Inzerce

Falický symbol

21. června 2007, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 6474x

Falický symbol – zobrazení mužství. Co to vlastně je? Slovníky vysvětlují pojem jako stylizované zobrazení mužského genitálu a ztělesnění plodnosti. Do tak široké definice se vejde všechno, co alespoň vzdáleně připomíná mužský pohlavní úd. Možná byste neřekl, že symboliku v sobě skrývají všechny vztyčené kameny, kůly, nebo dokonce chrámové sloupy.

Falický symbol

Falický symbol - zobrazení mužství. Co to vlastně je? Slovníky vysvětlují pojem jako stylizované zobrazení mužského genitálu a ztělesnění plodnosti. Do tak široké definice se vejde všechno, co alespoň vzdáleně připomíná mužský pohlavní úd. Možná byste neřekl, že symboliku v sobě skrývají všechny vztyčené kameny, kůly, nebo dokonce chrámové sloupy.

Trocha mytologie

Mužství a plodnost je nedílnou součástí mytologie. Východní náboženství má své lingamy představující penis Boha Šivy. Antika vzhlížela k bohům Dionýsovi a Priapovi, představitelům potence a plodnosti. Ještě dříve byli modlami Hermés a bohyně Gaia.

Falickým symbolem je i známý egyptský kříž života (ankh, klíč k Nilu). Svým neobvyklým tvarem má v sobě spojovat falický i vaginální symbol. Není ale třeba chodit daleko. I naši slovanští předci měli své symboly a opatrovníky plodnosti. Byl jím třeba bůh Veles nebo známější Radegast. Všechna přírodní náboženství byla plná sexuality. Vždyť šlo o to nejdůležitější - rozkoš a zachování rodu.

Už v pravěku věděli...

Mužství jako symbol plodnosti oslavuje celá řada lidských kultur. Pravěkým nástěnným malbám a soškám lovců nikdy nechybí důležitá součást - pohlavní úd. Tajemné menhiry, obelisky nejsou podle některých výkladů také ničím jiným než falickými symboly. Představu mužského údu může vzbuzovat všechno, co odněkud ční. Prášek z rohu nosorožce je v některých částech světa ještě dnes považován za nejlepší afrodiziakum.

A co dnes?

To všechno se týká starých a primitivních kultur. Jak symboly mužství vnímá dnešní moderní civilizace? Stará symbolika se časem ještě více rozšířila. Falický symbol už ani zdaleka nemusí mít charakteristický tvar. Možná Vás překvapí, co všechno kolem nás má svůj skrytý význam. Váš automobil, mobilní telefon, kravata kolem krku, to všechno můžete považovat za falické symboly. Kromě obvyklých symbolů se můžete setkat s řadou neobvyklých.přirovnání. Falus mohou představovat letadla, mrakodrapy, lodě, věže, májky nebo třeba velikonoční pomlázky.

Falický symbol lidstvo uctívá od doby, kdy našlo souvislost mezi mužským přirozením a plozením. Podle dnešního vnímání je falus symbol moci a mužské nadvlády. Jako takový se stává terčem kritiky a cílem boje feministického hnutí. Prapůvodním významem je ale znázornění orgánu rozkoše a oslava plodnosti.

Falický symbol je znázornění mužského pohlavního údu. Lidstvo falus už odpradávna uznává za jeden z hlavních atributů plodnosti.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 30 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • pič (vyhřezlá plotýnka) 18. srpna 2019, 18:33:28

    běžte makat a nic vas nebude bolet Diskutovat

  • Martin (Rivotril) 18. srpna 2019, 21:23:15

    skus gerodorm na spanie Diskutovat

  • Petr st. (Rivotril) 18. srpna 2019, 01:01:34

    Ahoj Michale, diky. Dostal jsem anginu, takze atb. byla nutna. Mne nespavost zpusobuji i vitaminy,… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.