Inzerce

Vitamíny

4. května 2007, PharmDr. Hana Müllerová   |   přečteno: 3691x

Vitamíny jsou látky nezbytné pro správný chod lidského těla. Člověk si je neumí sám vytvářet, ale běžně je přijímá z potravy. Pokud z jakéhokoliv důvodu (nedostatečná, na vitamíny chudá strava nebo nemoc aj.) nepřijímáme vitamíny z potravy, dochází k hypovitaminóze a celé řadě projevů narušení správného chodu těla. Zjevně viditelné jsou zejména poškození kůže a sliznic. Vitamíny, které řadíme mezi tzv. rozpustné ve vodě (komplex B a C), častěji chybí v lidském těle. Prochází tělem, jsou okamžitě využity, ale nikde se nehromadí. Naopak tzv. vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E a K) se v těle hromadí, jejich nedostatek nastává až po delší době (týdny až měsíce) nedostatečného příjmu. Dokonce si nadměrnými dávkami vitamínů rozpustných v tucích můžeme poškodit zdraví. Dochází k rozvoji tzv. hypervitaminózy. Dodržujte proto doporučené dávkování, neužívejte více vitamínových přípravků najednou, zejména pokud obsahují vitamíny rozpustné v tucích. Pokud si dopřejete nadměrné množství zeleniny a ovoce, vynechejte ten den dávku vitamínových přípravků.

Vitamin A je nezbytný pro tvorbu očního barviva které umožňuje barevné vidění a pro růst a obnovu buněk kůže a sliznic, zejména v dutině ústní a v nosohltanu. Vitaminy skupiny B se uplatňují při mnoha pochodech látkové přeměny. Thiamin (vitamín B1) se podílí na látkové přeměně cukrů a také má vliv na funkci nervových a svalových buněk. Riboflavin (vitamín B2) pomáhá při využití kyslíku v buňkách (tzv. buněčné dýchání) a pyridoxin (vitamín B6) je využíván pro látkovou přeměnu bílkovin a ovlivňuje i funkci nervových buněk. Kyselina panthothenová (vitamín B5) ovlivňuje pochody v kůži a sliznicích, čímž zvyšuje jejich ochrannou funkci. Vitamin D je potřebný pro správné využití vápníku, růst a vývoj kostní tkáně a zubů. Vitamin E se vyskytuje v mnoha procesech těla jako antioxidační látka a podílí se na metabolismu cukrů a bílkovin a na regulaci hormonálních funkcí. Nikotinamid je využíván pro látkovou přeměnu bílkovin a cukrů a ovlivňuje činnost nervové soustavy. Vitamin C je nezbytný pro správný vývoj vazivové tkáně a příznivě ovlivňuje činnost imunitního systému.

Stopové prvky (minerály)

Stopové prvky jsou využívány jako nezbytná součást mnoha enzymů, látek urychlujících různé pochody téměř všude v těle. Jsou obvykle součástí tzv. pojivových tkání (kosti, chrupavka aj.).

Vápník a fosfor hrají zásadní roli při mineralizaci kostí a zubů. Vápník dále podporuje činnost různých látek, spolupůsobí s hořčíkem při regulaci práce srdce, přenosu nervových podnětů a regulace propustnosti membrán. Železo a měď spolu s vitaminy B jsou nezbytné pro vývoj červených krvinek. Hořčík, mangan, zinek a molybden spolupracují jako složky enzymů v mnoha pochodech těla.

Stopové prvky obvykle v dostatečné míře získáváme ze zevního prostředí nebo pitím minerálních vod. V multivitamínových směsích získáváme velmi malé dodatky těchto látek. Přesto, osoby trpící závažnými chorobami srdce a cév, by se měli poradit s lékařem dříve než začnou směs vitamínů s minerály užívat.

autor: PharmDr. Hana Müllerová

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 247 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Amalka (nehty) 19. února 2019, 09:22:23

    Třepí se a třepí, používám tabletky zinku a ozdravovací olejíček, ale furt je mám… Diskutovat

  • Michala (Bolesti kloubů) 19. února 2019, 10:21:51

    Pumpička? a to potom vůbec nebolí? a jak to funguje? na jak dlouho se ta pumpička aplikuje? Diskutovat

  • Hajdy (Křivice - vitamín D) 19. února 2019, 00:18:36

    Romano od kolika let je vhodný? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.