Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=leaderbord&utm_campaign=cukrovka
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Preventivní vyšetření prostaty: Jak probíhá a kdy na něj zajít

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1691x )

Rakovina prostaty patří k nejčastějším zhoubným nádorům u mužů. Jak probíhá vyšetření a kdy na ně můžete jít?

shutterstock.com

Absolvování preventivních prohlídek by mělo být běžnou součástí života každého člověka, i když se cítí fit a nemá pocit, že má jakékoli zdravotní obtíže. U karcinomu prostaty je znepokojující fakt, že onemocnění se ve většině případů rozvíjí, aniž by si muži povšimli jakýchkoli symptomů již v raném stádiu. Přitom nejúčinnější je léčba ve chvíli, kdy se nemoc odhalí včas.

Jak se projevuje rakovina prostaty?

Rakovina prostaty se nejčastěji projevuje častějším močením - především v noci, nucením na močení, retardací startu močení, obtížným močením, slabým proudem moče, pocitem nedostatečného vyprázdnění močového měchýře či v pokročilých případech přítomností krve v moči či v ejakulátu. Na možné onemocnění se přijde při cíleném vyšetření z krve, kde se zjišťuje hladina prostatického specifického antigenu (PSA), což je bílkovina produkovaná buňkami prostaty. 

Jak probíhá vyšetření? 

K diagnostice onemocnění prostaty se jako základ používá vyšetření prostaty pohmatem, které je součástí preventivní prohlídky u registrujícího všeobecného praktického lékaře. Ta se provádí a z veřejného zdravotního pojištění hradí jedenkrát za dva roky, zpravidla po uplynutí 23 měsíců od poslední preventivní prohlídky (dle vyhlášky č. 70/2012, o preventivních prohlídkách).

Pokud vznikne podezření na onemocnění prostaty, je jednou z diagnostických možností laboratorní rozbor krve, z něhož se stanoví hladina tzv. PSA (prostatický specifický antigen). Vyšetření může zajistit všeobecný praktický lékař, internista i urolog na základě klinického nálezu u pacienta. Kdo toto vyšetření chce absolvovat jen na základě svého vlastního rozhodnutí, bez lékařské indikace, musí si je uhradit.

Pro stanovení diagnózy karcinomu prostaty jsou pak nezbytná další vyšetření – např. zobrazení prostaty ultrazvukem, biopsie prostaty, případně počítačová tomografie (CT) či magnetická rezonance. Všechna tato indikovaná vyšetření jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Prostatu nejlépe chrání prevence

Pokud nedojde k brzkému odhalení a včasné léčbě, mohou se rakovinotvorné buňky šířit z prostaty i do vzdálených částí těla, a to především do lymfatických uzlin a kostí. Účinně předcházet rakovině prostaty v podstatě nelze, proto jsou preventivní prohlídky u lékaře velmi důležité. Pokud rakovina prostaty určité příznaky vyvolá, bývají to potíže s močením, krev v moči, bolestivá ejakulace, příměs krve ve spermatu nebo potíže s erekcí.

Pozitivní anamnéza v rodině může znamenat zvýšený výskyt onemocnění i u dalších mužských členů rodiny. Pokud u vás nebo některého vašeho příbuzného byla rakovina prostaty v minulosti či přítomnosti diagnostikována, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem o možnostech vyšetření i pro ostatní mužské členy.

Movember - měsíc prevence mužských onemocnění

Povědomí o tomto onemocnění se snaží zvýšit pravidelná listopadová osvětová akce Movember. Jejím organizátorem je v České republice Nadační fond Muži proti rakovině. Muži si v rámci této kampaně nechávají narůst knír a nosí ho po celý listopad na podporu zvýšení povědomí o mužských nemocech. Důraz je kladen na včasnou detekci rakoviny varlat zejména u mladých mužů, starším mužům je doporučována pravidelná kontrola prostaty. Velký význam má dostatečná informovanost pacientů. Muži by se neměli bát či ostýchat mluvit o svém zdraví se svým lékařem.

Zdroj: vzp.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

62%
38%
Zatím hlasovalo 234 lidí
Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=adbox&utm_campaign=cukrovka
reklama https://www.lekarna.cz/darky-pro-muze/?utm_source=ordinace&utm_medium=intext_scyscraper&utm_campaign=Vanoce_muzi

Mohlo by vás zajímat

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Užívání vitaminu E jako prevence

Vas nahled na pravidelne denni uzivani E vitaminu /dnes jiz vitamin 400/ jako jeden z prostredek jak pomoci muzum starsich od 50 let v prevenci v budoucnu nastupivsich uropotizi. Ma se vitamin E brat na lacno nebo toto neni podstatne? Udajne se ma vytvaret antivitamin E pokud jsou brany vitaminy E na lacno.

Vakcína proti nádoru děložního čípku neochrání všechny ženy

Původcem nádoru děložního čípku je virus. Nemoc se vyvíjí několik let a mezitím lze včas počínající potíže odhalit.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce