Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Vitamíny

(PharmDr. Hana Müllerová | přečteno: 4855x )

Vitamíny jsou látky nezbytné pro správný chod lidského těla. Člověk si je neumí sám vytvářet, ale běžně je přijímá z potravy. Pokud z jakéhokoliv důvodu (nedostatečná, na vitamíny chudá strava nebo nemoc aj.) nepřijímáme vitamíny z potravy, dochází k hypovitaminóze a celé řadě projevů narušení správného chodu těla. Zjevně viditelné jsou zejména poškození kůže a sliznic. Vitamíny, které řadíme mezi tzv. rozpustné ve vodě (komplex B a C), častěji chybí v lidském těle. Prochází tělem, jsou okamžitě využity, ale nikde se nehromadí. Naopak tzv. vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E a K) se v těle hromadí, jejich nedostatek nastává až po delší době (týdny až měsíce) nedostatečného příjmu. Dokonce si nadměrnými dávkami vitamínů rozpustných v tucích můžeme poškodit zdraví. Dochází k rozvoji tzv. hypervitaminózy. Dodržujte proto doporučené dávkování, neužívejte více vitamínových přípravků najednou, zejména pokud obsahují vitamíny rozpustné v tucích. Pokud si dopřejete nadměrné množství zeleniny a ovoce, vynechejte ten den dávku vitamínových přípravků.

Vitamin A je nezbytný pro tvorbu očního barviva které umožňuje barevné vidění a pro růst a obnovu buněk kůže a sliznic, zejména v dutině ústní a v nosohltanu. Vitaminy skupiny B se uplatňují při mnoha pochodech látkové přeměny. Thiamin (vitamín B1) se podílí na látkové přeměně cukrů a také má vliv na funkci nervových a svalových buněk. Riboflavin (vitamín B2) pomáhá při využití kyslíku v buňkách (tzv. buněčné dýchání) a pyridoxin (vitamín B6) je využíván pro látkovou přeměnu bílkovin a ovlivňuje i funkci nervových buněk. Kyselina panthothenová (vitamín B5) ovlivňuje pochody v kůži a sliznicích, čímž zvyšuje jejich ochrannou funkci. Vitamin D je potřebný pro správné využití vápníku, růst a vývoj kostní tkáně a zubů. Vitamin E se vyskytuje v mnoha procesech těla jako antioxidační látka a podílí se na metabolismu cukrů a bílkovin a na regulaci hormonálních funkcí. Nikotinamid je využíván pro látkovou přeměnu bílkovin a cukrů a ovlivňuje činnost nervové soustavy. Vitamin C je nezbytný pro správný vývoj vazivové tkáně a příznivě ovlivňuje činnost imunitního systému.

Stopové prvky (minerály)

Stopové prvky jsou využívány jako nezbytná součást mnoha enzymů, látek urychlujících různé pochody téměř všude v těle. Jsou obvykle součástí tzv. pojivových tkání (kosti, chrupavka aj.).

Vápník a fosfor hrají zásadní roli při mineralizaci kostí a zubů. Vápník dále podporuje činnost různých látek, spolupůsobí s hořčíkem při regulaci práce srdce, přenosu nervových podnětů a regulace propustnosti membrán. Železo a měď spolu s vitaminy B jsou nezbytné pro vývoj červených krvinek. Hořčík, mangan, zinek a molybden spolupracují jako složky enzymů v mnoha pochodech těla.

Stopové prvky obvykle v dostatečné míře získáváme ze zevního prostředí nebo pitím minerálních vod. V multivitamínových směsích získáváme velmi malé dodatky těchto látek. Přesto, osoby trpící závažnými chorobami srdce a cév, by se měli poradit s lékařem dříve než začnou směs vitamínů s minerály užívat.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

45%
55%
Zatím hlasovalo 128 lidí

Mohlo by vás zajímat

Přehled vitamínů a jejich účinku

Dočasný nedostatek vitamínů označujeme jako hypovitaminózu, úplný nedostatek označujeme jako avitaminózu.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.