Inzerce

Fyzioterapie vs. masáže - jaký mají přínos pro naše záda?

13. září 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 3703x

Bolí vás v bedrech, ráno vstáváte z postele celí rozlámaní, cítíte ztuhlou šíji nebo vás někdy bez zjevné příčiny pobolívá hlava? V tom případě asi přemýšlíte nad návštěvou odborníka, možná ale váháte, kam vlastně jít. Na masáž, nebo rovnou k praktikovi? Následující řádky vám poradí, kterého odborníka byste měli navštívit.

foto: shutterstock.com

S čím vším pomůže rehabilitace

Rehabilitace neboli fyzioterapie má za hlavní cíl navrátit poškozeného člověka do předešlého tělesného stavu a zařadit zpět do aktivního společenského života každého, koho trápí zdravotní problémy, ať už následkem nemoci, či vrozené vady. Může jít o jednoduchá cvičení, ale i celý komplex navazujících léčebných procesů, které známe pod pojmem léčebná rehabilitace.

Rehabilitační léčbu navrhuje a doporučuje ošetřující lékař, tedy praktický lékař, případně ošetřující lékař z nemocnice, kde byl pacient naposledy hospitalizován. Můžete se také obrátit na odborníka – ortopeda, neurologa nebo rehabilitačního lékaře, protože obvodní lékař nemusí mít v dané oblasti dostatečné znalosti. Rehabilitace mohou být částečně nebo zcela hrazené pojišťovnou, je však nutné, aby vám poukaz na vyšetření vypsal právě lékař.

Čtěte také: Čtyři mýty o plavání: je skvělé na protažení a pod vodou se nekouká

Kdy za odborníkem?

Dobře zvolená rehabilitace dokáže zbavit bolesti a omezenou pohyblivost vrátit k původnímu stavu. V průběhu rehabilitační léčby lékař průběžně kontroluje váš stav, zda je dosavadní rehabilitace úspěšná a zda má pozitivní vliv na celkový zdravotní stav. Zároveň rozhoduje o pokračování, změně nebo ukončení léčby a podle potřeby opět provádí léčebné výkony. Nejčastější formou rehabilitace je uvolnění svalů, mobilizace kloubů a učení cviků, které by měl pacient pravidelně aktivně cvičit doma. Z přístrojových technik jde nejčastěji o elektroterapii, magnetoterapii, laserterapii, ultrazvuk či rázovou vlnu. Tyto mají za úkol  zejména uvolnit svaly a urychlit hojení měkkých tkání.

Obecně můžeme říct, že nám rehabilitace neboli fyzioterapie pomáhá s poruchami pohybového systému. Ať už se jedná o měkké tkáně, jako jsou svaly či vazy, nebo o klouby. Fyzioterapie nám také může pomoci ovlivnit problémy s dýcháním, kardiovaskulární potíže a může být přínosem i pro lidi trpící postižením centrálního nervového systému (mozku a míchy)”, vysvětluje MUDr. Hynek Lachmann, neurolog z FN Motol.
Ne vždy na ni ale můžeme spoléhat, například u zánětlivých onemocnění či akutních traumat má fyzioterapie omezenou působnost, i když v poslední době některé určité techniky i zde již nacházejí své místo,” dodává.

Čtěte také: Rehabilitace – bezprostředně po úrazu je dvakrát účinnější

Pomůže mi tejpink?

Jednou z forem rehabilitace je také stále častěji používaný tejpink. Používá se jako doplněk k celkové rehabilitaci, ale měli bychom mít na paměti, že sám o sobě většinou daný problém neřeší. Před samotným použití kineziotejpu je důležitá konzultace s lékařem, který pacienta naučí, jak pásky správně aplikovat. Pokud se rozhodnete k aplikaci barevných pásek sami, je velmi důležité nalepit si pásku správně. Špatně provedená aplikace totiž problémy může ještě zhoršit. Odborníci tak rozhodně nedoporučují aplikovat si pásku bez předchozích zkušeností. Pokud jste v oblasti tejpingu začátečníci, nejlépe uděláte, když si najdete čas a navštívíte odborníka, který tejpink ovládá.

Čtěte také: Lymfotaping vám pomůže s otoky rukou a nohou

Kdy pomůže masáž?

Mezi fyzioterapeutem a masérem je několik rozdílů. Fyzioterapeut je vysokoškolsky vzdělaný zdravotník, masér je obvykle absolvent rekvalifikačního kurzu. Masér k výkonu své práce nemusí mít žádné zvláštní povolení, fyzioterapeut potřebuje registraci k samostatnému výkonu zdravotnického povolání a svou činnost může provozovat pouze ve zdravotnickém zařízení.

Fyzioterapeut provede hned na začátku důkladné vyšetření pacienta a určí hlavní příčinu jeho potíží, následně určí cíl, kterého má být dosaženo, a zahájí vhodnou léčbu. Pro dosažení co nejlepšího výsledku a uzdravení pacienta pak volí různé metody tak, aby co nejvíce vyhovovaly pacientovi a byly maximálně účinné. Při každé další návštěvě pak fyzioterapeut provádí orientační vyšetření zaměřené na hlavní problém a hodnotí průběh terapie. Současně reaguje na každou změnu pacientových obtíží a průběžně upravuje terapii takovým způsobem, aby přinesla co nejlepší výsledek.

Fyzioterapii zvolte ve chvíli, máte-li problémy s pohybovým systémem (svaly a klouby), případně pokud vás trápí nějaké neurologické onemocnění (cévní mozková příhoda, Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza apod.), ortopedické obtíže, stavy po úrazech či operacích. Pokud sportujete, fyzioterapeut vám dokonce může pomoci zlepšit vaši výkonnost.

Čtěte také: Prevence bolestí pohybového aparátu

Masáže mají především psychický účinek

Masáže jsou obecně velmi prospěšné – nejenže pomáhají při regeneraci a odstraňují únavu, ale také zpomalují nástup příznaků stárnutí a zlepšují krevní oběh i psychický stav. Účinek masáží na náš organismus je samozřejmě velice široký, a i když se u každého druhu masáže liší, obecně lze říct, že zlepšují celkovou tělesnou i duševní kondici. Masáž může pomoci při řešení bolestí zad a vyřešit řadu potíží, ale nezapomínejte, že nejsou všelékem a nemělo by se tak jednat o jediný způsob léčby. Samostatně lze masáž doporučit v případě, že máte unavené či namožené svaly zad, například z práce nebo po sportu, a bolí vás opravdu pouze svaly. V tom případě masáž dokáže uvolnit napětí a zvýšit prokrvení, čímž přispívá k výrazně rychlejšímu procesu regenerace. Masáž by neměla být synonymem pro zbavení se bolesti zad, její úspěch totiž závisí na druhu obtíží – některé z nich se pomocí pouhé masáže vyřešit nedají (a v některých případech je masáž přímo kontraproduktivní). Častěji se proto masáž používá jako součást další léčby u již rozvinutých potíží nebo jako součást prevence bolesti zad.

Masáž jako součást komplexní léčby

Ve většině případů přináší masáž bez další léčby pouze krátkodobou úlevu a nevyřeší podstatu obtíží, i když to na první pohled může vypadat, že po namasírování problémy odezněly. Spíše ulevuje krátkodobě, proto by se měla zařadit do komplexu s dalšími léčebnými prostředky – farmakologickou léčbou či rehabilitací. Důležitou roli hraje masáž i v prevenci bolestí zad – pokud na ni budete chodit pravidelně, pomůže vám uvolnit svaly a udržovat je pružné, zároveň prokrví tkáně. V péči o záda ale samozřejmě nikdy nestačí masáž sama, je jen doplňkem: důležitá je především pravidelná a vhodná pohybová aktivita a také dostatečný příjem vitaminů skupiny B, především B1,B6 a B12.

Zdroj: www.bezbolestizad.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 46 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.