Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy)

(prim. MUDr. Petr Sucharda CSc. | přečteno: 26740x )

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která vytváří a do krve vydává hormony - tyroxin a trijodotyronin - regulující intenzitu látkové přeměny a ovlivňující vývoj organizmu včetně vývoje mozku. Nemocní s onemocněním štítné žlázy jsou nejčastějšími návštěvníky endokrinologických ambulancí.

shutterstock.com

Nedostatečná tvorba hormonů štítné žlázy je nejčastěji důsledkem postižení žlázy autoimunním procesem, tedy poškozením tkáně žlázy (parenchymu) abnormálními protilátkami.

1. Tyto protilátky jsou přítomny u Hashimotovy tyreoiditidy. Typickými příznaky je zimomřivost, únava, přibírání na váze, zpomalená srdeční frekvence, vzestup krevních tuků. Diagnózu je možno stanovit na základě ultrazvukového vyšetření (viz sonografie), doplněného v případě nejasností o cílenou punkci tenkou jehlou a potvrdí ji stanovení koncentrace hormonů ve vzorku krve. Neléčená hypotyreóza ohrožuje především srdce, léčení spočívá v podávání hormonů štítné žlázy, pacienti musí zůstat ve sledování lékaře.

2. Hypotyreóza je důsledkem odstranění štítné žlázy z jakéhokoli důvodu (a také odstranění podvěsku mozkového, hypofýzy, která štítnou žlázu řídí). Ve všech případech musí pacient doživotně užívat hormony štítné žlázy - vzhledem k tomu, že je možné je podávat jako tablety, není to takový problém jako u hormonu bílkovinné povahy (inzulin, růstový hormon).

3. Zásadní nedostatek jódu v potravě vede jednak ke zvětšení štítné žlázy (struma), jednak k poruchám vývoje centrálního nervového systému, pokud je postiženo dítě nebo plod. Nedostatek jódu je běžný ve vnitrozemí, zvláště v horských oblastech, zatímco u obyvatel přímořských států se prakticky nevyskytuje. Jako prevence hypotyreózy se přidává jód do potravy - nejčastěji ve formě jodidu draselného do jedlé soli (v důsledku žádoucího omezování solení je však tento způsob substituce u nás v současné době nedostatečný). Nejlepší je však konzumace mořských ryb a výrobků z nich.

Závěrem je nutno upozornit, že nejčastějším onemocněním štítné žlázy je její zvětšení (struma). Ta může být provázena změněnou funkcí štítné žlázy, ale většinou je hladina hormonů v krvi normální. Rozhodně neplatí, že čím menší štítná žláza, tím méně hormonů v ní vzniká.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Vladka
6x

Dobrý den, byla jsem na vyšetření krve, kde mi díky podrobnému testu zjistili, že mi nepracuje štítná žláza. Prý už to hraničí s ohrožením života. Jsem objednaná k endokrinologovi, ale zajímalo by mě co při "nejhorším" se může stát. Když mě to ohrožuje na životě..větší pravděpodobnost selhání srdce nebo co? S tím srdcem byl jen příklad..děkuji

zdena
4x

Dobrý den mam dotaz už několik let se léčím se sníženou funkcí štítné žlázy beru letrox150.mg,pani doktorka mi dělá ultrazvuk ,kde mě informovala že sem tam měla na každé straně cistu a po nějaké době prý mě to srostlo do svalu na krku..mám problém s kašlem a nyní se to i zhoršilo začnu kašlat i po jakém koliv soustu jídla neb pití začnu okamžitě kašlat až do dávivého kašle.,nic mi na to nepomáhá beru lék na alergii a nic mi nepomuže jen nachvilku.je možné že příčina by byla štítnice?? a nyní jsem po mastektomii prsa a jsem na hormonální léčbě, Arimidex. ptam se vás z duvodu že oba dva léky jsou hormony jestli se to netluče..děkuji za odpověd.Smíšková.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy)

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která vytváří a do krve vydává hormony - tyroxin a trijodotyronin - regulující intenzitu látkové přeměny a ovlivňující vývoj organizmu včetně vývoje mozku. Nemocní s onemocněním štítné žlázy jsou nejčastějšími návštěvníky endokrinologických ambulancí.

Výpad vlasů

Latinsky defluvium, allopecie. Jedná se o příznak nesourodé skupiny chorob se společným rysem, výpadem vlasů a různými příčinami.

Dlouhé vlasy, které nerostou

Chtěla bych poprosit o radu. Je mi 21 let. Už několik let mám vlasy dlouhé na ramena a vůbec mi nerostou. Mám je pořád neupravené a nedrží tvar. Nevypadají vůbec zdravě. Co je opět vzpamatuje k životu?

Hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy)

Porucha funkce štítné žlázy je velmi častým problémem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce