Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Diabetes jako možná příčina častých gynekologických obtíží

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1349x )

Diabetes mellitus je považován za rizikový faktor pro závažnější průběh všech zánětlivých onemocnění, těch gynekologických nevyjímaje. Zvýšené hladiny krevní glukózy totiž napomáhají množení kvasinek a mohou tak způsobovat opakované infekce.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

U zdravé ženy jsou v reprodukčním věku přirozenou součástí poševní tekutiny mikroorganismy. Jde zejména o rod Lactobacillus, který svým metabolismem udržuje v pochvě kyselé prostředí. V malém množství jsou přítomny i další bakterie. Pokud dojde k průniku cizích bakterií, kvasinek nebo k přemnožení bakterií, které se v pochvě přirozeně vyskytují, vzniká nerovnováha, která se navenek projeví výtokem. 

Diabetes jako rizikový faktor

Jedním z rizikových faktorů pro vznik poševního dyskomfortu, zejména pro takzvanou vaginální kandidózu, je nadměrný příjem cukrů nebo špatně kompenzovaný diabetes. Zkušenosti gynekologů ukazují, že opakované mykotické výtoky mohou být u žen bez dosud odhalené diagnózy diabetu signálem, že u nich diabetes vzniknul. Experimentálně bylo prokázáno, že zvýšená koncentrace cukrů v moči a krvi podporuje růst kvasinek v organismu. Cukrovku mnohdy doprovází vzestup tělesné váhy. S tím souvisí větší zapářka zevního genitálu (nejen v létě), která infekcím nahrává.

Mezi další faktory, které podporují vznik kvasinkové infekce (vaginální mykózy)patří:

 • Těhotenství - zvyšuje se hladina estrogenu a cukru
 • Užívání antibiotik – může nastat nerovnováha poševního prostředí a dojde k přemnožení
 • Způsob stravování – nedoporučuje se příliš vysoká konzumace sladkých pokrmů, nápojů a bílé mouky
 • Stres
 • Užívání hormonální antikoncepce
 • Kolísání hormonálních hladin během cyklu
 • Používání slipových vložek a parfémovaných toaletních papírů
 • Nošení nevhodného oblečení (např. těsné spodní prádlo ze syntetických materiálů)
 • Špatná intimní hygiena – nevhodné přípravky na mytí (běžná mýdla a sprchové gely), nedostatečná intimní hygiena

Jaké jsou příznaky vaginální mykózy?

Příznaky vaginální mykózy jsou celkem typické, mezi základní patří:

 • Svědění uvnitř i vně rodidel.
 • Otok a silné prokrvení zevní části rodidel.
 • Výtok, který může být zprvu řídký, později má bílou tvarohovitou konzistenci. Bývá bez zápachu nebo naopak silně připomíná droždí. Vedle výtoku se mezi velkými a malými stydkými pysky objevují bělavé povlaky. Někdy ale výtok nemusí být vůbec přítomen a kvasinková infekce se projevuje „pouze“ zarudnutím a svěděním zevních rodidel. 
 • Nepříjemné pocity až bolest při močení a během pohlavního styku.
 • Tlak a bolest v podbřišku.

Léčba a prevence

K léčbě se využívají přípravky ze skupiny antimykotik, které jsou na trhu dostupné v různých formách s lokálním účinkem – vaginální čípky, krémy a vaginální tablety. Tyto přípravky si můžete pořídit v lékárně bez lékařského předpisu. Existují rovněž antimykotika s celkovým účinkem, která jsou vázána pouze na lékařský předpis. Nejčastěji jsou předepisovány tablety s obsahem flukonazolu. Doporučují se také speciální přípravky pro intimní hygienu, vhodné zvlášť pro často se opakující a vracející zánět.

Prevencí u diabetiček se stává především normalizace hladin krevního cukru, dodržování hygienických návyků, užívání mýdel s kyselým pH, neužívání tampońů, nošení bavlněných materiálů. Také pomáhá sníst denně jogurt. V případě propuknutí kvasinkové infekce je samozřejmě lepší navštívit gynekologa a poradit se s ním. Jednorázově vzniklá porucha rovnováhy poševní mikroflóry je většinou snadno léčitelná vaginálními antimikrobiálními přípravky nebo probiotiky. Probiotika lze podávat i preventivně.

Jako prevence nebo pro zmírnění poševního výtoku se dále doporučuje několik zásad:

 • Nenoste často těsné džíny a spodní prádlo typu tanga (obojí dráždí genitál a zvyšuje tak jeho sekreci, vyvolává pocity pálení a svědění), dejte přednost spodnímu prádlu z bavlny
 • Nepoužívejte parfémované vložky a mýdla, zkuste speciální, hypoalergenní přípravky s optimálním pH pro intimní hygienu
 • Tampony používejte jen výjimečně
 • Nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách
 • Omezte dlouhé, horké koupele
 • Snižte příjem cukru, soli a koření
 • Dbejte na hygienu po pohlavním styku

Zdroj: www.tribune.cz

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 534 lidí

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce