Inzerce

Erektilní dysfunkce - co to vlastně je?

4. května 2006, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 19845x

Erektilní dysfunkce, porucha erekce. Termíny skloňované veřejností, médii i lékaři.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
Erektilní dysfunkce. Tento termín už určitě většina z nás někdy slyšela. Poslední dobou bývá skloňován ve všech pádech nejen mezi odbornou veřejností, ale stále častěji prosakuje i mezi širokou veřejnost a do médií. Co však přesně tento termín označuje? Erektilní dysfunkce (ED) je minimálně šest měsíců trvající neschopnost dosáhnout a/nebo udržet erekci dostatečnou pro uspokojivou sexuální aktivitu. Veřejností se často užívá pro erektilní dysfunkci nezcela správný termín impotence.Z definice je zřejmé, že o erektilní dysfunkci se rozhodně nejedná, pokud se Vám jednou či několikrát nepovede dosáhnout uspokojivé erekce. Každý asi někdy zažil své selhání. Tyto jednorázové poruchy erekce bývají nejčastěji na psychickém podkladě, často při změně partnerky, při nadměrném stresu apod. Abychom mohli mluvit o erektilní dysfunkci je v definici zahrnuta minimálně šestiměsíční doba trvání obtíží.

Je dobré rovněž připomenout, že erektilní dysfunkce jako taková rozhodně nemá nic společného s poruchami plodnosti, počtem spermií, schopností ejakulace či prožívání orgasmu. Jedná se čistě o poruchu erekce, tedy nedostatečného ztuhnutí penisu v různé míře podle její závažnosti.

Při tak složitém reflexním ději, jakým erekce je, hraje roli několik faktorů od prostředí, psychického rozpoložení obou partnerů až k závažným onemocněním, která se mohou poruchami erekce projevit. Často to může být vůbec první příznak jiného závažného onemocnění jako např. cukrovka, ischemická choroba srdeční a další. Proto by se neměla podceňovat a nemocný by se měl se svým problémem svěřit svému lékaři.

Jak to vypadá s výskytem poruch erekce? S incidencí deset procent celosvětově je erektilní dysfunkce nejčastější sexuální dysfunkcí v dospělé mužské populaci. Jinými slovy to znamená, že ze sta mužů jich zhruba deset trpí ED. Vzhledem k tomu, že v minulosti byly snahy tento problém tabuizovat, se však jen každý desátý postižený muž odhodlá a vyhledá pomoc lékaře. Bohužel i v dnešní době panuje mezi muži všeobecný stud se se svým problémem svěřit. Přitom stačí jen překonat prvotní ostych a rozhodnout se zajít k lékaři.

V České republice bylo provedeno několik průzkumů sexuálního chování reprezentativního vzorku mužské populace. Výsledky ukazují, že zhruba devatenáct procent mužů někdy v životě trpělo poruchou erekce a patnáct procent mužů má sexuální problémy aktuálně. Výskyt erektilních poruch pochopitelně stoupá s věkem, přítomnost různého stupně erektilní dysfunkce je popisována v některých zámořských studiích kolem padesáti dvou procent mužů mezi čtyřiceti a sedmdesáti let věku.

Pravděpodobnost výskytu erektilní dysfunkce sice závisí na věku a častější výskyt mezi staršími muži je zřejmý, ve většině případů se však nejedná o neodvratný proces stárnutí. V dnešní době existuje moderní léčba, která je velmi účinná. Udává se, že s léčbou erektilní dysfunkce lze dosáhnout uspokojivého sexuálního života ve více než devadesáti pěti procentech případů. Vy, kteří máte dlouhodobý problém s erekcí a dosud jste otáleli s návštěvou lékaře nebo jste se jen styděli, proto neváhejte a učiňte první krok ke spokojenějšímu sexuálnímu životu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 278 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. září 2019, 12:10:36

    Ahoj Eli moc ti preju vnouce. S nima je hned vše lepší. Taky jsem je tu měla na noc s nima… Diskutovat

  • lussyB (Hubnutí) 21. září 2019, 22:42:31

    Co vyzkoušet nějaký koktejl na hubnutí? Já s tím mám super zkušenosti.  Diskutovat

  • Dana (Chronická rýma/ráno+ucpávání 1 dírky+suchá nos.sliznice) 22. září 2019, 10:34:40

    Ilono a dělá se i pro děti do 1 roku? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.