Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Genitální opar - virové onemocnění, kterým onemocní častěji ženy

(27. července 2021, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 978x )

Genitální opar je virové onemocnění, kterým častěji onemocní ženy. Přenáší se zejména pohlavní cestou a kvůli své vysoké infekčnosti se řadí mezi nejčastější sexuálně přenosnou chorobou. Opary se navíc často vrací, a to především v době, kdy má dotyčný oslabenou imunitu.

shutterstock.com

Původcem oparu je DNA virus, který se vyskytuje ve dvou typech. První, virus herpes simplex 1 (HSV 1) postihuje především sliznici dutiny ústní, orální herpes. Přenáší se hlavně slinami při líbání. Druhý, virus herpes simplex 2 (HSV 2) nejčastěji postihuje sliznici genitálu, mluvíme o něm jako o genitálním oparu. Patří mezi sexuálně přenosné infekce. V některých případech může ale HSV 1 vyvolat herpes na genitálu a HSV 2 opar na rtech. Při prvním setkání viru s hostitelem dochází k pomnožení viru v místě vstupu a poté dojde k napadení místních nervových zakončení. Virus tak nervovými vlákny postupuje do regionálních nervových ganglií, kde zůstává po celý život v tzv. latentní fázi, tedy bez příznaků. Dojde-li k oslabení organismu, což může být způsobeno různými podněty jako je např. stres, menstruace, akutní horečnaté onemocnění nebo i slunění), virus se reaktivuje a dochází k množení viru v gangliu a současně s ním k migraci virionů do spádových oblastí kůže nebo sliznice. 

Stejně jako opar na rtech, i genitální opar patří mezi vysoce nakažlivé virové infekce. A ačkoli ho způsobuje primárně virus HPV-2, v některých případech se může nákaza na genitálie přenést i z infikovaných úst, tedy podtypem HPV-1. To samozřejmě platí také obráceně. Genitální opar se tedy nepřenáší pouze pohlavní cestou, ale také prsty i ústy při orálním sexu. Špatnou zprávou je, že před přenosem infekce 100% neochrání ani bariérová ochrana v podobě prezervativu. K nákaze však může dojít také skrze sdílený ručník, žínku, nebo z matky na novorozence při porodu. Mezi nakaženými jsou o něco častěji ženy.

První příznaky se obvykle objevují v rozmezí 2 až 14 dnů od sexuálního styku s nakaženým. Onemocnění je nejvíce nakažlivé před výsevem puchýřků až do jejich zaschnutí a vytvoření strupů. Nákaza však není zcela vyloučená ani v jiné fázi. 

Příznaky genitálního oparu

Nejprve se infekce projevuje nenápadným svěděním, které přechází v pálení a zarudlou sliznici v oblasti genitálií, konečníku a vnitřních stehen. Po několika hodinách dochází na těchto místech k tvorbě velice bolestivých puchýřků. A zatímco u mužů nejčastěji zasahují zevní pohlavní orgány (jedná se tedy zpravidla o opar na penisu), u žen může být infekce zavlečena nejen do pochvy, ale i do močové trubice. Postižení jedinci tak mohou pociťovat také bolest při močení či vyprazdňování. Mohou být přítomny i celkové příznaky, například:

  • únava,
  • malátnost,
  • nevolnost,
  • bolesti hlavy,
  • zvýšená teplota,
  • zduření uzlin.

Diagnóza genitálního oparu

Nemoc lékař stanoví na základě takzvaného kultivačního vyšetření, kdy se ze sliznice stírá vzorek a testuje na přítomnost viru. Zejména u velmi nepříjemných příznaků se testují také protilátky v krvi a stanovuje se vhodná a co nejvíce účinná léčba.

Léčba genitálního oparu

Léčba se řídí zejména rozsahem projevů onemocnění. U genitálních oparů je vždy nutná návštěva lékaře, který předepíše antivirotika (acyclovir, valacyclovir) celkově a případně doporučí také lokální krémy s obsahem virostatika. Délka léčby je minimálně 5 dnů, v případě potřeby i déle. Bolesti možno tlumit celkovým podáním analgetik, případné lokální analgetické a dezinfekční oplachy, nebo sedací lázně.

Vyplácí se také posilovat imunitu. Ani včasná léčba však viru nezabrání, aby se kdykoli v budoucnu znovu objevil. Léky nemoc potlačují jen v jejím aktivním stádiu.

Komplikace genitálního oparu

U pohlavních oparů se infekce může rozšířit na další místa pohlavního ústrojí a způsobit například zánět pochvy. Nebezpečí může rovněž představovat genitální opar v těhotenství. Pokud se dítě nakazí před porodem nebo během porodu, mohou se u něj rozvinout různé formy infekce, včetně meningoencefalitidy i velmi nebezpečné novorozenecké sepse. V případě infekce v časných fázích gravidity může rovněž dojít k potratu a různým vrozeným vadám. Ve druhém a třetím trimestru zas hrozí riziko předčasného porodu.

Jestliže u rodičky před porodem dojte k akutnímu výsevu puchýřků, přistupuje se k císařskému řezu.

Prevence genitálního oparu

Nejlepší prevencí je pak zodpovědné sexuální chování s přiměřeným množstvím sexuálních partnerů. Vzhledem k tom, že je nákaza virem HSV2 sexuálně přenosná infekce, prevencí nákazy je v některých případech používání bariérové antikoncepce – kondomu. Pokud se však opar nachází mimo oblast krytou kondomem, k přenosu může dojít. Neméně důležitá je i pohlavní hygiena. Nedoporučuje se používání společných ručníků, žínek a jiných hygienických prostředků. Snažíme se vyhýbat stresorům, které by mohly infekci vyvolat.

Zdroj: old.lf.upol.cz, dermatologiepropraxi.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

45%
55%
Zatím hlasovalo 126 lidí

Mohlo by vás zajímat

Gonorrhoea - kapavka

Kapavka patří mezi klasické pohlavní choroby podléhající legislativním opatřením. Je to akutní, hnisavé, zánětlivé onemocnění přenášené hlavně pohlavním stykem a postihující prvotně sliznici močopohlavního ústrojí.

Vliv anti-HIV terapie na imunitu

Vysoce účinná antiretrovirová terapie zřejmě umožňuje přerušit standardní léčbu ...

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.