Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Jak snadno rozpoznat mužský přechod?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2380x )

Přechod může potrápit psychickou i fyzickou stránku lidského těla. Většina populace si myslí, že se týká pouze žen. To však není pravda, dnešní medicína již totiž zná i pojem mužského přechodu, takzvané andropauzy.

Dobrá rada
shutterstock.com

Její symptomy se objevují u necelé poloviny mužů, a to typicky mezi 50. a 60. rokem života. Andropauza se nejčastěji projevuje náhlými změnami nálad, návaly horka, sníženým libidem, únavou, depresí či nespavostí. Častými problémy jsou rovněž potíže se soustředěním nebo zhoršenou pamětí. Všímáte si na sobě některého z těchto projevů?

Mužský přechod je způsobený především poklesem hladiny testosteronu. Dokáže muže potrápit řadou obtíží. Podobně jako ženy v menopauze se muži v přechodu potýkají se změnami nálad, úzkostmi, podrážděností, ale třeba i s poruchami paměti, či dokonce depresí. Andropauza se odráží i na sexuálním životě. 
„U mužů v přechodu často dochází ke snížení fyzické výkonnosti, běžným symptomem je také erektilní dysfunkce, snížené libido a přibývání na váze,“ popisuje projevy andropauzy renomovaný sexuolog Pavel Turčan.

Pokud srovnáme mužský a ženský přechod, muži mají oproti ženám vyšší pravděpodobnost výskytu kognitivních poruch. Obecně se u nich v dřívějším věku projevují poruchy paměti a zhoršené soustředění. Přestože se tyto projevy vyskytují převážně po 65. roce života, u některých mužů lze první příznaky pozorovat již v raných stádiích andropauzy, kdy se produkce testosteronu začíná přirozeně snižovat. V některých případech může andropauza dokonce zvyšovat riziko mrtvice.

Jste v mužském přechodu? Otestujte se

Proto je dobré přechod podchytit včas a napomoct ke zmírnění jeho negativních příznaků. Zda se nacházíte v andropauze, můžete zjistit rychlým testem. Stačí odpovědět ano či ne na následující otázky:

  1. Je vám více než 50 let? ANO / NE
  2. Trpíte náhlými změnami nálad (například podrážděností, úzkostí)? ANO / NE
  3. Stává se vám, že často zapomínáte důležité věci? ANO / NE
  4. Všimli jste si příbytku na váze? ANO / NE
  5. Budíte se v noci často nebo se vám špatně usíná? ANO / NE
  6. Snížila se vaše chuť na sex nebo prožitek z něj? ANO / NE
  7. Zaznamenali jste zvýšené pocení? ANO / NE
  8. Dělá vám problém soustředit se? ANO / NE
  9. Docházíte často na malou (více než 7x za den)? ANO / NE
  10. Pozorujete na svém těle výraznější úbytek svalové hmoty? ANO / NE

Vyhodnocení testu:

ANO 0 až 3x

Pokud jste odpověděl „Ano“ třikrát a méně, zdá se, že vás andropauza ještě nedostihla. Měl byste však mít na paměti, že mužský přechod někdy může nastat i bez průvodních symptomů.

ANO 4 až 6x

Odpověděl jste „Ano“ čtyřikrát až šestkrát? V takovém případě se u vás projevují některé symptomy typické pro nástup andropauzy. Domluvte si konzultaci s lékařem, který andropauzu potvrdí, či vyvrátí. Společně pak můžete prodiskutovat možná řešení pro zmírnění projevů mužského přechodu.

ANO 7 až 10x

Odpověděl jste „Ano“ sedmkrát a více? Pak je vysoce pravděpodobné, že vás andropauza už dostihla. Navštivte lékaře, který vám poradí, jak zvládat projevy mužského přechodu. Pamatujte ale také na to, že některé z uvedených příznaků mohou být signálem vážnějších problémů a není dobré je podceňovat.

Zhodnocení a doporučení

Ať už vám vyšel jakýkoliv výsledek, je dobré o své tělo pečovat a příznaky, třeba i preventivně, zmírňovat. Díky úpravě životního stylu lze hladinu hormonů stabilizovat. Proto většina lékařů doporučuje dbát na zdravý životní styl.
„Pomáhá hlavně změna jídelníčku, zvýšení fyzické aktivity, zanechání kouření, omezení alkoholu a dodržování dostatku odpočinku,“ doporučuje Pavel Turčan.

V neposlední řadě je nezbytné odbourat stres, který dlouhodobě narušuje hladinu hormonů v těle. Právě muži v dlouhodobém stresu patří v tomto ohledu do rizikové skupiny. Důležité je tedy dopřávat si dostatečně dlouhý a kvalitní spánek – ideálně 8 hodin –, protože testosteron se v těle tvoří zejména v nejhlubší fázi spánku.

S příznaky v andropauze mohou pomoci též kvalitní doplňky stravy, které obsahují včelí produkty, extrakty z ženšenu, česneku a meduňky, cenné vitamíny, minerály a stopové prvky. Neméně důležitý je vitamín C, jenž přispívá k normální tvorbě kolagenu, který je důležitý pro správnou funkci nejen krevních cév, ale i kostí a chrupavek. Mužům v andropauze prospívá také přísun hořčíku, železa či vitamínů B2, B6, B12. Díky těmto látkám se snižuje únava lidského organismu a vyčerpání, kvůli nimž se muži v andropauze často vyhýbají potřebné fyzické aktivitě.

Pokud lékař posoudí, že jsou potíže spojené s přechodem závažnější, nabízí se jako poslední možnost nasazení hormonální léčby. V případě, že chcete mít opravdu jistotu, zda se vám přechod blíží nebo zda už se v něm nacházíte, je vhodným řešením nechat si hladinu testosteronu vyšetřit z odběru krve, nejlépe u sexuologa či androloga.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Příznaky onemocnění prostaty

Zpravidla se objeví dosud nepozorované problémy s močením. Jejich nástup může být nenápadný a postupný, takže si muž zvykne. V tom případě nechápe zvětšení prostaty jako obtěžující, neboť "už zapomněl", jaké je to normálně močit. Řada mužů je přesvědčena, že poruchy močení patří ke stárnutí a že jde o obraz zcela normální...

Může onemocnění prostaty ovlivnit chuť na sex?

Dobrý den. Doktor mi řekl, že mám zvětšenou prostatu. Od té doby (ale i dřív) mám pocit, že sex neprožívám s partnerkou tak dobře a tak často, jako dříve. Také můj penis není zdaleka tak tvrdý, jako dříve.Nejvíc se ale bojím reakce mé partnerky. Dá se s tím ještě něco dělat? Nebo už to nebude jako dřív?

Sonografie (vyšetřování ultrazvukem)

Vyšetřování ultrazvukem je v současnosti základní a pravděpodobně i nejrozšířenější zobrazovací diagnostickou metodou. Má totiž mnoho předností: nezatěžuje vyšetřovaný organizmus pronikavým zářením ani nutností podávat kontrastní látku jako metody rentgenové, a vyšetřovací přístroj není zdaleka tak drahý jako u počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MR). Navíc lze, je-li to potřeba, vyšetřovat přímo u lůžka nemocného. Vyšetření je možno dokumentovat: jednotlivé záběry na speciální papír nebo celý průběh na videokazetu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce