Inzerce

Cukrovka je onemocnění z blahobytu

14. listopadu 2013, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 8646x

14.listopad je Světovým dnem diabetu. V ČR do roku 2025 onemocní diabetem mellitem 20 procent populace. Vyplývá to ze současného vývoje zdraví obyvatel. Tomuto onemocnění se však dá předcházet, neboť na jeho vzniku se kromě genetické predispozice podílí obezita, nedostatek fyzické aktivity a stres.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

V souvislosti s narůstajícím počtem případů diabetus mellitus se hovoří o celosvětové pandemii. Za uplynulých 28 let se totiž počet nemocných zdesetinásobil. V roce 1985 cukrovkou onemocnělo 30 milionů lidí. V současnosti to je 285 milionů. Na rozšíření cukrovky se přitom podílí především civilizační nemoci, jako je obezita.

„Cukrovka je onemocnění z blahobytu, jak dokládá skutečnost, že všechny rychle se rozvíjející země jako například Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrain, Kuvajt mají v populaci vysoký podíl cukrovkářů,“ uvedla Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu. „Naopak historicky největší pokles diabetu byl zaznamenán v ČR v době potravinových lístků.“

O diabetu

Diabetes mellitus, český název úplavice cukrová, je onemocnění látkové výměny. Při diabetu kromě nedostatečné přeměny cukrů v organismu dochází k poruše zpracování tuků, bílkovin, minerálních látek a vody. Diabetes je spojen s rizikem vzniku akutních a pozdních komplikací, které představují pro nemocného výraznouzdravotní zátěž. Těmto rizikům však lze předcházet při správné léčbě a dodržování zásad zdravého životníhostylu.

Diabetes představuje v 21. století vážnou chronickou, nevyléčitelnou nemoc. V současnosti patří mezi nejčastější neinfekční nemoci v celosvětových statistikách. Dlouhodobý a prudký nárůst pacientů po celém světě je způsoben životním stylem, ve kterém převládají potraviny bohaté na sacharidy a tuky a nedostatek aktivníhopohybu.

V České republice bylo v roce 2012 evidováno více než 841 tisíc osob s diabetem, z nichž celkem 241 tisíc bylo již postiženo některou z komplikací diabetu. Mezi chronické komplikace diabetu řadíme chronické onemocnění ledvin - nefropatii, poškození zraku - retinopatii, poruchy nervů - neuropatii, postižení tkání nohy, tzv. syndrom diabetické nohy.

Podle předních odborníků na léčbu diabetu je proto naprosto nezbytné zaměřit se na prevenci obezity a účinnou léčbu cukrovky, neboť průměrné roční náklady na léčbu diabetika činí 25 858 Kč. Vzhledem k rostoucímu počtu nemocných tak hrozí, že na léčbu nemocných nebudou peníze. To konstatoval i Evropský parlament. Ekonomickou zátěž pro státní rozpočet přitom nepředstavují jen samotné náklady na léčbu, ale také ekonomické ztráty vznikající v důsledku pracovní neschopnosti, sociálních výdajů a ztráty ze sníženého odvodu daně.

Stačilo by přitom málo: 30 minut tělesné aktivity denně a snížení hmotnosti o 10 procent znamená snížit riziko výskytu onemocnění diabetu o 58 procent.

Světový den diabetu byl stanoven na 14. listopad, protože právě v tento den se připomíná výročí narození objevitele inzulínu, kanadského lékaře Fredericka Granta Bantinga.

Občanské  sdružení  DIAstyl  se rozhodlo  oslovit  diabetiky  a motivovat je k větší péči o vlastní zdraví a zdravý životní styl. K příležitosti Světového dne  diabetu natočilo  diabetickou  hymnu, jejímž cílem je  vyburcovat  nejen  diabetiky,  ale  i  celou  populaci  k zvýšené pozornosti  o  své  zdraví  a  snaze  dodržovat  zdravý  životní  styl. 

Diabetická hymna „La Révolution” ­ od pacientů pacientům zde.

hymna

Přečtěte si také

Myslete na své zdraví!

Poruchami příjmu potravy trpí i obézní

Malý diabetik se ve škole nemusí bát tělocviku ani oběda

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 30 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

  • Petra (Cévní mozková příhoda) 17. listopadu 2019, 17:56:26

    Kam jste s ním jezdila? Kde je ta klinika? Vyzkoušela bych to…  Diskutovat

  • Petra (operace krční páteře) 17. listopadu 2019, 18:52:55

    Ahoj Leni, jsem 6 týdnů po operaci a určitě Vám ji doporučuji. Měla jsem masivní výhřez… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.