Jak určit glykemický index

(PhDr. Iva Málková | přečteno: 16891x )

Hodnoty GI se zjišťují experimentálně můžete je najít na internetu v článku Sacharidy a hubnutí nebo na www.istob.cz nebo v knize Obezita je realita. Pokud hodnotu GI nenaleznete, zkuste ji odhadnout.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Hodnoty GI se zjišťují experimentálně (můžete je najít na internetu v článku Sacharidy a hubnutí nebo na www.istob.cz nebo v knize Obezita je realita, Radioservis 2002). Pokud hodnotu GI nenaleznete, zkuste ji odhadnout podle následujících pravidel.

Jednoduché cukry

Čím vyšší je obsah jednoduchých cukrů, zejména glukozy, tím vyšší je hodnota GI (cukr do čaje, limonády). Čím vyšší je obsah polysacharidů - škrobů, tím nižší je hodnota GI. Zralé ovoce (např. banány) mají vyšší GI než nedozrálé a též se mění GI u téže potraviny v průběhu roku – podzimní dlouhodobě skladované ovoce má vyšší GI než letní.

Vzájemný poměr základních živin

Bílkoviny ani tuky nemají schopnost ovlivnit vylučování inzulinu. Hormon inzulin se tvoří ve slinivce břišní a je vylučován pod vlivem konzumace potravy s vyšším podílem cukrů. Hladina cukru by se měla pohybovat v určitém rozmezí a jakmile klesne pod kritickou hladinu, dojde k tzv. reaktivní hypoglykémii.

Glykemický index určité potraviny bude jiný, když ji sníme samotnou a jiný když ji nakombinujeme s dalšími potravinami. Přídavek tuku a bílkovin snižuje hodnotu GI. Tyto živiny obsažené v potravině nebo v pokrmu zpomalují vyprazdňování žaludku, a tudíž i následné vstřebávání cukru z požitého jídla. Je tedy výhodné kombinovat v rámci jednoho jídla potraviny obsahující sacharidy a potraviny bez sacharidů nebo s jejich malým obsahem (maso, ryby, sýry, vejce, mléčné výrobky, zelenina). Tím se glykemický index pokrmu sníží. Je tedy výhodnější sníst polovinu jablka a 50 g sýra než 2 jablka, je vhodnější konzumovat krajíček chleba s margarínem než dva krajíčky suché, i když energeicky to vyjde stejně, ale z hlediska glykemického indexu je rozdíl až 50 % .

Vláknina

Vláknina zpomaluje využití cukrů. Čím vyšší je obsah vlákniny, tím nižší je hodnota GI

Způsob zpracovaní potravy

Zpracování potraviny ovlivňuje hladinu GI. Čím více „drží potravina pohromadě“, tím hůře uvolňuje cukr do krve a GI je nižší. Čím je potravina více „ pufovaná“, rozvařená a více tepelně upravená, tím se GI zvyšuje.

Kyselost potravin

Kyseliny přítomné v potravině nebo přidané do pokrmu snižují GI, protože zpomalují vyprazdňování potraviny ze žaludku, čímž omezují rychlost vstřebání cukru. Tyto účinky má např. vinný ocet, citronová šťáva, salátové dresinky, kyselé ovoce apod. Stejný efekt mají i zakysané mléčné výrobky.

Velikost porce

Je výhodnější jíst častěji malé porce, protože tím samozřejmě jíme i menší porce cukru. 50 g potraviny s vysokým GI se blíží ke konzumaci 100 g potravin s nízkým GI.

Jak by tedy měl vypadat jídelníček?

Dnes je bohužel trend k hyperglykemické výživě. Často jsou podstatou stravy dnešního člověka jemně mleté obiloviny v podobě hamburgerů, baget a sendvičů, dále pomfrity, popcorn, sladké nápoje. Nestačí pouze počítat kalorie, je třeba brát v úvahu složení stravy, způsob přípravy, tepelné zpracování, množství vlákniny - to vše ovlivňuje glykemický index i stejné potraviny (např. kukuřice má GI 70, popcorn 85, brambory ve slupce mají GI 65, loupané 70, bramborová kaše 90 a brambory pečené v troubě nebo hranolky 95).

Kdo chce hubnout, měl by si vybírat převážně potraviny s GI do 30, pásmo potravin s GI 30-70 je prevencí nadváhy, v pásmu nad 70 již hrozí tloustnutí.

Základem jídelníčku by měl být tedy dostatečný příjem bílkovin z mléčných výrobků, ryb a drůbeže, dále kvalitní zdroje sacharidů s nízkým glykemickým indexem jako jsou luštěniny, zelenina a některé druhy ovoce, ale i dostatečný příjem tuků, zejména rostlinných a rybích.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
53%
Zatím hlasovalo 343 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Chirurgická léčba obezity: bariatrie, čili bandáž žaludku

Bariatrie je vhodnou variantou pro ty, kteří mají velkou nadváhu, které se nemohou zbavit. Pro ty, kteří sice drží dietu, ale krátce po jejím ukončení se zase vrátí ke své původní váze.

Diabetik: Nechci si píchat inzulín, proto krotím kila

Bohumil Veselý je aktivní muž v důchodu studující univerzitu třetí věku. Jeho diagnóza zní: diabetes 2. typu. Kvůli cukrovce musí zhubnout ať chce, nebo ne. Spoustu let se snažil svoje kila zkrotit, podařilo se mu to až pod pohrůžkou inzulínu.

Bariatrické operace - 8 důvodů, proč se nebát a zhubnout

Obezita je civilizační onemocnění, které je spojené nejen s fyzickými, ale také psychickými komplikacemi. Pacienti opakovaně prožívají pocit selhání, kdy při snaze zhubnout nepřichází požadovaný výsledek, případně hubnutí vystřídá tzv. jo-jo efekt a opětovné přibývání na váze.

Muže obezita obvykle trápí až s nástupem zdravotních potíží

Většina žen je se svou váhou nespokojená a je jedno zda, váží padesát, šedesát nebo sedmdesát kilogramů. Stručně řečeno, i když je jejich váha vzhledem k výšce přiměřená, vždy by chtěly mít o pět kilogramů méně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.