Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Dostupnost ambulantních služeb o dovolených

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2220x )

Zajímá se pojišťovna o to, jaká je v době letních dovolených situace se zajištěním dostupnosti lékařské péče v ambulancích, a může to nějak ovlivnit?

Otázky a odpovědi
shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

ODPOVĚĎ:

VZP se samozřejmě o zajištění zdravotnických služeb pro své klienty zajímá – jejich dostupnost je garantována i prostřednictvím příslušných ustanovení smluv, které uzavírá s jednotlivými poskytovateli zdravotních služeb. Podle smlouvy o poskytování a úhradě hrazených služeb je lékař povinen poskytovat smluvený rozsah péče (soubor výkonů pro danou odbornost) v definované a smluvně sjednané ordinační, resp. provozní době. Ordinační hodiny jsou vždy konkrétně uvedeny v příloze č. 2 smlouvy. Opakované nedodržování ordinační doby by tedy bylo porušením smlouvy a pojištěnec se může obrátit se svojí případnou stížností na svoji zdravotní pojišťovnu.

Čtěte také: Má praktický lékař povinnost vykonávat návštěvní službu?

V souladu se zákonem je poskytovatel zdravotních služeb povinen v době nepřítomnosti nebo dočasného přerušení poskytování zdravotních služeb zpřístupnit pacientům informaci o poskytnutí neodkladné péče jiným poskytovatelem v rámci jeho ordinační doby. Jinak řečeno, musí vždy informovat pacienty o tom, na jaké jiné zdravotnické zařízení se mohou se svým zdravotním problémem obrátit. Pokud nepřítomnost bude trvat určitý počet dnů stanovený ve smlouvě (např. u praktického lékaře déle než 3 dny) musí tuto skutečnost sdělit také zdravotní pojišťovně.

Čtěte také: Předání zdravotnické dokumentace při změně lékaře

Je třeba si ale uvědomit, že dostupnost zdravotní péče – jak ambulantní, tak lůžkové – je jednoznačně a závazně stanovena platnou legislativou. Konkrétně jde o Nařízení vlády č. 307/2012 Sb., o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb. Tímto nařízením je u jednotlivých odborností stanovena tzv. dojezdová doba (podle dřívějšího výkladu MZ je míněna doba jízdy osobním vozem).

Čtěte také: Kdy máme nárok na dopravu k lékaři sanitkou?

K praktickému lékaři, na gynekologii, k zubnímu lékaři a do lékárny se má pojištěnec dostat v dojezdové době 35 minut. Pro další ambulantní odbornosti platí dojezdová doba 45 minut (diabetologie, chirurgie, neurologie, oftalmologie, ORL, ortopedie, radiologie a zobrazovací metody – ultrazvukové a rentgenové a skiagrafické vyšetření, rehabilitační a fyzikální medicína, fyzioterapie, urologie a vnitřní lékařství), 60 minut (gastroenterologie, kardiologie, pneumologie a ftizeologie, hematologie a transfúzní lékařství, revmatologie, hemodialýza, psychiatrie, psychologie, logopedie, dermatovenerologie), 90 minut (alergologie a klinická imunologie, angiologie, endokrinologie, nefrologie, klinická onkologie, dětská chirurgie, dětská a dorostová psychiatrie, dětská neurologie, ortodoncie, počítačová tomografie) a 120 minut (dětská gynekologie, foniatrie a audiologie, radiační onkologie, magnetická rezonance, nukleární medicína, kardiochirurgie, neurochirurgie, cévní chirurgie, infekční lékařství, lékařská genetika, plastická chirurgie, geriatrie, sexuologie).

Zdroj: www.vzp.cz
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

71%
29%
Zatím hlasovalo 242 lidí

Mohlo by vás zajímat

Potíže s plynatostí

Mám potíže s plynatostí. Co na to?

Nesouhlasím s navrhovanou léčbou. Můžu jí odmítnout?

Stejně, jako má pacient právo na léčbu, má právo ji odmítnout. A to i v případě, že mu jde o život. Lékař by měl rozhodnutí pacienta respektovat, ale seznámit ho s možnými následky.

Diabetik a alergie

Jsem diabetik a trápí mě jarní alergie. Vloni to nebylo tak hrozné, letos jsem mnohem citlivější. Obvyklé příznaky: častější kýchání, slzení a svědění očí a svědivá kůže. Plánuji návštěvu u alergologa, ale objednací lhůta je dlouhá. Můžete mi prozatím navrhnout antihistaminika vhodná pro diabetika? Děkuji. Preferuji tablety.

Máte znaménko? Nechte si je vyšetřit!

Někteří z nás se stále domnívají, že rizikové pigmentové znaménko je až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto jsou však pozdní příznaky rozvoje většinou již maligního melanomu. Proto je velmi důležité nechat si každou podezřelou změnu na kůži odborně vyšetřit kožním lékařem a veškeré pigmentové změny sledovat.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce