Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Deodorant nebo antiperspirant? V čem se liší a který je vhodný právě pro vás?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1604x )

Léto je nejen čas cestování a nových zážitků, ale i častého pocení. Letní období se zkrátka více než kdy jindy pojí s touto nepříjemnou záležitostí. Proto patří k běžně používané kosmetice také deodorant nebo antiperspirant. V čem se od sebe liší? A který je lepší variantou právě pro vás?

shutterstock.com

Všechny deodoranty i antiperspiranty mají společné to, že mají zajistit co nejdelší ochranu před nepříjemným tělesným pachem a s tím spojenou fyzickou i duševní pohodu. Avšak v čem přesně spočívají rozdíly mezi těmito dvěma výrobky. Chcete-li omezit tvorbu potu, pořiďte si antiperspirant, stačí-li vám snížení jeho zápachu, vystačíte si s deodorantem. V jejich formě žádný háček nehledejte, zvolte roll-on či sprej podle toho, který se vám lépe používá. V obchodě si pokud možno vyzkoušejte, zda výrobek nezanechává skvrny na oblečení. A jste-li alergičtí, pečlivě čtěte složení.

Proč se potíme

Pocení je přirozený proces, který je pro lidské tělo velmi důležitý. Jeho hlavní úlohou je termoregulace. Pocením se naše tělo zbavuje tepla, které v něm neustále vzniká. Má svoji úlohu při vylučování škodlivých a toxických látek. Pot působí také jako ochranný filtr proti UV záření. Tento složitý mechanismus, který chrání organismus před přehřátím, je řízen hormony a nervovým systémem. Lidé se přirozeně potí v teple, při větší tělesné námaze nebo kvůli horečce, pocení ale může vyvolat také stres, strach nebo další silné emoce. Pot se navíc v malém množství tvoří, i když je člověk zcela v klidu. Nejvíce se potí dlaně, chodidla, podpažní jamky a třísla.

Pot je slaná vodnatá tekutina, která obsahuje vodu, chlorid sodný a odpadní látky. Pot je výměškem apokrinních a ekrinních potních žláz, které jsou uloženy ve spodních vrstvách kůže. Ekrinní žlázy bychom našli téměř všude po našem těle. Apokrinní se vyskytují naopak jen v oblasti podpaží, třísel a okolo bradavek. Pot, který produkují apokrinní žlázy, obsahuje bílkoviny a mastné kyseliny, je hustší a má žlutou barvu. Kvůli němu máme často na oblečení žluté skvrny a musíme se potýkat s nepříjemným zápachem. Ten je způsobený reakcí potu s bakteriemi, které běžně žijí na povrchu kůže. Teplo a vlhko je ideálním prostředím pro jejich množení. To je také důvodem, proč se zápachem bojujeme zejména v oblasti podpaží. I když pocení není rozhodně nic příjemného, rozhodně má své opodstatnění. Pot totiž ochlazuje náš organizmus, aby nedocházelo k jeho přehřívání.

Deodorant vs. antiperspirant

Deodoranty a antiperspiranty fungují odlišným způsobem. Deodoranty obsahují antibakteriální látky, které zabraňují reakci potu s bakteriemi, které zápach způsobují, antiperspiranty naproti tomu zabraňují samotnému pocení. 

Dnes se většina lidí přiklání spíše k používání deodorantů. Neobsahují totiž hliníkové soli, o nichž není dosud známo, zda jsou zcela zdravotně nezávadné. Deodoranty místo těchto složek obsahují vonné a antibakteriální látky, které pomáhají blokovat nežádoucí pachy vznikající při pocení. Hlavní úkol deodorantů je jednoduchý – působí tak, že pot nezapáchá. Nezabrání ale tomu, aby se pot vytvářel. Nežádoucí tělesné pachy tak pouze překrývají, protože množení bakterií na pokožce neumí zabránit. Pokud člověk použije deodorant, tak se potí stále stejně, ale zároveň při tom voní. Proto se často doporučuje používat deodoranty s velmi jemnou, citrusovou nebo žádnou vůní. Existují ale i takové přípravky, které při kontaktu s potem přestávají vonět a naopak mohou začít zapáchat. Alternativou klasického deodorantu jsou minerální, krystalové deodoranty. Jsou přírodní, tvořené pouze složkou kamence. Ten funguje podobně jako běžný deodorant, nemá ovšem žádnou vůni. Neovlivňuje tak parfrém a na vůni není znát ani pach z potu.

S ochranou proti pocení jsou na tom antiperspiranty oproti deodorantům o něco lépe. Antiperspiranty omezují tvorbu potu potními žlázami. Většina antiperspirantů obsahuje soli hliníku, které fungují na principu mechanického uzavření potních žláz. Tím je velmi významně omezena produkce potu v ošetřené oblasti. Preparáty je nutno zpočátku nanášet opakovaně během 5-7 dnů, dále pak jen, pokud se pocení obnoví. Nevýhodou je časté podráždění pokožky, která bývá zarudlá, svědivá až pálivá, což v některých případech použití limituje.

Co si tedy vybrat?

Pokud se chcete zbavit pouze zápachu a stále ve vás hlodá strach z hliníkových solí, zvolte deodorant. Pokud chcete zabránit nejen zápachu, ale i samotnému pocení, můžete si vybrat ze široké nabídky antiperspirantů. Ty však budou s největší pravděpodobností obsahovat hliníkové složky. Tyto látky byly v minulosti podezřívány ze souvislosti s možným zvýšeným rizikem vzniku rakoviny. Souvislost však nebyla nijak vědecky prokázána.

Tuhý, roll-on nebo sprej

V dnešní době jsou k mání nejrůznější produkty od tuhých přípravků až po výrobky ve spreji. Jaký druh zabrání nechtěnému zápachu nejspolehlivěji? To nejde jednoznačně říci. Každému vyhovuje něco jiného, záleží tak především na individuální preferenci. Účinnost obou forem je podobná, záleží vždy na konkrétním výrobku.

Další tipy

V poslední době se rozmáhá další zajímavý způsob boje se zápachem potu a tím je deodorant ve formě krystalu. Je to čistě přírodní antibakteriální minerální sůl.

Na trhu bychom však našli i výrobky proti pocení, které se od klasických deodorantů a antiperspirantů zásadně liší. Jedním z nich je například Driclor, který můžete zakoupit v lékárnách. Tento výrobek slibuje, že vás zbaví nadměrného pocení až na jeden týden. I u tohoto výrobk je nutné počítat s tím, že stejně jako běžné antiperspiranty funguje na principu hliníkových solí.

Další kategorii pak tvoří výrobky s příměsí stříbra. Stříbro neslouží ani tak na snížení intenzity pocení, ale dezinfekci kůže. Ta je kolonizována bakteriemi, které rozkladem potu způsobují zápach. Není pochyb o tom, že příměs stříbra má v kosmetických výrobcích své opodstatnění. Je však velmi pravděpodobné, že stejnou službu udělají i výrobky, které tuto zázračnou složku neobsahují. Nejlepší cestou, jak vybrat správný výrobek, je nepochybně vyzkoušet ho doslova na vlastní kůži.

Správné použití antiperspirantu je klíčové

Výhodou antiperspirantu tedy je, že zamezuje uvolňování potu. Bohužel však většina lidí neumí antiperspirant náležitě používat a přichází tak o jeho hlavní benefit. Antiperspirant se nesmí aplikovat v nevhodnou denní dobu, jinak se většina účinných látek z povrchu těla odplaví a účinky na redukci pocení budou minimální. Pokud použijete antiperspirant ihned po ranní sprše, těsně před sportem nebo dopoledne, kdy jste v plném pracovním zápřahu, účinné složky nebudou mít šanci působit na potní žlázy. Pocení se proto nezbavíte a antiperspirant se míjí účinkem. V tuto chvíli už slouží pouze jako voňavka, která má podobně jako deodorant odstínit vnímání nepříjemného pachu.

Aby antiperspirant ukázal co umí, potřebuje dostatečně dlouhou dobu, po kterou bude působit na potní žlázy. Proto je ideální aplikovat ho tehdy, když se nejméně potíte a ještě dlouho se potit nebudete. Ano, je to večer, než ulehnete ke spánku. Naneste antiperspirat na čisté a suché podpaží před spaním. Během nočního odpočinku mají účinné látky v antiperspirantu dostatek času na to, aby postupně uzavřely potní žlázy v pokožce. Zároveň nehrozí, že je předčasně ze svého těla odstraníte. Jen tak dokážete vytěžit z používání antiperspirantu maximum.

Zdroj: holime.cz

Komerční sdělení
BCH2.PNG
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Pokožka
Partner rubriky Pokožka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Ochranný sluneční faktor (SPF)

Je pravda, ze cim vyssi ochranny slunecni faktror je na opalovacich kremech uveden, tim dele bude trvat nez se krasne opali? Predem dekuji za odpoved

Suchá kůže v těhotenství

Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o radu. Jsem v 7. měsíci těhotenství, váhový přírůstek je v doporuč.limitu, můj "problém" je spíše kosmetického charakteru. Ať se mažu jakýmkoliv speciálním krémem na tělo v těhotenství (zkoušela jsem např. českou Bonellu a některé zahraniční výrobky),klasickou a oblíbenou NIVEOU, mandlovým či dětským olejem, kůže na celém těle, nejen na prsou a břiše, je nepříjemně suchá a loupe se. Vím, že to není žádný vážný problém, jen nepříjemnost, ale já bych i v těhotenství pro své tělo chtěla udělat maximum. Ještě bych doplnila, že uvedené výrobky kombinuji a mažu se i několikrát denně (olej používám i do koupele a vtírám do vlhké kůže). Můžete mi doporučit nějaký konkrétní výrobek, který by byl opravdu účinný? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Nadměrné maštění kůže

DOBRY DEN, je mi 20 let jsem muz, jiz druhym rokem trpim nadmernym mastenim kuze na obliceji, celistech a zad. Spousta lidi rika, ze jsem jeste ve vyvinu a tim me takto uklidnuji, ale i pri opakovanych navstevach dermatologa, ktery me predepisuje (Eryfluid sol. a Aknecolor past.) me nepomahaji, ba dokonce zhorsuji! Pri sdeleni tohoto problemu, me lekar odmita cokoliv jineho predepsat a pokracuje vytrvale jiz druhym rokem v techto "lecich"! Je to sice pouhy kosmeticky problem, ale velmi me trapi a tak bych Vas prosil o jakoukoliv radu. (Pripravky jako Oxy, Clean and Clear, Zinat, atd. jsou neucinne ba naopak mou plet jeste podrazdi.) Děkuji

Olupování pokožky v zimě

V zimním období mám potíže s olupováním pokožky na obličeji (přesněji čelo). Potřebovala bych vhodný postup nebo přípravek, jak tomu zabránit.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce