální hygieny mají pacienti čím dál více, pomůcek na trhu je také dostatek, přesto si však často zuby nečistí pravidelně a dostatečně důsledně. Někdy také dochází ke špatnému používání pomůcek, které si pacienti koupili na doporučení kamaráda nebo reklamy v televizi
a neporadili se s odborníkem.“
Přečtěte si také
Zuby nesnášejí drhnutí, kyselé potraviny a tvrdé kartáčky
Obrušování zubů je defekt, kterým možná trpíte i vy
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ