Inzerce

Jak si poradit s nespavostí?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6509x )

Klidný spánek a bezproblémové usínání jsou vymoženosti, kterých si člověk začne vážit až v okamžiku, kdy o ně přijde. Vzhledem k tomu, že kvalita spánku i usínání podléhá celé řadě nejrůznějších vlivů, je někdy těžké najít jednu konkrétní příčinu nespavosti. Jsou samozřejmě situace, kdy člověk přestane spát „ze dne na den“, většinou důsledkem konkrétní psychické zátěže. Nejčastěji však kvalita spánku klesá postupně a tělo vysílá drobné signály, které často přehlížíme.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Spánek je z biochemického hlediska zajímavý, ale dost složitý proces, který je ovlivněn hormony a který sám hormony ovlivňuje. Velmi zajímavý je z tohoto pohledu hormon melatonin, který se tvoří právě ve spánku a který sám ovlivňuje denní biorytmy, včetně spánku (je to významný antioxidant, podporuje imunitu, ovlivňuje stárnutí, krevní oběh, metabolismus). Pokud je melatoninu málo, to znamená, že se ho v noci tvoří málo, máme přes den špatnou náladu, špatně se koncentrujeme a večer pak špatně usínáme. A tím se dostáváme do začarovaného kruhu.

Naše tipy:

1) Strava - nejezte těžká a tučná jídla 

Těžká a tučná jídla do zdravého jídelníčku nepatří. A už vůbec ne večer před spaním. Zatěžují trávení, zejména žlučník a játra, která podle orgánových hodin pracují nejvíce právě v noci – mezi 23. a 3. hodinou. Po nevhodném jídle nás trávení „budí“, spánek je neklidný. Pro ozdravný spánek je doba před a kolem půlnoci velmi důležitá, je to fáze hlubokého spánku (REM fáze). Pokud chodíme spát pozdě a ještě si k tomu dáme jídlo, které je pro játra a žlučník zatěžující, o hluboký spánek se okrademe.

Večer se proto vyhněte tučným sýrům, uzeninám, majonézovým salátům, jídlům smaženým či fritovaným, zákuskům, sušenkám, polotovarům se skrytými tuky, soleným arašídům, atd. Vyhněte se potravinám chemicky upraveným, protože zatěžují játra.

Čtěte také: Zácpa nebo nadýmání: praktické rady, jak trávicím potížím co nejlépe předejít

2) Tip z přírody

Zklidňující a relaxační účinek má Levandulový olej. Kápněte 1-2 kapky do misky s vlažnou vodou nebo kápněte olej dětem přímo na polštář.

3) Pomoc nabízí i homeopatie

Její přínos je v první řadě preventivní. Umožňuje vyvarovat se přechodu do chronického stavu a tím nevyhnutelné nutnosti předepisování silnějších léků. Problémy se spánkem jsou vždy součástí celkového obrazu organismu. Noční probouzení, ranní nespavost, jsou často založeny na hlubších problémech v mysli a jejich léčba vyžaduje globálnější pohled na problém. Pokud tedy tento nepříznivý stav trvá dlouhodobě, je nutné navštívit lékaře. Lékař posoudí váš zdravotní stav komplexně i s přihlédnutím na další léčbu, kterou možná podstupujete.

Pokud to není vysloveně nutné, neužívejte hypnotika. Ta jsou totiž zodpovědná za největší podíl pádů u osob staršího věku, když vstávají v nočních hodinách, a tím i za vzniklé zlomeniny. Navštivte svého lékaře-homeopata, zkonzultujte s ním svůj zdravotní stav. Bude-li to možné, lékař vám v první řadě nabídne léčbu homeopatickou.

Čtěte také: Chcete se léčit šetrně a zároveň účinně? Řešení existuje!

Homeo – tipy:

Nux vomica 15 CH, 5 granulí večer, případně 5 granulí při nočním probuzení - máte-li starosti, hodně práce, užíváte nadměrné množství cigaret a alkoholu. Nebo usínáte-li po jídle na pohovce, ale v momentě, kdy ulehnete do postele, se spánek vytratí a vy nemůžete spat. Opakovaně se budíte kolem 3 hodiny ráno a znovu řešíte rodinné či profesní problémy.

Coffea 15 CH, 5 granulí večer

Máte problém najít vnitřní klid, neustále vám hlavou běží myšleny a nápady a nemůžete najít klid, abyste usnuli?

Gelsemium sempervirens 15 CH, 5 granulí večer

Trpíte trémou? Bojíte se události, která vás čeká a to brání vašemu klidnému usínání.

4) A co děti?

Nespavost dětí bývá častý problém, se kterým si rodiče neví rady.

Pro děti od jednoho roku věku vyzkoušejte sirup Sedalia, 1 čajovou lžičku večer před spaním.

U dětí, které trpí nočními děsy (dítě v noci křičí, nemůže se probudit, má hrozné sny) podáváme lék Stramonium 15 C, 5 granulí večer před spaním a 5 granulí v noci, pokud dítě křičí. Lék je pouze na lékařský předpis.

Čtěte také: Když má dítě strach

Pokud dítě nemůže usnout z důvodu přetažení, potřebuje lék Zincum metallicum 15 C, 5 granulí večer před spaním. Jedná se o neklidné dítě, které neustále kope nohama a při únavě se nemůže soustředit. Lék je také pouze na lékařský předpis.

Čtěte také: Homeopat radí

Přeji Vám co nejméně bezesných nocí.

Lucie Nestrašilová

Šéfredaktorka Svět homeopatie.cz

Zdroj: Světhomeopatie.cz

komerční sdělení500x150(1).gif

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Homeopatie
Partner rubriky Homeopatie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 297 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Když to přeženeme se cvičením

Hubnutí bez pohybu, je prý jako láska bez sexu. Chceme zhubnout, začneme chodit do posilovny, potom cvičíme doma a nejlépe každý den, ať je to rychle vidět. Náš životní styl k tomu ale nějak nejde. Děláme sklapovačky, trápíme stehna, ruce, manžel si z nás dělá legraci, že za chvíli budeme silnější než on. Dřív nebo později se stane, že nás po tom našem každodenním domácím cvičení začne všechno bolet.

Jak zvládnout kojení?

Kojení dětí je už od pradávna jedním z obecných rysů všech kultur, protože na něm záviselo samotné přežití narozeného dítěte. Mateřské mléko je nejpřirozenější a nejhodnotnější výživa pro novorozence a kojence a v plném rozsahu je nelze ničím nahradit. Některé maminky kojit nechtějí, jiné by s tím nejraději nepřestávaly.

Domácí lékárnička: Homeopatická

Co mít po ruce, když na vás „něco leze“, přejedli jste se nebo máte křeče? A když navíc chcete něco, co rozhodně nebude mít vedlejší účinky a k vašemu tělu bude šetrné. Sáhněte po homeopatikách. Vybrali jsme pro vás pár tipů, co z homeopatik mít vždy po ruce.

Když má dítě strach

Přibližně mezi třetím a čtvrtým rokem života jsem začala u svého syna pozorovat, že se začíná bát věcí, které ho dosud v životě jen míjely.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.