Inzerce

Erektilní dysfunkce - koho postihuje a na koho se obrátit?

4. května 2006, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 33683x

Erektilní dysfunkcí trpí víc než polovina mužů nad 50 let. Poruchy erekce jsou stále podceňovany.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
1109 Kč
Poruchy erekce jsou výrazným medicínským problémem, dosud stále ještě podceňovaným. Různým stupněm erektilní dysfunkce trpí více jak polovina mužů nad padesát let, přesto jen zlomek z nich se dostaví k lékaři a je ochoten o svém problému otevřeně mluvit. Koho problémy s erekcínejčastěji postihují? A na koho se se svými problémy obrátit? Kde hledat účinnou léčbu?

Koho nejčastěji poruchy erekce postihují?

Přestože jsou jisté typické skupiny mužů, u kterých se dá určitý stupeň erektilní dysfunkce očekávat, před problémy s erekcí není uchráněn prakticky nikdo. I když je to u mladších věkových skupin výrazně méně časté, může i zde dojít k poruchám erekce, nejčastěji na psychickém podkladě nebo při nereálném očekávání. Jsou však nějaké vysloveně rizikové skupiny? Dá se vyčlenit několik typů pacientů, u kterých lze ED v jisté míře předpokládat:

 • muži s velkým pracovním vytížením, na které jsou kladeny v práci extrémní nároky a kteří žijí v permanentním stresu mohou mít problémy s erekcí. Nemusí to být jen stres v práci, ale např. finanční problémy, obavy o zdravotním stav velmi blízkého člověka, úmrtí v rodině apod. Zkombinuje-li se u takového muže jeho stres s nějakým onemocněním podporujícím výskyt erektilní dysfunkce, je jistý stupeň poruchy erekce nasnadě.
 • muži starší padesáti let s přidruženým onemocněním jsou další rizikovou skupinou. Erektilní dysfunkce stoupá jednoznačně s věkem, což nutně neznamená, že věk je rizikovým faktorem poruch erekce. Je to dáno spíše tím, že s narůstajícím věkem přibývá nejrůznějších onemocnění, která výskyt ED zvyšují. Jedná se zejména o vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu a z toho vyplývající riziko aterosklerózy, cukrovku, ischemickou chorobu srdeční a další. S přibývajícím věkem a nemocemi rovněž stoupá počet užívaných léků, které se spolu kombinaci mohou výrazně na přítomnosti erektilní dysfunkce podílet.
 • muži po velkých operacích v malé pánvi či úrazech bývají rovněž často postiženi. Rozsáhlý chirurgický výkon na prostatě, močovém měchýři či konečníku může být následně provázen poruchami erekce. Nejedná se v žádném případě o poškození pacienta špatným operačním postupem, ale při nádorových onemocněních je nutnost radikality výkonu někdy na úkor nervového zásobení penisua může tak k poruchám erekce docházet. Nicméně v dnešní době existuje moderní léčba poruch erekce, která má výbornou účinnost, a proto ani velmi rozsáhlý chirurgický výkon nemusí nutně znamenat konec sexuální aktivity. U mužů, kteří jsou po úrazu pánve nebo poranění míchy či mozku mohou být rovněž poruchy erekce jako následek úrazu přítomny.
 • psychické bloky, kdy muži záleží na kvalitě erekce více než obvykle, jsou také často zdrojem erektilních poruch. Můžou se vyskytovat i u mladších mužů, ale příčina nebývá většinou jiná než psychická a dá se velmi rychle odbourat, takže další léčba není potřebná.

Kam se s problémy s erekcí obrátit?

Spousta mužů se stále obává se svými problémy svěřit nejen lékaři ale často i partnerce. Je třeba překonat neopodstatněný ostych a rozhodnout se problém řešit. Na koho se s erektilními obtížemi obrátit? V současném systému zdravotnictví by měly první kroky vést do ordinace praktického lékaře, který provede základní vyšetření. Je na něm, zda Vám na základě výsledků vyšetření předepíše nějakou léčbu sám, či zda se rozhodne odeslat Vás do specializované ambulance, nejčastěji urologické či andrologické. Tam se Vám dostane po dalších doplňujících vyšetřeních adekvátní léčby. V některých případech, obzvláště u psychogenním poruch erekce je vhodná ještě návštěva psychoterapeuta.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Ari

Připadá mi absurdní prohlášení, že .."Spousta mužů se stále obává se svými problémy svěřit nejen lékaři ale často i partnerce." Snad se ani svěřovat nemusí. Partnerka to pozná sama. Jde spíš o to, jestli je ochoten s partnerkou o tom mluvit.

Reagovatpoděkovatnahlásit

29. září 2007, 08:47:40

Alena S.1 poděkování

Dobrý den, mému muži byla diagnostikována cukrovka a taky má potíže s tlakem a erekcí. Zajímalo by mne, kam by jsme se měli obrátit s řešením erekce. Jestli na diabetologa (zřejmě souvisí s cukrovkou) nebo sexuologa. Předem děkuju.

Reagovatpoděkovatnahlásit

21. června 2008, 22:12:39

honza

Samozřejmě na sexuologa/urologa. Diabetolog totiž řeší diabetes a ne erekci. Zrovna tak vám urolog neřekne nic bližšího k cukrovce. Konkrétní problém řeší vždy konkrétní lékař --- pár rad a informací najdete také v mém článku /klidně nám napište i do anonamyní poradny/ -- http://www.ordinace.cz.mobile.ordinace.cz/diskuse/5342/?page=0#131367

Reagovatpoděkovatnahlásit

12. října 2017, 10:27:49


Celkový počet příspěvků v diskusi: 23. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 255 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • ABC (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 16. září 2019, 18:40:31

  Byla jsem na emg opakovaně (elektrody i jehly), jednalo se o emg ruky (1 x) a krku (celkem asi 10… Diskutovat

 • Jana (Úzkost, deprese) 16. září 2019, 20:02:12

  Dito, je prosím Persen na lékařský předpis, nebo koupím jen tak v lékárně? A za jak dlouho… Diskutovat

 • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. září 2019, 14:05:24

  Tak to je super, presne nemozme to zakriknut :-) Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.