Inzerce

Diabetes jako možná příčina častých gynekologických obtíží

(10. listopadu 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 128x )

Diabetes mellitus je považován za rizikový faktor pro závažnější průběh všech zánětlivých onemocnění, těch gynekologických nevyjímaje. Zvýšené hladiny krevní glukózy totiž napomáhají množení kvasinek a mohou tak způsobovat opakované infekce.

shutterstock.com

U zdravé ženy jsou v reprodukčním věku přirozenou součástí poševní tekutiny mikroorganismy. Jde zejména o rod Lactobacillus, který svým metabolismem udržuje v pochvě kyselé prostředí. V malém množství jsou přítomny i další bakterie. Pokud dojde k průniku cizích bakterií, kvasinek nebo k přemnožení bakterií, které se v pochvě přirozeně vyskytují, vzniká nerovnováha, která se navenek projeví výtokem. 

Diabetes jako rizikový faktor

Jedním z rizikových faktorů pro vznik poševního dyskomfortu, zejména pro takzvanou vaginální kandidózu, je nadměrný příjem cukrů nebo špatně kompenzovaný diabetes. Zkušenosti gynekologů ukazují, že opakované mykotické výtoky mohou být u žen bez dosud odhalené diagnózy diabetu signálem, že u nich diabetes vzniknul. Experimentálně bylo prokázáno, že zvýšená koncentrace cukrů v moči a krvi podporuje růst kvasinek v organismu. Cukrovku mnohdy doprovází vzestup tělesné váhy. S tím souvisí větší zapářka zevního genitálu (nejen v létě), která infekcím nahrává.

Mezi další faktory, které podporují vznik kvasinkové infekce (vaginální mykózy)patří:

 • Těhotenství - zvyšuje se hladina estrogenu a cukru
 • Užívání antibiotik – může nastat nerovnováha poševního prostředí a dojde k přemnožení
 • Způsob stravování – nedoporučuje se příliš vysoká konzumace sladkých pokrmů, nápojů a bílé mouky
 • Stres
 • Užívání hormonální antikoncepce
 • Kolísání hormonálních hladin během cyklu
 • Používání slipových vložek a parfémovaných toaletních papírů
 • Nošení nevhodného oblečení (např. těsné spodní prádlo ze syntetických materiálů)
 • Špatná intimní hygiena – nevhodné přípravky na mytí (běžná mýdla a sprchové gely), nedostatečná intimní hygiena

Jaké jsou příznaky vaginální mykózy?

Příznaky vaginální mykózy jsou celkem typické, mezi základní patří:

 • Svědění uvnitř i vně rodidel.
 • Otok a silné prokrvení zevní části rodidel.
 • Výtok, který může být zprvu řídký, později má bílou tvarohovitou konzistenci. Bývá bez zápachu nebo naopak silně připomíná droždí. Vedle výtoku se mezi velkými a malými stydkými pysky objevují bělavé povlaky. Někdy ale výtok nemusí být vůbec přítomen a kvasinková infekce se projevuje „pouze“ zarudnutím a svěděním zevních rodidel. 
 • Nepříjemné pocity až bolest při močení a během pohlavního styku.
 • Tlak a bolest v podbřišku.

Léčba a prevence

K léčbě se využívají přípravky ze skupiny antimykotik, které jsou na trhu dostupné v různých formách s lokálním účinkem – vaginální čípky, krémy a vaginální tablety. Tyto přípravky si můžete pořídit v lékárně bez lékařského předpisu. Existují rovněž antimykotika s celkovým účinkem, která jsou vázána pouze na lékařský předpis. Nejčastěji jsou předepisovány tablety s obsahem flukonazolu. Doporučují se také speciální přípravky pro intimní hygienu, vhodné zvlášť pro často se opakující a vracející zánět.

Prevencí u diabetiček se stává především normalizace hladin krevního cukru, dodržování hygienických návyků, užívání mýdel s kyselým pH, neužívání tampońů, nošení bavlněných materiálů. Také pomáhá sníst denně jogurt. V případě propuknutí kvasinkové infekce je samozřejmě lepší navštívit gynekologa a poradit se s ním. Jednorázově vzniklá porucha rovnováhy poševní mikroflóry je většinou snadno léčitelná vaginálními antimikrobiálními přípravky nebo probiotiky. Probiotika lze podávat i preventivně.

Jako prevence nebo pro zmírnění poševního výtoku se dále doporučuje několik zásad:

 • Nenoste často těsné džíny a spodní prádlo typu tanga (obojí dráždí genitál a zvyšuje tak jeho sekreci, vyvolává pocity pálení a svědění), dejte přednost spodnímu prádlu z bavlny
 • Nepoužívejte parfémované vložky a mýdla, zkuste speciální, hypoalergenní přípravky s optimálním pH pro intimní hygienu
 • Tampony používejte jen výjimečně
 • Nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách
 • Omezte dlouhé, horké koupele
 • Snižte příjem cukru, soli a koření
 • Dbejte na hygienu po pohlavním styku

Zdroj: www.tribune.cz

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 20 lidí

Mohlo by vás zajímat

Diabetikům komplikuje boj s chřipkou kolísavá hladina cukru

V těchto dnech zaznamenáváme v Česku chřipkovou epidemii. Každoročně způsobí toto virové onemocnění zdravotní obtíže tisícům obyvatel, letos mu podlehlo sedm pacientů. Nejčastěji se vyskytuje mezi školáky a dospívajícími, horší průběh mívá u seniorů nebo diabetiků. U lidí s onemocněním cukrovky komplikuje jejich zdravotní stav kolísající hladina cukru, která může snižovat imunitu a tělo je tak k chřipce náchylnější. U diabetiků je komplikovanější také samotná léčba chřipky, protože mnohé přípravky proti tomuto virovému onemocnění obsahují vyšší hladinu cukrů.

Seriál: Bariatrická operace může vyléčit cukrovku

Někteří lékaři dosud tvrdí, že cukrovka 2. typu se nedá zcela vyléčit. Odborníci specializující se na bariatrickou a metabolickou chirurgii dokazují opak. „V případě diabetu 2. typu se chirurgickým výkonem dosahuje vyléčení u sedmapadesáti až pětadevadesáti procent pacientů v závislosti na typu operace,“ říká prof. MUDr. Martin Fried CSc.

Pochodujme společně pro zdraví a proti diabetu

Česká republika se letos 14. listopadu opět připojí ke Světovému dni diabetu. Toto datum nebylo zvoleno náhodou, upomíná na den narození Fredericka Bantinga, který spolu s Charlesem Bestem stál u objevu inzulinu. Na globální úrovni zaštiťuje Světový den diabetu Mezinárodní federace pro diabetes (IDF), na lokální rovině se připojují miliony lidí v desítkách zemí světa a pořádají nejrůznější akce, které mají na problematiku diabetu upozornit.

Cvičení pro nemocné se syndromem diabetické nohy

Čtyřicet tisíc diabetiků musí ročně léčit komplikace spojené s diabetickou nohou. Bohužel skoro osm tisíc z nich skončí amputací. Vyhnout se jí dá pečlivým dodržováním léčebného režimu, do kterého patří i vhodný pohyb.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.