Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Diabetes může vážně ohrozit naše ledviny

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 918x )

Diabetes nebo také cukrovka je chronické onemocnění, které má vliv na mnoho životních funkcí a orgánů, a to včetně našich ledvin.

shutterstock.com

V České republice trpí diabetem téměř desetina populace a každý rok přibývá zhruba deset tisíc nemocných. Ne nadarmo jej řadíme mezi takzvané civilizační choroby, tedy onemocnění, která přímo souvisí s našim moderním způsobem života. Mezi významné rizikové faktory rozvoje onemocnění patří nadváha a obezita (zejména hromadění tuku v oblasti břicha), nedostatek pohybu a nezdravé stravování. Pokud diabetes není léčen nebo je léčen nedostatečně, může vést k poškození některých tkání, především ledvin, očí, periferních nervů a cév.

„Že diabetes může poškozovat cévy a urychlovat proces aterosklerózy je vcelku známým faktem. Ne často si však lidé uvědomují, že cévami jsou protkány také životně důležité orgány a ty rozhodně déletrvající diabetes nevynechává. Typickým příkladem jsou ledviny. Orgán, bez kterého nelze žít,“ upozorňuje MUDr. Tomáš Zahradníček, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Hlinsku, a dodává:
„Diabetes může poškodit krevní cévy v ledvinách, a tím zásadně ovlivnit jejich funkci. Ledvinné cévy se začnou zužovat díky vrstvě bílkovinných a tukových usazenin. Výsledkem je neschopnost ledvin filtrovat a tím čistit krev od odpadních látek. Ty pak zůstávají v těle.“

První známkou poškození ledvin je přítomnost albuminu (typ bílkoviny) v moči. Později se může funkce ledvin snížit. Tělo začne zadržovat více tekutin a soli, než by mělo, což může vyvolat přírůstek tělesné hmotnosti a otoky kotníků. Z vyšetření krve se pak zjistí vyšší hladina odpadních látek, tedy kreatininu a močoviny. Asi u jedné třetiny lidí s diabetem se může vyvinout chronické onemocnění ledvin.

„Na našich dialyzačních střediscích se bohužel často setkáváme s diabetiky, kteří si stav svých ledvin nehlídali a přicházejí k nám až ve fázi, kdy už je funkce jejich ledvin omezená. Přitom by stačilo na tuto komplikaci diabetu více upozorňovat a včas myslet,“ doplňuje primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Hlinsku.

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Poruchy potence u diabetiků

Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.

Diabetes mellitus, úplavice cukrová, lidově cukrovka

Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce