Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Druhy plastik kýly

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 25500x )

Plastiky kýly jsou v současné době po celém světě nejčastěji prováděným zákrokem ve všeobecné chirurgii. Celosvětově se každoročně provádí více než 20 milionů plastik kýly, plastika kýly je tak skutečně nejčastěji prováděným všeobecným chirurgickým zákrokem.

shutterstock.com

Plastiky kýly jsou v současné době po celém světě nejčastěji prováděným zákrokem ve všeobecné chirurgii. Celosvětově se každoročně provádí více než 20 milionů plastik kýly, plastika kýly je tak skutečně nejčastěji prováděným všeobecným chirurgickým zákrokem.

V současnosti používají chirurgové pro plastiku kýly několik chirurgických postupů. Váš lékař vám pro léčbu kýly může navrhnout několik možných postupů. Pokud se se všemi možnostmi seznámíte, budete se schopni lépe rozhodnout, který z postupů je pro vás nejvhodnější.

V závislosti na velikost kýly je u některých pacientů možné při zákroku provést pouze místní umrtvení s použitím uklidňujících léků. Větší, složitější kýly si však mohou vyžádat celkovou anestezii a delší hospitalizaci.

Existuje mnoho různých druhůplastik kýly, mezi nejběžnější z nich však patří následující tři kategorie:

Plastika kýly s napětím

Plastika kýly s napětím byla po dlouhou dobu pro pacienty s kýlou jediným dostupným chirurgickým zákrokem. Při tomto postupu chirurg provede řez, který prochází břichem v místě nad kýlou, vtlačí vystupující tkáň zpět do správné polohy v břišní dutině a následně otvor šitím uzavře. Tento typ plastiky označujeme jako plastiku pod napětím, protože stehy neboli sutury vytvářejí napětí na obou okrajích defektu a drží jej uzavřený. Toto napětí může bohužel pacientovi způsobovat bolesti a další obtíže, které jsou větší, než tomu je v případě jiných chirurgických postupů. Z tohoto důvodu se plastika kýly s napětím doporučuje pouze u dětí nebo v případě velmi malých kýl.

Některé z výhod plastiky kýly s napětím:

 • žádné známé kontraindikace
 • vhodná (pokud tak rozhodne váš lékař) pro operace velmi malých kýl.

Plastika kýly s napětím má potenciálně některé zásadní nevýhody, mezi něž patří:

 • nepříjemné pocity a pooperační bolestivost
 • nutnost rekonvalescence v délce 4–6 týdnů
 • častý výskyt recidiv:
  • U plastiky tříselné kýly pod napětím existuje 15% riziko recidivy.
  • U plastiky pupeční kýly pod napětím existuje 11% riziko recidivy.
  • U plastiky pupeční kýly pod napětím existuje 50% riziko recidivy.
  • k recidivě kýly dochází pouze u 3 % pacientů, kteří podstoupili plastiku kýly pomocí ploché síťky
  • rychlá rekonvalescence
  • pouze malé obtíže bezprostředně po zákroku
  • zákrok lze provést při místním umrtvení

  Nevýhody:

  • Pokud je kýla velká, bývá nutné k připevnění síťky použít více stehů, což zvyšuje riziko poškození nervů a tím i riziko bolesti.
  • Provedení zákroku může trvat 40 až 60 minut.

  Současné síťky jsou vyráběny z nejmodernějších materiálů, které se vyznačují vysokou mechanickou pevností při nízké hmotnosti.

  Příkladem těchto inovací je částečně vstřebatelná odlehčená síťka ULTRAPRO® (vyrábí ETHICON, společnost skupiny Johnson & Johnson). Jedná se o jedinou síťku, která nabízí všechny výhody odlehčené konstrukce – tenká vlákna, velké póry a biologicky vstřebatelné materiály. Síťka ULTRAPRO umožňuje vznik pevné, avšak pružné jizevnaté tkáně, která se podobá přirozené břišní stěně, zatímco při použití těžkých sítěk s malými póry vzniká v oblasti jizvy nepoddajná tkáň o velké tloušťce.

  Dalším průlomovým výrobkem je chirurgická síťka PROCEED®, kterou je možné použít uvnitř břišní dutiny v případě kýly v jizvě (břišní kýly). Síťka je vyrobena z několika vrstev a nabízí nové, odlehčené konstrukční řešení, které podporuje tvorbu poddajnější jizevnaté tkáně. Síťka PROCEED obsahuje také vrstvu vyrobenou z biologicky odbouratelné tkaniny, která odděluje nosnou konstrukci síťky od okolních orgánů. Během hojení rány se materiál, z něhož je tato tkanina vyrobena, rozpustí.

  Klinické informace o síťkách PROCEED a ULTRAPRO získáte od zástupce společnosti ETHICON skupiny Johnson & Johnson.

  Nejlepší způsob, jak ucpat děravý sud

  Máte pocit, že možností, jak operovat kýlu bez napětí, je příliš mnoho? Zamyslete se na chvíli nad srovnáním svého těla se sudem plným vody. (Takové srovnání není příliš lichotivé, ale umožní nám názorně poukázat na rozdíly mezi jednotlivými chirurgickými postupy, o nichž zde hovoříme.)

  Pokud je v sudu díra, nabízí se několik způsobů, jak situaci napravit:

  • Na sud připevníme záplatu zvnějšku (jako v případě tradičních druhů plastiky prováděných s pomocí síťky). Problém? Taková oprava nemusí fungovat, protože tlak vody uvnitř sudu může záplatu vytlačit.
  • Díru ucpeme zátkou (jako v případě plastiky typu „plug and patch“ . Problém? Tato oprava nemusí fungovat ze stejného důvodu – tlak vody uvnitř sudu může vytlačit zátku ven.
  • Na sud připevníme záplatu z vnitřní strany (jako v případě laparoskopické dorzální plastiky). Problém? Možná žádný. Pokud záplatu umístíme zevnitř, tlak vody uvnitř sudu bude přinejmenším záplatu přitlačovat k otvoru a tím jej napomůže utěsnit.

  Existuje nějaký lepší způsob, jak sudopravit? Co kdybychom použili všechny tři postupy najednou? Záplata na vnitřní stěně, zátka uprostřed a záplata na vnější stěně. Až budete se svým lékařem hovořit o prostředku ULTRAPRO Hernia System, bude možná vhodné mít na paměti tento příklad se sudem a výhody přístupu „tři v jednom“.

  Plastika s použitím trojrozměrné síťky

  Prostředky používající trojrozměrnou syntetickou síťku, jako např. systém ULTRAPRO® Hernia System nebo ULTRAPRO Plug (oba systémy vyrábí ETHICON, společnost skupiny Johnson & Johnson), revolučním způsobem změnily postupy používané při plastice kýly, neboť dále rozvinuly a zefektivnily již dříve používané postupy, při kterých v operovaných tkáních nevzniká napětí.

  ULTRAPRO Hernia Systemnabízí řešení „tři v jednom“ (tj. zahrnuje v sobě tři nejčastěji používané a uznávané operační techniky pro plastiku kýly), které v jednom zdravotnickém prostředku zahrnuje tři různé složky:

  • Záplata aplikovaná na vnitřní plochu tkáně zajišťuje účinnou dorzální plastiku kýlyz vnitřní strany břišní stěny podobně, jako je tomu při laparoskopické plastice.
  • Záplata aplikovaná na svrchní plochu tkáně překrývá břišní stěnu stejným způsobem jako v případě plastiky s pomocí ploché síťky.
  • Spojovací prvek s nízkým profilem spojuje vnitřní záplatu se svrchní záplatou. Tento spojovací prvek prakticky zabraňuje celému systému v tom, aby se pohyboval nebo posunul, což výrazně snižuje riziko vzniku recidiv.

  Při použití tohoto systému se operovaná tkáň obloží dvěma síťkami, které slouží jako podpora potenciálně oslabených míst na břišní stěně a minimalizují pravděpodobnost vzniku další kýly na stejném místě. Záplata napomáhá tělu při procesu hojení, protože slouží jako opěrná struktura, do které tkáň vrůstá.

  Klinické informace o systémech ULTRAPRO Hernia (UHS) získáte od zástupce společnosti ETHICON skupiny Johnson & Johnson.

  Laparoskopická plastika

  V posledních deseti letech chirurgové provádějí také laparoskopické plastiky. Laparoskopická plastika byla v minulosti prováděna pouze zřídka, v současné době se však s touto minimálně invazivní technikou seznamuje a dále ji zdokonaluje stále větší počet chirurgů.

  Při laparoskopické operaci chirurg nejprve provede malý řez a následně pod svalovou tkání v břiše vytvoří s použitím zařízení podobného balónku prostor, ve kterém v chirurgickém zákroku pokračuje. V následném kroku chirurg do břišní dutiny zavede kanylu, tj. tenkou trubičku, skrze niž získá do břišní dutiny přístup.

  Kanyla následně slouží k zavedení laparoskopu, což je tenký objektiv, který umožňuje zobrazit kýlu a okolní tkáň na obrazovce monitoru. Chirurg musí následně skrze krátké řezy v břišní stěně zavést dvě nebo tři další kanyly. Následuje odstranění kýlního vaku a vložení kousku chirurgické síťky, kterou chirurg na místě přichytí pomocí malých chirurgických svorek. Tento chirurgický zákrok bývá označován jako dorzální plastika kýly, protože se plastika provádí z vnitřní strany břišní stěny. Tento zákrok se tedy liší od tradičního postupu s použitím síťky (viz výše), při kterém se síťka umisťuje z vnější strany břišní stěny.

  Během zákroku musí být chirurg schopen na monitoru bez problémů sledovat anatomii místa, kde je zákrok prováděn, aby byl schopen síťku umístit na správné místo. Některé síťky jsou konstrukčně řešeny tak, aby umístění na správné místo usnadňovaly. Například nová, částečně vstřebatelná odlehčená síťka ULTRAPRO® je opatřena dobře viditelnými modrými proužky, které chirurga navádějí při umisťování síťky do správné polohy a na správné místo.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Kýly

Vznik kýl souvisí s celkovou stavbou břišní stěny, která je tvořena směrem z vnitřní strany tenkou pobřišnicí, pevnými vazivovými vrstvami (fasciemi), svaly a vrstvami podkožního tuku a kůže, avšak v některých místech je již od narození břišní stěna u každého zeslabena a v těchto místech se pak kýly nejčastěji vyskytují.

Tříselná kýla

Máme podezření , že má manžel v oblasti třísel kýlu. Když leží, tak je to neznatelné, ale když vstane, tak mu to jakoby "vyjede" a udělá se mu tam boule . Bude nutná operace, nebo se to dá řešit i jinak? Marie

Kýla

Kýla je vyklenutí pobřišnice vystýlající dutinu, které obsahuje tuk nebo střevní kličky, a který se vychlipuje skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně, pánvi nebo v bránici (tzv. kýlní branku).

Co je to laparoskopie?

Laparoskopickou metodiku lze obecně použít i při vyšetřování či operaci v jakékoliv tělní dutině. Jmenuje se pak samozřejmě jinak ale jedná se o stejný princip (např. artroskopie pro nitrokloubního výkony torakoskopie nebo videotorakoskopie (VTS) pro totéž v dutině hrudní, mediastinoskopie pro oblast mezihrudí, cystoskopie pro oblast močového měchýře apod.).

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce