Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Kdo je ohrožen nedostatkem vitaminů a minerálů?

( Hana Černá-Šípkova | přečteno: 12566x )

Za normálních okolností zajistí všechny potřebné živiny dostatečně pestrá strava. Existují však lidé, u nichž příjem vitaminů a minerálních látek ve stravě dostačující není. Jsou to zejména ženy a děti v některých fázích života, senioři, lidé držící redukční dietu, někteří chronicky nemocní a také kuřáci.

shutterstock.com

Za normálních okolností zajistí všechny potřebné živiny dostatečně pestrá strava. Existují však lidé, u nichž příjem vitaminů a minerálních látek ve stravě dostačující není. Jsou to zejména ženy a děti v některých fázích života, senioři, lidé držící redukční dietu, někteří chronicky nemocní a také kuřáci.

Ženy

Těhotenství a kojení klade zvláštní nároky na výživu ženy - například potřeba vitaminů je v této době zvýšena o 30 až 100 procent. Ženy během těhotenství a kojení potřebují zejména více vitaminu C, B1, B2, B6, kyseliny listové, železa, zinku, jódu, vápníku a hořčíku. Ženy užívající hormonální antikoncepci by měly dbát na dostatečný přívod vitaminu E, C, beta-karotenu a vitaminů skupiny B, zejména kyseliny listové.

Adolescenti a děti v období růstu

V období růstu a dospívání se zvyšují nároky organismu na energii a živiny potřebné pro tvorbu nových tkání. Jedná se především o kyselinu listovou, vitamin B1, B2, železo, vápník a jód.

Senioři

V souvislosti se změnou životního stylu a stravovacích zvyklostí dochází u starších lidí často k deficitu některých látek. Také určitá onemocnění, ve větší míře se vyskytující u starších osob, mohou být příčinou deficience některých nutričně důležitých látek. Senioři mají zvýšenou potřebu beta-karotenu, vitaminu D, C, E, B1, B2, B6 a vápníku.

Lidé na redukční dietě

Při redukčním režimu 1500 kcal je velice těžké dodržet přísun všech potřebných živin. Při déletrvající redukční dietě, kdy je omezena konzumace lipidů, může dojít zejména k nedostatku lipofilních vitaminů (vitamin A, D, E, K). Pokud není součástí diety zvýšená spotřeba ovoce a zeleniny, je denní konzumace multivitaminových preparátů s minerálními látkami v podstatě nezbytná.

Chronicky nemocní

Lidé s onemocněním trávicího traktu, s poruchou absorbce tuků, diabetici a nemocní dodržující určitou dietu (např. bezlepkovou) mohou v důsledku omezených stravovacích možností trpět nedostatkem vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Po konzultaci s lékařem by měli užívat některý speciální preparát, který nedostatky stravy eliminuje. Například pro diabetiky se doporučuje zvýšit příjem vitaminu C, E a vitaminů skupiny B. Vitamin C je významný antioxidant a navíc se podílí na tvorbě kolagenu - látky, která dává pružnost cévám. Kromě toho vyšší obsah glukózy v krvi brání přívodu vitaminu C do buněk. Lidé s tukovou malabsorbcí potřebují doplnění vitaminů rozpustných v tucích (především vitamin A, D a E). Lidé s dispozicemi ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění by měli dbát na dostatečný přívod antioxidačních vitaminů (vitamin C a E), kyseliny listové a vícenenasycených mastných kyselin. Při prevenci a léčbě osteoporózy je nutný nejen přísun kalcia, ale také doplnění látek, které umožňují jeho vstřebání a využití. Jedná se např. o vitaminy D, K1, B6. Potravní doplňky tedy mohou být preventivním nebo podpůrně terapeutickým prostředkem. V případě nemocných lidí je však vždy nezbytná individuální konzultace s ošetřujícím lékařem.

Kuřáci

Silní kuřáci potřebují především více antioxidantů, např. potřeba vitaminu C je oproti nekuřákům o 30 až 35 procent vyšší (někteří autoři udávají až třikrát vyšší). Dále potřebují více vitaminu E a kyseliny listové.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Janka

piju minerálky, zvlášť Ondrášovku kvůli nízkému obsahu soli, můžou jí i moje děti


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Co je pro vás největší motivací k zanechání kouření?

Zatím hlasovalo 97 lidí
 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.