Inzerce

Co obsahuje komplexní vyšetření zraku?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 13392x )

Většina lidí si pod vyšetřením u očního lékaře představí především změření dioptrií nutných k tomu, abychom dobře viděli do blízka i do dálky. Kompletní oční vyšetření však zahrnuje řadu testů, které vyhodnotí zdraví očí a kvalitu vidění z mnoha hledisek.

shutterstock.com
Retinoskopie (u dětí)

  • Tento test pomůže vašemu lékaři přibližně stanovit, jaké brýle by vám měl předepsat. Jeho princip spočívá ve vyhodnocení pohybu červeného reflexu, který vzniká odrazem světla od sítnice vyšetřovaného oka. Zatímco se bude vaše dítě dívat do dálky, lékař bude z různých úhlů svítit do očí a vyhodnocovat údaje.
Měření refrakce

  • Touto zkouškou se přesně určují požadované brýle. Vyšetřující vám postupně vkládá před oči různé typy čoček a vy máte určit, díky kterým jste viděli lépe a jasněji. Tím určí případnou krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus včetně jejich závažnosti.
Zakrývání očí

  • „Zakrývání očí“ je nejjednodušší a nejběžnější způsob, jakým lékař zkontroluje, jak vaše oči spolupracují.
    „Během testu vám lékař bude postupně zakrývat oči a požádá vás, abyste se zaměřili na malý vzdálený předmět. Poté sleduje pohyby očí při odkrytí. Zkoušku lékař opakuje i na blízké předměty. Tímto testem zjišťujeme šilhání,“ vysvětluje MUDr. Pavel Diblík, MBA, primář Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.
Vyšetření biomikroskopem (štěrbinovou lampou)

  • Tento mikroskop umožní lékaři podívat se na oko i jeho struktury pod velkým zvětšením. Díky tomu vyhodnotí příznaky možné infekce nebo jiného onemocnění oka.
Tonometrie

  • Pomocí tonometrie se zjišťuje výše tlaku uvnitř oka – nitrooční tlak. Nejběžnějším způsobem je vypuštění malé dávky vzduchu na povrch oka, podle jeho odolnosti pak přístroj vypočítá tlak uvnitř oka. Při zvýšeném nitroočním tlaku existuje vyšší riziko vzniku zeleného zákalu.
Rozšiřování zorničky

  • Toto vyšetření se provádí pomocí dilatačních kapek, díky kterým se vám rozšíří zorničky. To umožní lékaři získat lepší představu o vnitřních strukturách v zadní části oka. Po tomto vyšetření je kvůli rozšíření zorniček typická citlivost na světlo. Pokud víte, že budete toto vyšetření podstupovat, vezměte si s sebou sluneční brýle. Účinky dilatačních kapek mohou trvat i několik hodin.
 
Vyšetření očí může odhalit i diabetes

Počet diabetiků se za posledních 30 let ztrojnásobil. V současnosti je jich v České republice evidováno již přes 850 tisíc, tedy asi 8 % populace. Odhaduje se však, že do roku 2025 onemocní až 20 % Čechů. I přes velmi kvalitní péči, kterou diabetologové svým pacientům poskytují, a díky níž se daří snižovat počet pacientů s diabetickými komplikacemi, je u nás ještě dalších 200250 tisíc pacientů s diabetem, kteří o své nemoci neví. Nemají zatím totiž větší potíže, a  proto ani potřebu vyhledat lékaře. Diabetes tak u nich zůstává nediagnostikován, přestože by ho jednoduché preventivní vyšetření pomohlo odhalit.
Prevence je základním důležitým požadavkem pro omezení výskytu diabetu v populaci. V současnosti je již možné identifikovat tuto nemoc díky neinvazivnímu vyšetření oční čočky.
Diabetes se diagnostikuje podle koncentrace glukózy v krvi stanovené za standardních podmínek. Glukóza se však váže na bílkoviny (proteiny) v celém těle, mění jejich vlastnosti, poškozuje je a to se pak stává i příčinou rozvíjejících se komplikací. Čím vyšší je množství glukózy v krvi a čím déle její zvýšená hladina trvá, tím větší změny orgány postihují. Touto cestou se mění např. hemoglobin v červených krvinkách a vzniklý produkt, tzv. glykovaný hemoglobin, se dnes běžně používá k posuzování dlouhodobé úspěšnosti léčby cukrovky.
„Na stejném principu vazby glukózy na proteiny jsou založeny i změny v oční čočce, které vedou k její zvýšené fluorescenci – záření vyvolanému umělým ultrafialovým světle,“ objasňuje MUDr. Pavel Diblík, MBA, primář Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.  Čím déle trvá nepoznaný diabetes a čím je množství glukózy v krvi vyšší, tím je glukóza více navázána v čočce, která pak vydává větší fluorescenci.
Vyšetření rizika diabetu z oka probíhá rychle a bezbolestně, pacienti navíc nemusejí předem držet hladovku.
banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 322 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Odborníci varují: Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, je to nebezpečný nesmysl!

Šedý zákal je nejčastější příčinou oslepnutí na světě. Postihne každého druhého člověka ve věku nad 75 let. Jeho operace je dnes naprosto rutinní záležitostí, zákrok trvá pár minut, je zcela bezbolestný a jen v ČR je ročně odoperováno více než 100 tisíc očí. Přesto o této nemoci a o jejím odstranění koluje řada mýtů a polopravd, které mnohdy pacienty vyděsí či od zákroku odradí. Ti pak zcela zbytečně riskují trvalé zrakové komplikace a hlavně sami sebe připravují o plnohodnotný a kvalitní život.

Vidím, že nevidím aneb jak poznáte, že trpíte oční vadou?

Ačkoliv 60 % světové populace trpí oční vadou, pouhá čtvrtina problémy řeší. Ignorováním potíží si však můžete „zadělat“ na další zdravotní trable jako jsou bolesti hlavy či zvýšená únava, ale také nevratně ztratit zrak. Nepodceňujte proto pravidelné návštěvy očního lékaře, obzvlášť pokud pociťujete změny ve vidění. Ukážeme vám, jak se projevují nejrozšířenější oční vady a jak se jich můžete zbavit.

Operace očí a těhotenství? Jde to dohromady!

Máte naplánovanou operaci očí, ale zjistila jste, že jste těhotná? Žádnou paniku, ani jiný stav nemusí být překážkou pro to, abyste zákrok podstoupila. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a na konzultaci s lékařem.

Šilhavé oči srovnají nastavitelné stehy

Každý třetí obyvatel ČR šilhá. Šilhání (strabismus) je velice rozšířenou oční vadou a má mnoho podob. Strabismus je porucha senzomotorické spolupráce očí. Je to stav, kdy jedno oko sleduje a druhé se uchyluje mimo rovnovážné postavení.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.