Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Kdo je ohrožen nedostatkem vitaminů a minerálů?

( Hana Černá-Šípkova | přečteno: 12678x )

Za normálních okolností zajistí všechny potřebné živiny dostatečně pestrá strava. Existují však lidé, u nichž příjem vitaminů a minerálních látek ve stravě dostačující není. Jsou to zejména ženy a děti v některých fázích života, senioři, lidé držící redukční dietu, někteří chronicky nemocní a také kuřáci.

shutterstock.com

Za normálních okolností zajistí všechny potřebné živiny dostatečně pestrá strava. Existují však lidé, u nichž příjem vitaminů a minerálních látek ve stravě dostačující není. Jsou to zejména ženy a děti v některých fázích života, senioři, lidé držící redukční dietu, někteří chronicky nemocní a také kuřáci.

Ženy

Těhotenství a kojení klade zvláštní nároky na výživu ženy - například potřeba vitaminů je v této době zvýšena o 30 až 100 procent. Ženy během těhotenství a kojení potřebují zejména více vitaminu C, B1, B2, B6, kyseliny listové, železa, zinku, jódu, vápníku a hořčíku. Ženy užívající hormonální antikoncepci by měly dbát na dostatečný přívod vitaminu E, C, beta-karotenu a vitaminů skupiny B, zejména kyseliny listové.

Adolescenti a děti v období růstu

V období růstu a dospívání se zvyšují nároky organismu na energii a živiny potřebné pro tvorbu nových tkání. Jedná se především o kyselinu listovou, vitamin B1, B2, železo, vápník a jód.

Senioři

V souvislosti se změnou životního stylu a stravovacích zvyklostí dochází u starších lidí často k deficitu některých látek. Také určitá onemocnění, ve větší míře se vyskytující u starších osob, mohou být příčinou deficience některých nutričně důležitých látek. Senioři mají zvýšenou potřebu beta-karotenu, vitaminu D, C, E, B1, B2, B6 a vápníku.

Lidé na redukční dietě

Při redukčním režimu 1500 kcal je velice těžké dodržet přísun všech potřebných živin. Při déletrvající redukční dietě, kdy je omezena konzumace lipidů, může dojít zejména k nedostatku lipofilních vitaminů (vitamin A, D, E, K). Pokud není součástí diety zvýšená spotřeba ovoce a zeleniny, je denní konzumace multivitaminových preparátů s minerálními látkami v podstatě nezbytná.

Chronicky nemocní

Lidé s onemocněním trávicího traktu, s poruchou absorbce tuků, diabetici a nemocní dodržující určitou dietu (např. bezlepkovou) mohou v důsledku omezených stravovacích možností trpět nedostatkem vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Po konzultaci s lékařem by měli užívat některý speciální preparát, který nedostatky stravy eliminuje. Například pro diabetiky se doporučuje zvýšit příjem vitaminu C, E a vitaminů skupiny B. Vitamin C je významný antioxidant a navíc se podílí na tvorbě kolagenu - látky, která dává pružnost cévám. Kromě toho vyšší obsah glukózy v krvi brání přívodu vitaminu C do buněk. Lidé s tukovou malabsorbcí potřebují doplnění vitaminů rozpustných v tucích (především vitamin A, D a E). Lidé s dispozicemi ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění by měli dbát na dostatečný přívod antioxidačních vitaminů (vitamin C a E), kyseliny listové a vícenenasycených mastných kyselin. Při prevenci a léčbě osteoporózy je nutný nejen přísun kalcia, ale také doplnění látek, které umožňují jeho vstřebání a využití. Jedná se např. o vitaminy D, K1, B6. Potravní doplňky tedy mohou být preventivním nebo podpůrně terapeutickým prostředkem. V případě nemocných lidí je však vždy nezbytná individuální konzultace s ošetřujícím lékařem.

Kuřáci

Silní kuřáci potřebují především více antioxidantů, např. potřeba vitaminu C je oproti nekuřákům o 30 až 35 procent vyšší (někteří autoři udávají až třikrát vyšší). Dále potřebují více vitaminu E a kyseliny listové.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Janka

piju minerálky, zvlášť Ondrášovku kvůli nízkému obsahu soli, můžou jí i moje děti


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 52 lidí

Mohlo by vás zajímat

Přehled vitamínů a jejich účinku

Dočasný nedostatek vitamínů označujeme jako hypovitaminózu, úplný nedostatek označujeme jako avitaminózu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce