Menstruačním cyklem nazýváme pravidelné opakované krvácení z rodidel ženy, pojem menstruace pak označuje období jednotlivých krvácení.
Může hormonální antikoncepce zhoršit křečové žíly?
Podle odborníka hormonální antikoncepce může urychlit vznik křečových žil či je zhoršit, ale ani nemusí. Nic není černobílé a záleží na mnoha faktorech, předně na výběru preparátu hormonální antikoncepce.
„V případě, že se jedná o kombinovanou hormonální antikoncepci s estrogeny je riziko zhoršení či komplikací při užívání větší. Je však již množství vzorků hormonální antikoncepce, která je po stránce křečových žil neškodná,“ říká doktor primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz a připomíná, že případné zhoršení se může týkat jenom těch pacientů, kteří už křečové žíly mají či na ně trpěli jejich rodiče. Osobám bez vrozené dispozice k tvorbě křečových žil nemůže hormonální antikoncepce žádné vytvořit, nicméně může být částečně zodpovědná za vznik trombózy.
„Užívání některých druhů HA zvyšuje riziko trombózy. Zvláště v kombinaci s dalšími rizikovými faktory je riziko trombózy větší,“ upozorňuje specialista. Většina žen už od svého gynekologa ví, že nejčastěji zmiňovaným rizikem je kouření. Na co si ještě ale v kombinaci s hormonální antikoncepcí musí dát pacientky pozor?
„Příkladem může být trombofilie, což je zvýšená vrozená tendence ke srážení krve. Často dochází k trombózám při užívání hormonální antikoncepce během dlouhých cest v letadlech i autobusech, jedná se o tzv. Syndrom ekonomické třídy. Nebezpečí hrozí i po nevhodně provedených sklerotizacích,“ upřesňuje Ota Schütz.
Konzultace s gynekologem je klíčová
Rozhodnutí o antikoncepci by mělo být učiněno na základě komplexního zhodnocení zdravotního stavu a individuálních potřeb každé ženy. Je důležité, aby ženy konzultovaly své potřeby s lékařem a zvážily všechny možnosti antikoncepce.
Alternativy hormonální antikoncepce
- Nehormonální antikoncepce: Bariérové metody (kondomy, pesar) nebo nitroděložní tělíska bez hormonů jsou vhodné alternativy pro ženy s rizikem chronického žilního onemocnění (CVD).
- Nízkodávkové hormonální antikoncepce: Některé moderní antikoncepční pilulky (případně nitroděložní tělíska) mají nižší dávky estrogenů, které zásadně nezvyšují riziko žilní trombózy.
Preventivní opatření proti rozvoji varixů a otoků nohou
- Je důležité, aby ženy konzultovaly s lékařem své individuální riziko a zvážily všechny možnosti antikoncepce.
- Praktický lékař může doporučit venofarmaka – léky na zpevnění žilních stěn a zamezení tvorby žilních zánětů.
- Lékař může doporučit pravidelné kontroly a testy, aby monitoroval zdravotní stav (angiologická nebo hematologická vyšetření).
- Zdravý životní styl - udržování přiměřené hmotnosti váhy, pravidelná fyzická aktivita a nekouření mohou pomoci snížit riziko vzniku chronického žilního onemocnění a komplikací spojených s hormonální antikoncepcí. o hematologická vyšetření).
Doporučení pro ženy s žilním onemocněním
- Pokud máte chronické žilní onemocnění nebo rodinnou anamnézu žilních potíží, poraďte se se svým gynekologem před zahájením užívání hormonální antikoncepce.
- Zvažte používání kompresních punčoch (alespoň tzv. podpůrných), které mohou pomoci zlepšit žilní návrat a zmírnit příznaky CVD. Podobně ověřená venofarmaka na předpis mohou s tímto problémem pomoci.
- Pravidelné kontroly u angiologa nebo flebologa (specialisty na žilní onemocnění) mohou pomoci včas odhalit a řešit potenciální problémy.
Problémy s neléčenými křečovými žilami či riziko trombózy hrozí bez ohledu na to, jak dlouho hormonální antikoncepci pacientka užívá. Příliš tedy nezáleží na tom, jestli je to pár měsíců či několik let.„Výrazně vyšší riziko je u pacientů, kteří mají další rizikové faktory ke vzniku trombózy, mezi něž patří i užívaní některých druhů hormonální antikoncepce,“ říká lékař s tím, že nejvhodnějším řešením je zbavit se křečových žil včas. Pacienti by v případě problémů neměli na nic čekat a jít se do specializovaného zařízení zeptat na všechny podstatné informace. Lékaři jsou na dotazy ohledně antikoncepce připraveni a toto téma zahrnou do diskuze s pacientkou ještě před samotným zákrokem.
„Pravidelně u první konzultace podrobně vysvětlíme, jakou léčbu křečových žil doporučíme, jakým způsobem ji provedeme a jakým způsobem předejdeme případným komplikacím, v čemž je zahrnuta i vhodnost či nevhodnost užívání hormonální antikoncepce. Některé preparáty hormonální antikoncepce by mohly zvyšovat možnost komplikací, proto doporučujeme buď jejich změnu, nebo vysazení před operací,“ uzavírá doktor Ota Schütz.
Zdroj: zilniporadna.cz
Lékárna.cz nabízí různé druhy kompresních punčoch, legín a dalších produktů, které oceníte nejen při každodenním nošení, ale i během sportovních aktivit. Pokud potřebujete poradit s výběrem vhodného produktu, kontaktujte lékárníky v online poradně.