Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Proč rovnat zuby?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 9881x )

Pěkný úsměv je významné osobní bohatství. Velmi ovlivňuje naše sebevědomí a celkový přístup k životu. Významnou roli hraje také v tom, jak na nás pohlíží naše okolí.

shutterstock.com

Častým důvodem ortodontické léčby je také zlepšení podmínek pro čištění zubů. Rovné zuby, které nejsou natěsnané na sebe, se snáze udržují čisté, čímž se zmenšuje možnost vzniku zubního kazu. Dalším významným důvodem bývá zlepšení skusu, neboť existují ortodontické vady, které neumožňují čelistem na sebe správně dokousnout. Stává se, že některé zuby nedokusují vůbec, žvýkací síla se proto přenáší na okolní zuby, které jsou v důsledku toho přetěžovány, a hrozí jejich poškození.

V jakém věku zahájit léčbu?

Ortodontická léčba není omezená věkem. Rovnátky lze léčit zuby v každém věku. U dětí je třeba rozhodnout, kdy léčbu zahájit, aby byla co nejefektivnější. Některé vady je potřeba u dětí předléčit snímacími rovnátky, zejména závažnější vady skusu, a až potom léčit fixními aparáty. Moderní ortodoncie dospělých jednoznačně preferuje intenzivní, časově omezenou léčbu fixními rovnátky. Lze jimi dosáhnout lepších a dlouhodobějších výsledků za výrazně kratší dobu.

Snímací nebo fixní aparáty?

V současnosti se ve všech vyspělých zemích používají k úpravě postavení zubů a vad skusu fixní ortodontické aparáty. Pouze fixní rovnátka totiž umožňují zcela kontrolovaný pohyb se zuby ve všech směrech a tím umožńují vyrovnání jednotlivých zubů. Snímací aparáty toto neumožňují. Používají se zejména po fixních rovnátkách k udržení výsledku léčby nebo k rovnání zubů pouze u velmi malých dětí k předléčení vady před fixními aparáty. Jedná se nejčastěji o deskové aparáty s různými typy šroubů. U složitějších vad skusu je nutné použít složitější funkční aparáty na obě čelisti.

Výjimkou jsou průhledné dlahy u dospělých pacientů. Jedná se o sérii zcela průhledných snímacích rovnátek, které se používají i v léčbě dospělých pacientů. Staly se v posledních letech obrovským hitem ve vyspělých zemích a systémů, které pomocí těchto dlah pracují je mnoho. Tato velmi komfortní a téměř neviditelná léčba je ale vhodná jen pro léčbu menšího množství pacientů u méně závažných vad. Je ovšem závislá na spolupráci a disciplíně pacienta.

Co je fixní aparát?

Fixní aparát se skládá ze zámků a kroužků nalepených na zubech. Zámky jsou vlastně nosiče drátů, které se do nich vkládají a během léčby se vyměňují. Tím postupně tvarují zubní oblouk a rovnají zuby. Obvykle se používají zámky kovové (ocelové nebo titanové). Pacientům, kteří požadují větší estetiku, je možné nasadit průhledné zámky. K dispozici jsou zámky keramické či safírové.

Mnohým pacientům vadí jakékoliv viditelné zámky. Pro tyto případy existuje tzv.lingvální techniku tedy rovnátka nalepená na vnitřní straně zubů z jazykové strany. Taková rovnátka zůstávají pro okolí zcela utajena. K použití jsou dva typy lingválních zámků tzv. 2D a 3D zámky. 2D lingvální zámky jsou aplikovatelné pouze pro omezené velmi specifické případy vad. 3D se dají léčit téměř všechny typy vad. Nevýhodou je ovšem jejich velmi vysoká cena, protože jsou zhotoveny ze zlata a individuálně „na míru“ pro každého pacienta s využitím digitální technologie.

Většinou je potřeba nasadit fixní aparáty na horní i dolní čelist. Jen v malém počtu případů lze provést léčbu jen v jedné čelisti. Rovnátka na horních i dolních zubech jsou nutná pro dosažení správného kontaktu zubů po léčbě. Pokud se vyrovnají zuby jen v jedné čelisti a zuby na sebe správně nedokusují, je velmi obtížné udržet po sejmutí rovnátek zuby vyrovnané. Nedokonalý skus může také zuby poškozovat.

Můžu mít „neviditelná“ rovnátka?

Rovnátka jsou alespoň částečně viditelná vždy. Cenově nejpřijatelnější jsou kovové zámky. Ty jsou ale bohužel pro mnohé pacienty nepřijatelné z estetických důvodů. Požaduje-li pacient průhledné zámky, k dispozici jsou zámky keramické či safírové. Mnoho pacientů chce mít rovné zuby, ale vadí jim jakékoliv viditelné zámky. Pro tyto případy je využívána tzv. lingvální technika ortodoncie, t.j.rovnátka nalepená na vnitřní straně zubů. Taková rovnátka zůstávají pro okolí při vnějším pohledu zcela utajena. Téměř neviditelná je léčba pomocí dlah-folií. Je ale vhodná jen pro léčbu menších vad.

Jak dlouho ortodontická léčba trvá?

Délka léčby je závislá na obtížnosti vady. Obvykle trvá léčba fixními aparáty u dospívajících kolem 1-2 let, u dospělých 1,5-2roky. U velmi malých vad trvá léčba jen několik měsíců. Pro optimální průběh léčby je nezbytné docházet pravidelně na kontroly a používat přídavná zařízení k aparátům dle pokynů lékaře. Pokud chce pacient léčbu zkrátit, je možno použít léčbu samoligovacími zámky. U těchto zámků se drátěný oblouk k zámkům nepřivazuje, ale vkládá se do nich, vzniká tím menší tření a u některých vad tím lze výrazně urychlit léčbu. Samoligovací zámky jsou taktéž kovové či keramické- průhledné.

Jak léčba probíhá?

Léčbu zahajuje ortodontista vstupní konzultací. Pacient (případně zákonný zástupce) je seznámen s možnostmi a podmínkami ortodontické léčby. Lékař předběžně odhadne způsob léčby. Pokud má pacient i nadále zájem, provede se vstupní vyšetření. V této návštěvě je provedena potřebná diagnostika, měření na chrupu i obličeji, otisky chrupu, rentgeny a fotografie chrupu i obličeje. Na základě všech těchto vyšetření lékař provede potřebné analýzy a stanoví konkrétní léčebný plán. Při následující návštěvě lékař nalepí, případně nasadí aparáty a dále se pokračuje dle léčebného plánu.

Po úplném vyrovnání zubů, které trvá obvykle 12-24 měsíců, je fixní aparát co nejdříve sejmut. Pak následuje období retence, které je velmi důležité pro udržení zubů ve vyrovnaném postavení. Zuby mají po vyrovnání velkou snahu vrátit se do původního pokřiveného stavu. Proti tomu je možno bojovat několika způsoby. Nejvýznamnější je nalepení fixního retaineru, tj. drátku na vnitřní ploše zubů. Současně jsou každému pacientovi zhotoveny snímací aparáty, které hrají nezastupitelnou roli ve stabilizaci výsledku léčby. Snímací aparáty je nutno nosit přesně dle pokynů lékaře, jinak je pacient (rodič) sám odpovědný za recidivu, tj. že se zuby neadaptují na novou pozici a dojde k jejich opětovnému pokřivení. Taková situace je nepříjemná pro pacienta i lékaře a často se dá napravit pouze opětovným nalepením fixních aparátů.

Budou mě rovnátka bolet?

Lepení zámků nebolí. Někteří pacienti cítí větší tlak při nasazení kroužků, záleží to na stěsnání zubů v oblouku. Po nasazení rovnátek je asi 3-5 dnů možné cítit mírnou bolestivost při kousání. Tváře a jazyk si na rovnátka zvykají delší dobu, většinou 1-2 týdny. Do té doby je při potížích doporučeno používat tzv. pacientský vosk, který se přimáčkne na aparát v místě, kde dochází ke dráždění tváře. Pacienti jej obdrží od lékaře při nasazení aparátů.

Je třeba se o rovnátka nějak zvláště starat?

Velice důležité je dodržování ústní hygieny. Je třeba si uvědomit, že fixní aparát svou členitostí představuje zvýšené riziko pro ústní dutinu k zachytávání zbytků jídla a nečistot. Zubní hygiena pacienta s ortodontickým aparátem tedy musí být na ještě vyšší úrovni než je běžné a je velmi důležitá. Každý pacient dostane instrukce k hygieně od personálu při nasazení rovnátek.

Přečtěte si také

Autotransplantace zubu vám může zachránit úsměv

Když dásně krvácejí, špatně je čistíte. Zubní pasty nepomohou

Hemofilii u sebe můžete odhalit kdykoli, třeba při trhání zubu

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 14 lidí

Mohlo by vás zajímat

Musíte se u praktického lékaře registrovat?

Registrace pacienta je administrativní úkon, který podle zákona č. 372/2011 Sb. (o zdravotních službách) musí následovat vždy po tom, co lékař registrujícího poskytovatele přijme pacienta do své pravidelné péče. Registrace se provádí u praktického lékaře, u zubního lékaře a ženy se registrují u ženského lékaře.

Suchý kašel u dětí

Dobrý den. Co pomáhá na suchý kašel u dětí?

Cukrovku můžete přemoci pohybem - stačí denní procházky

Nejčastější formou cukrovky – diabetem 2. typu – trpí v Česku přes 800 tisíc lidí. Onemocnění většinou provázejí různé zdravotní komplikace, ty ale lze zvrátit vhodným pohybem. Zásadní je pravidelnost a přiměřená zátěž. Závažnost cukrovky připomíná Světový den diabetu 14. listopadu.

Přírodní projímadla

Dobrý den. Jaké je nejlepší přírodní projímadlo? Děkuji

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce