Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Jak poznám, že rodím

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1954x )

Porodem těhotenství vrcholí. Je to doba, na kterou rodiče netrpělivě čekají, doba, kdy přijde na svět jejich vytoužené miminko. Poznat začátek porodu není vůbec snadné, obzvlášť pokud jste prvorodička. Každá žena pociťuje trochu jiné příznaky.

shutterstock.com

Porod je děj, při kterém je plod vypuzen z mateřského organizmu a oddělí se od matky. Začátek porodu se počítá od doby, kdy se děloha začne pravidelně stahovat a začnou se otevírat porodní cesty. K porodu nejčastěji dochází mezi 38. - 42. týdnem těhotenství.

Od kdy očekávat porod?

Fyziologický porod může proběhnout kdykoliv v posledním měsíci těhotenství (v rozmezí od 37 až do 40. týdne těhotenství, někdy i později). V tomto období by žena měla být připravená a mít sbalenou tašku do porodnice. Také se nedoporučuje cestovat na příliš velké vzdálenosti od domova a místa chystaného porodu. Dopřejte si dostatek odpočinku a věnujte větší pozornost svému tělu. 

V posledních týdnech těhotenství se děloha začíná na porod připravovat děložními stahy, jde o tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce, známější pod označením poslíčci. Objevují se několik týdnů před porodem, ale není to pravidlem –⁠ někdo je nemusí pociťovat vůbec. Jsou podobné menstruačním bolestem. Na rozdíl od kontrakcí jsou ale nepravidelné, připomenou se několikrát za den a zase ustanou.

Poslíčky versus kontrakce

Pokud jsou však stahy pravidelné, sílí na intenzitě a intervaly mezi nimi se zkracují, jedná se pravděpodobně o porodní stahy neboli kontrakce. Těhotná je pociťuje jako ztuhnutí podbřišku či celého břicha. Spolu s tím, jak sílí a trvají déle, začínají ovlivňovat dýchání ženy a také ji nutí hledat co nejpříjemnější polohu pro zvládnutí nepříjemných pocitů. 

Nejste si jistá, jestli jde o poslíčky či kontrakce? Lékaři a porodní asistentky doporučují dát si teplou koupel či sprchu po dobu 20 až 30 minut. Zatímco teplo poslíčky „rozežene“, kontrakce naopak pokračují a sílí. Teplá voda také pomáhá od bolesti. V některých porodnicích můžete být ve sprše či vaně po celou dobu porodu.  

Kdy začíná porod?

Porod může začít z několika důvodů:

1. Odtok plodové vody

Protržením plodových obalů - blan dojde k odtoku plodové vody. Většinou jí bývá takové množství, že budoucí maminka nepochybuje, že je to plodová voda. Někdy může voda jen prosakovat, takže si ji mohou maminy zaměnit s močí. Vždy je však třeba přijet do porodnice, aby se zjistilo, zda se jedná o plodovou vodu. Protržením vaku blan a odtokem plod. vody dochází k otevření porodních cest a možnému nebezpečí vstupu infekce k děťátku, a proto není vhodné vyčkávat příliš dlouho doma. Navíc by se mohlo stát, že by otevřenými blanami a pootevřeným děložním hrdlem propadla pupeční šňůra do pochvy a došlo by k ohrožení přísunu okysličené krve pupečníkem k dítěti. Není to situace, která by nastávala vždy, ale přihodit se může a je třeba s ní počítat a dělat vše pro to, abychom jí předešli. Proto bez ohledu na stahy přijde těhulka na porodní sál co možná nejdříve po odtoku plodové vody. Plodová voda bývá většinou bezbarvá - čirá. Může mít někdy i nazelenalou barvu, to je upozornění, že miminku už se v bříšku příliš nedaří a mělo by přijít co nejdříve na svět.

2. Pravidelné děložní stahy (kontrakce) - bolesti.

Nejdříve může maminka vnímat bolesti jako pobolívání v podbříšku (asi jako při bolestivých měsíčkách) nebo bolest v zádech v oblasti kříže. Bolest je doprovázena ztuhnutím dělohy - bříško je na pohmat tvrdé. Stahy jsou z počátku nepravidelné - interval se počítá od začátku jednoho stahu do začátku dalšího stahu. Takže mohou být stahy po 10 minutách, potom např. po 20 min atd. - interval není pravidelný. Většinou při těchto stazích maminka sice pociťuje již mírnou bolest, ale nijak ji neomezuje v normální činnosti. Stahy začnou zesilovat, interval mezi jednotlivými stahy se začne zkracovat. Jakmile jsou už stahy nějakou dobu pravidelné a stále zesilují, přijede maminka do porodnice. Všeobecně platí několik rad. S prvními stahy není vhodné ihned se jimi zabývat. Nesledujte s první bolestí hodinky! Snažte se je nejdřív ignorovat, dělejte vše co jste měly v plánu dělat - choďte, žehlete, čtěte, dívejte se na televizi, povídejte si… Jakmile stahy zesílí, dejte si teplou sprchu. Pokud stahy nepolevují, ale naopak zesilují a začínají být nepříjemnými, začněte sledovat interval mezi jednotlivými stahy. Pokud budou pravidelně kratší než 15 minut a budou-li trvat déle než hodinu, vyrazte do porodnice. Samozřejmě je třeba brát ohled na vzdálenost, jakou máte do porodnice a čas, který vám zabere doprava, a přizpůsobit tomu příjezd do porodnice.

Stejně tak vyražte do porodnice bez otálení, jestliže krvácíte jasně červenou krví. Špinění nebo hlen s příměsí tmavé krve jsou součástí otevírání porodních cest, případně odchodu hlenové zátky. Pokud ale krvácení připomíná menstruaci, neotálejte – může jít o předčasné odloučení placenty. Pokud začne žena cítit velký tlak na konečník, je čas odjet do porodnice bez ohledu na to, jestli jsou kontrakce pravidelné a jaké intervaly mezi nimi jsou. 

3. Do porodnice je vhodné přijet i tehdy, když se nebudete cítit dobře a nebudete moct identifikovat svůj nepříjemný pocit, ale budete cítit, že něco s vámi není v pořádku. Vždycky se řiďte heslem: "je lépe přijet 3 krát zbytečně, než jednou pozdě".

Co s sebou do porodnice

Tašku do porodnice byste měla mít sbalenou předem, a to pro jistotu už kolem 30. týdne těhotenství. V momentě, kdy porod přijde, nebude na balení čas.

Univerzální seznam věcí do porodnice pro každého neexistuje. Spoustu věcí, ať už pro miminko nebo pro sebe, dostanete přímo v porodnici a proto každé zařízení připravuje svoje doporučené seznamy věcí. Je pak samozřejmě na vás, jestli tyto zapůjčené věci využijete, nebo budete používat raději svoje. 

Co všechno budete potřebovat pro sebe:

 • Doklady (občanský průkaz, kartička zdravotní pojišťovny, těhotenský průkaz, oddací list nebo rodný list otce dítěte)
 • Prohlášení o jméně

Co se bude hodit během porodu

 • Pohodlná volná košile do porodnice, ideálně s rozepínám na hrudníku, abyste si dítě mohla ihned po narození položit na tělo
 • Gumové přezůvky
 • Masážní oleje, hudební přehrávač (pokud budete hospitalizována dříve)
 • Něco malého k jídlu – kvalitní čokoláda, cereální tyčinka, ovoce, hroznový cukr (zkrátka něco, co rychle dodá energii)
 • Tekutiny – určitě budete potřebovat pít, ideální je neperlivá voda v lahvi s pítkem

Po porodu

 • Jednorázové kalhotky – zakoupíte v lékárně (jsou propustné, pohodlné a nebudou vás omezovat v pohybu)
 • 2 - 3 balení porodnických vložek (musí být vatové a bez lepicího pásku)
 • Dvě kojicí podprsenky s odepínacími košíčky
 • Prsní vložky, které zachycují unikající mléko
 • Krém na bradavky
 • 2 košile s rozepínáním vepředu pro snadné kojení
 • 2 osušky, 1 ručník na prsa a 1 na obličej
 • Ponožky
 • Župan, přezůvky
 • Hygienické a kosmetické potřeby
 • Toaletní papír
 • Léky, které užíváte
 • Knížku či časopis
 • Telefon a nabíječku

Co budete potřebovat pro miminko?

Během prvních několika dnů v porodnici pro miminko moc potřebovat nebudete, o všechno vybavení, zavinovačku a oblečení se postará porodnice. Přesto je několik věcí, které je dobré sebou mít:

 • Balík jednorázových plenek
 • Vlhčené kojenecké ubrousky
 • Jednorázové přebalovací podložky
 • 3 látkové pleny
 • Žínku na mytí 
 • Krém na zadeček
 • Dětský olejíček
 • Dudlík
 • Oblečení na cestu domů

Co nechat raději doma?

Šperky, cennosti či větší obnos peněz nechte z bezpečnostních důvodů raději doma. Potřebovat nebudete ani parfém či voňavé deodoranty a krémy. Novorozenci po porodu je nejpříjemnější vaše přirozená tělesná vůně

Fyziologický porod

Podle našich zvyklostí probíhají porody v porodnických odděleních nemocnic, většinu porodů vedou porodní asistentky a za výsledek porodu je zodpovědný lékař. Během porodu je doporučeno pravidelným vyšetřováním sledovat jeho průběh, monitorovat stav plodu a sledovat stav rodičky. V rámci těchto doporučení je poměrně velká volnost, tudíž se konkrétní praxe liší podle jednotlivých ústavů. Účelem sledování je včas rozpoznat a vyřešit hrozící komplikace a pomoci rodičce zvládnout námahu, bolest a stres, které bývají s porodem spojené.

Porod můžeme rozdělit do tří částí:

V první tzv. otevírací době se vlivem děložních kontrakcí otevírají porodní cesty. Tato fáze trvá průměrně 6-8 hodin. Stahy děložní se zesilují, intervaly mezi nimi zkracují, v závěru bývají kontrakce po 2-3 minutách. Branka děložní, která bývá na začátku porodu uzavřená, se roztahuje na přibližně10 cm. Hlavička plodu postupuje do malé pánve. Personál porodního sáluv pravidelných intervalech vyšetřuje přes pochvu, jak otevírání porodních cest a postup hlavičky probíhá a kardiotokografem, což je přístroj na zaznamenávání děložních stahů a srdeční akce plodu, monitoruje stav plodu. Rodička se může v první době volně pohybovat a chovat způsobem , který ji nejvíce vyhovuje, ve většině ústavů může mít u porodu blízkou osobu.

Protože samy kontrakce děložní, rozpínání porodních cest a tlak postupující hlavičky na okolní orgány bývají obvykle vnímány bolestivě, je úkolem personálu porodního sálu i tlumení bolesti. K ovlivnění porodních bolestí je možné užít nefarmakologické metody jako jsou změny polohy, masáže či aplikace tepla nebo chladu na určité oblasti těla, teplá sprcha, teplá lázeň, sugesce či hypnoza, akupunktura, akupresura, elektroanalgezie. K farmakologickým metodám patří celkově aplikované léky proti bolesti ve formě injekcí nebo čípků, inhalace analgetických plynů, obstřiky bolestivých míst, či aplikace analgetických látek do páteře ve formě epidurální nebo spinální analgezie.

V druhé tzv. vypuzovací době prochází plod porodním kanálem, který je tvořen pánevními kostmi, dolní částí dělohy a pochvou. Tato fáze porodu trvá od 5 do 120 minut. Plod je zpočátku vypuzován děložními stahy a v závěru i vědomým tlačením rodičky. Během prostupu měkkými částmi porodních cest je někdy potřeba tkáně nastřihnout, v některých případech se natrhnou. Na závěr porodu lékař případné poranění sešije.

Ve třetí době se během několik minut slabšími kontrakcemi odloučí a vypudí placenta.

Po porodu zůstává matka s dítětem v porodnici. Za optimální se u nás považuje 4-5 dní, během kterých se zotaví z porodu, zkontroluje se zavíjení dělohy, hojení případných poranění, kojení, a celkový stav rodičky. U dítěte se provedou základní vyšetření, ošetření pupeční jizvy, očkování a pokud je všechno v pořádku , rodička odchází domů.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 55 lidí

Mohlo by vás zajímat

Dědičné poruchy a vrozené vývojové vady

Downův syndrom, Turnerův syndrom, poškození plodu zarděnkami, nebo některými léky užívanými v těhotenství - to všechno jsou choroby, které řadíme mezi dědičné poruchy a vrozené vývojové vady.

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Prenatální diagnostika

Tři až pět dětí ze sta se rodí s vrozenou vývojovou vadou. Většinou se jedná o děti mladých a zdravých nepříbuzných rodičů bez jakékoliv zátěže v rodině.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce